Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Bice kod mene sadnica na prodaju, barem 6-7 vrsta (carolina reaper, cayenne, jalapeno, habanero...), bice i ovako za raju samo je to nezgodno poslati. Moje sjeme je inace nesto od mene, nesto od poznanika, a uglavnom sa ebay-a, od provjerenih prodavaca od kojih kupujem vec 3-4 godine. Koristim profesionalni supstrat za presadnice.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Gracanica :D
    kao sto rece kolega,tesko je to slati...
    pokusaj naci lokalno od nekoga sadnice

    ja sam zaboravio za jalapeno,moram i njih posijati kasnije,barem 20-30 komada :D
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    pa eto te tri bar po 1-2 :D
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    ma meni treba 1-2 max da ubacim u saksije :D
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ne isplati se zahebavati oko 2-3 ...pokoja nastrada,pokoja zasteka u razvoju i ostanes suha K :D
    posadis par saksija,po 2-3 sadnice u saksiji i to je to
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    aham
    pa koja izbije., Inace mi je obicni mali crveni chili uspio, koristim ga u prehrani, al bi volio nmalo razlicite probat.
    Obozavam ljutu hranu pogotov chili uz meso.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    update
    mislim da je niklo sve sto treba niknuti,ostalo ili sam preskocio sjeme ili je struhlo
    uglavnom klijavost je barem 95%
    moram sada kvalitetnije rijesiti rasvjetu...okrecu mi se za prirodnom svjetloscu,upravo sam sve ove boxove zarotirao da se isprave i tako cu svakih par dana,ako i dalje budu isle za svjetloscu
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Dog_Father likes this.
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    update
    danas nisam radio pa sam imao vremena pozabaviti se chilijima
    napravio sam kablo i spojio jos dvije LED sijalice po 11 W...sada imam ukupno 4 sijalice ispod najlona
    dvije po 100w da griju i dvije LED...nadam se da ce im sada biti dovoljno svjetla i da se nece izduzivati previse
    eto imate slike izbliza...sta mislite je li to puno izduzeno ?
    vec su poceli treci a negdje i cetvrti listici,znaci napreduju a i habanero se primio i ima po 4 listica vec

    btw.posijao sam i 100 komada jalapena danas i stavio pod najlon...trebalo bi niknuti :D
    evo nekoliko slikica

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    donjapa likes this.
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Dobro izgleda!
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kako bude rasla temperatura vani,tako cu i ja ubacivati jos led sijalica a ove sa nitima izbacivati
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Izduzilo se je to majstore poprilicno. Ako imas mogucnosti stavljaj ih kraj prozora preko dana dok je suncano. To je skroz malo svjetla na tu kolicinu. Vidis da ti se sve povijaju prema prozoru, nista ne naginje prema sijalici.

    EDIT: Evo nesto gledam matematiku. Ta LED sijalica od 11W izbaci nekih 700-800 lumena u najboljem slucaju. Ja imam za 12 ovih kontejnera cetiri T8 32W neonke koje izbacuju nekih 2500 lumena i malo mi je svjetla (2800 izbacuju nove), znaci nekih 10k lumena, plus mi je komplet box oblozen folijom zbog refleksije, i malo mi je. O spektru necu nista ni pisati.

    https://www.volimljuto.com/blog/umjetna-rasvjeta-za-ljute-papricice
     
    Last edited: Mar 28, 2018
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Definitivno na ovoliku površinu trebaš ubaciti još, najmanje, 4 LED 6500k E27 sijalice od 14W i to ti je samo dok su u seedling fazi, prije presadjivanja. I skini difuzore, oni kradu nekih 15% na jačini. Za razliku od HPS sijalica LED nemaju dovoljnu jaku penetraciju te ih se mora "nadžidžati" kako bi biljkama dao dovoljno svjetla. Ako hoćeš da biljku cijeli njen život držiš u zatvornom i u isto vrijeme dobiješ dosta kvalitetnih papričica, moraš ih BAŠ nahraniti svjetlom.
     
    Last edited: Mar 29, 2018
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    slaba ponuda rasvjete kod nas skroz...trazim evo od kako sam posijao i nisam nasao adekvatno osvjetljenj...naravno da nije preskupo
    necu samo na rasvjetu uloziti 100 KM i to ovu improvzovanu...ne isplati se,pa rezem troskove,zato sam i uzeo dvije obicne LED sijalice
    trazio sam i ona grla sa po dva tri izlaza...vidio sam negdje na netu to,ali niko ne drzi
    definitivno se mora sa ebaya sve uzimati ali sada poceti narucivati za slijedecu godinu
    cekam samo da se temeperatura malo podigne...pa cu ih rasporediti ispred prozora...imam jos dva velika prozora slobodna,moze se to isoristiti...samo da temeperatura ne zeza
    ovaj sada period mi i jest najgori,jer im treba i svjetlosti i temperature
    sta mislite,da ih usporim malo,da izbacim pored prozora,temepratura ce biti nekih 15-16 stepeni ,bez grijanja sijalicama ?
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    4 LED sijalice - 12KM, 4 grla - 4KM. Iskreno tu ne bi smio rezati troškova jer je to ama baš minimum za nešto što je prijeko potrebno biljkama.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa ne rezem na tome ...imam 4 grla ispod najlona...dva koristim za grijanje a u dva sam stavio LED sijalice,sa namjerom da kako temperatura raste,ubacujem LED a izbacujem obicne sijalice...pa bi imao 4 sijalice
    a probati cu ih staviti i u sobu,bez grijanja,barem jednu kutiju,da eksperimentisem a da imaju prirodnu svjetlost pa cu vidjeti kako ce se razvijati
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam vec poceo s pikiranjem, idu sad na malo nizu temperaturu da malo usporim rast dok se vrijeme vani ne stabilizuje, pa ce to nadam se vec naredne sedmice u plastenik.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    donjapa and zippoo like this.
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ih drug ove tvoje su ekstra...mogu takve i u zemlju,samo da vrijeme dopusta
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo otoplilo,radi li se sta :D
    kod mene danas covjek uzorao zemlju...ako ne bude kise,za par dana ce biti i frezanje
    sto se chilija tice,otkrio sam najlon,ne mogu vise pod najlonom,izduzuju se a dvije kutije sam prebacio u drugu sobu,gdje je niza temeperatura i stavio sam ih pored prozora...da vidim kako ce se razvijati tako
    ako otopli,na spratu mi u popodnevnim satima udara sunce direktno,tako da ce biti vise i svjetla a i temperature
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Moglo se je danas i vani izbaciti komotno, 23 stepena kod mene.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo ja se sada penjao na sprat gdje su paprike,20 stepeni...otkrio sam najlon ...i ne treba vise