Pomoc oko izbora LCD monitora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Guest, Sep 20, 2006.

  1. Guest

    Guest Guest

    Vidim da slicne teme vec postoje, pa ako otvaranje ove nije u skladu sa bontonom foruma nek me moderatori isprave :)

    Naime, zainteresovan sam za kupovinu 19'' LCD monitora, i zbog losije ponude u okolnim prodavnicama, suzio sam izbor na dva modela, samsung sm920n i samsung sm931bf. Ovaj drugi ima par prednosti koje ukljucuju: DVI ulaz, i vrijeme odziva 2ms, ali je skuplji za skoro 200 KM.

    E sad, interesujeme da li je kvalitet slike koji se dobije koristenjem DVI-a stvarno puno veci, odnosno da li se dodatna investicija u kupovinu ovog drugog modela isplati?
    Novac nije presudan, ali je ipak bitan faktor.

    Ukoliko imate kakavih prijedloga u ovoj kategoriji, rado bih ih cuo.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ovaj skuplji, radi odaziva. Monitor sa manjim odazivom se puno bolje ponaša u igrama i filmovima, i ostalim pokretnim slikama.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Odziv je kod LCD-a podatak koji nista ne govori. Ima monitora koji po specifikaciji imaju 8ms ili manje a imaju veci ghosting nego modeli sa 16ms. To je zapravo najmanje vazan podatak.
    Vaznije je da monitor ima DVI, to garantira vecu ostrinu slike...
    Sto se tice izbora izmedju ova dva, oba su TN+Film, a to znaci mali kut gledanja, mada i dobar odziv. 931BF ima onaj stakleni filtar i stoga zivlje boje.
    Svakako da je 931 bolji monitor, ali naravno valja i istrest vise love...
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ovih 2ms je naucna fantastika za vecinu monitora, dok su im prave vrijednosti puno vece. Imho VGA ulaz+LCD bas i ne ide, tako da bi trebao ici na DVI. Mislim da se isplati dati vise love za ovaj drugi. Isto tako preporuka da probas potraziti monitor sa 19:10 aspektom...
     
  5. Guest

    Guest Guest

    Na primjer? :)

    Kao sto rekoh, prijedlozi u ovom platnom razredu su dobro dosli...
     
  6. [tota]

    [tota] Aktivista

    Samsung 901B.. TN+Film, odlicna "podloga" za filmove, igre...
    Gledao neki dan 620 KM.
    Malo teze ces naci ovaj model na netu jer je cini se samo za njemacko trziste ali primjerci zalutaju :)
    Samsung 930/940BF, Shenron je vlasnik 940BF nek potvrdi kvalitetu istog ;)
    Plus na ponudi ima neke Dellove, cini mi se da se radi o 1907FP modelu.
    Dosta reklame :)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam zapikiro Acera 1916W, widescreen 19", 1440x900, samo sto nema DVI :(
    A fakat je jeftin, necu ni pisat koliko je jer nije u BiH. Ljudi mi se zale kako stalno navodim cijene iz Hr...
    Ako si u SA, pogledaj ko zastupa Acer, ovaj monitor je fakat dobar, ko god ga je kupio nije pozalio. Naravno ne tvrdim da je slika ravna onom sa DVI-jem ali...
    BTW evo jednog review-a:
    http://www.benchmark.co.yu/vidito.php?sid=11128
    Na istom site-u imas jos i testove drugih monitora pa kuzni :)
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Nema neke bitne razlike DVI vs DSUB, samo na crnoj boji, ostale su ok.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ima razlike, itekako, sto se tice crne boje ona je upravo jedna od najvecih razlika izmedju TN+Film i SIPS/MVA/PVA...TN rijetko imaju dobru crnu, bez obzira na DVI.
    Nije stvar samo u bojama kod DSUB vs. DVI nego vise u ostrini slike i kontrastu...
     
  10. GV

    GV Komšija

    Imaš NTCHS(merkator) monitor i tv zajedno mislim da je LG ili samsung cijena čini se povoljna (17 i 19)
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To vrlo rijetko valja...nekad je los tuner, nekad sam monitor, a kod najjeftinijih i oboje. ;)
     
  12. Guest

    Guest Guest

    Hvala svima, pogotovo blues kauboju. Vaughan zakon ;)

    Ovaj Acerov model je zanimljiv, zastupnik kaze da se moze nabaviti za 520KM. Samo nisam siguran koliko mi je widescreen isplativ s obzirom da uglavnom koristim racunar za surfanje, il poneke malo starije igre(npr. starcraft) koje bi garant izgledale deformisano :)
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hehehe drago mi je da sam pomogao. :)
    Sto se tice WS, 16:9 filmovi ce ti bit po gotovo cijelom monitoru, imat ces siri desktop...
    Za mnoge igre postoji hack da rade na 16:10, dok gotovo sve novije to podrzavaju nativno.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Starcraft? Pa izgledace groteskno na novijem LCD-u sa svojom 640x480 rezom. :roll:
     
  15. Guest

    Guest Guest

    U to ne sumnjam ;)
    mozda trazim previse, al' necemo mijenjati ionako skromne gamerske navike zbog monitora :lol:
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Eto ti hinta: koristi taj CRT koji imas kao sekundarni monitor. Onda ces moc na njemu normalno igrat starcraft...:)
     
  17. Guest

    Guest Guest

    Da li je neko imao iskustva sa LG L204WT?
    Prilicno povoljan i dobro opremljen 20'' wide displej, moze se naci za 690 KM. Cijena je dobra, mada se ipak radi o velikim parama. Kod nasih istocnih susjeda moze se naci i za 100KM manje, sto ga stvarno cini odlicnim izborom. Samo jos da se nekako moze sredit isporuka...
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bome si me zaintrigirao, morao sam odmah posjetiti google. :)
    Evo sta je, izmedju ostalog, izbacio:
    http://www.widescreengamingforum.com/fo ... sc&start=0
    Monitor je izgleda totalna zvijer, ljudi se nisu mogli nacuditi crnoj boji, obzirom da je to TN+Film matrica!
    Za 690KM fakat nema bolje, ja sam gledao Samsunga 205BW za 720KM, imaju slicne specifikacije...
    Jos kontam da li da uzmem 204B koji ima rezoluciju 1600x1200 ali je 800KM. :( Bio bi dobar za interpoliranje na nize rezolucije, poput 1280x960.
    Gdje si vidio taj LG za 690KM? Koliku garanciju daju? (ako nisu tri godine, nema sanse da bih uzeo...)
     
  19. Guest

    Guest Guest

    Distributer LG-a je NTCHS. Trenutno im nije na lageru, ali kazu da nove isporuke stizu veoma cesto. Za garanciju nisam pitao, mozes nazvat telefonom.

    Mada mislim da widescreen nije idealan za moje potrebe, svakako imam kantu od graficke kartice(gf6200) i comp uglavnom koristim za surfanje i programiranje. Modeli sa rezolucijom 1600x1200 su ipak preskupi. Mada mi se trenutno kao najbolje rjesenje cini uzimanje neke obicne acer 19ke za 440 km :p
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma i ovi Ws modeli mogu interpolirat manje rezolucije, recimo model sa 1680x1050 rezolucijom ce moc tjerat 1440x900, 1280x800...
    Ima na ovom gore linku, bas je jedan tip prilozio screenshotove kako taj LG izglda kad prikazuje manje rezolucije. :)
    Sto se itce interpoliranja, najgori su oni sa 1280x1024 jer nemaju nijednu nizu 5:4 rezoluciju za interpolirati...ispravite me ako grijesim...:)