Pomoć oko active directory-ja

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by burner, Nov 18, 2008.

  1. burner

    burner Aktivista

    Trebao bih napraviti nešto kao što rade "oni" programi u internet centrima, tj. ograničiti vrijeme koje korisnik može biti logiran u mreži pod svojim username-om. Fol je u tome što ti programi ne dolaze u obzir, već bih to trebao napraviti da radi u AD-u.
    Server vrti Windows 2003 Standard Edition, korisnici imaju domenske account-e (naravno), a ideja je da mogu biti prijavljeni 15 minuta, da nakon toga sistem automatski uradi log off i da ne dozvoljava da se ponovo logiraju narednih 30 minuta. Ukoliko pokušaju, sistem bi trebao izbaciti poruku o zabrani logiranja.
    Imam ideju da korisnik logiranjem na domenu pokrene skriptu koja provjerava da li je od posljednjeg logiranja prošlo 45 minuta (15 minuta sesije i 30 "zabrane"), i ako je prošlo, pokreće recimo komandu shutdown -l -t...
    Sugestije, linkovi, pa čak i rješenja bi jako dobro došla. :D
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    najbolje je da platis neku firmu ili profesionalca da ti to odradi ovako mozes samo za*ebat...

    ti korisnici su vjerovatno u nekoj grupi na detaljima grupe mislim da imas opcije log on i log off i password expire ...


    inace odes na microsoft technet i laganini
     
  3. Almir

    Almir Komšija

    Skripta od par linije bi to riješila, samo mi se nekako čini da to tebi netreba, zašto ti treba to što tražiš?, možda se rodi elegantinije rešenje.
     
  4. burner

    burner Aktivista


    Ma pusti to što ti se čini, nego daj tih par linija da razmotrim. :D
    Napisah za šta mi treba... Konkretnije, da bih ograničio vrijeme čekanja na nekim "javnim" računarima.

    P.S. Switch -t neće raditi uz -l u opcijama komande shutdown, jer potonji zanemaruje ostale. :?
     
  5. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Nije baš ono što želiš ali može pomoći. Na domenskom kontroleru gdje uređuješ korisnike i sl. I opcijama korisnika možeš ograničiti od kada do kada može biti logovan. Postoje dva problema.
    - Mislim da su oni podioci po 30min
    - I samo se može odrediti od-do kada može biti prijavljen, kao tablica časova a ne da odbrojava vrijeme nakon prijave na sistem

    Dok ne skontaš skriptu, možda ti može poslužiti. Možda si i znao za ovo ali ti ne godi...
     
  6. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

  7. burner

    burner Aktivista

    I nakon tog logoff-a korisnik se samo ponovo prijavi i tu mi zamisao pada u vodu.
    Timer za logoff nije problem i bez tog programa; problematičan je onaj dio zabrane.
    Elem, skontao sam kako ću, samo što je puno kompleksnije od jedne skripte.
    Hvala na pomoći, enivej.
     
  8. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Auuu, zaboravih taj dio :D
    Ej postaj riješenje, ako je moguće. Zanimljivo je ovo sve što pokušavaš. Volio bih znati kako si riješio.