Pomoc: prebacivanje podataka

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by forzajuve, Jun 4, 2006.

  1. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Da vidim da li bi neko od vas znao kako izaci na kraj sa ovim...
    Situacija je sljedeca:
    Prije nekoliko dana sam uzeo novi kompjuter. Eh,sada bi zelio da sa svog starog prebacim neke stvari na njega (8GB materijala(ukupan kapacitet HDD-a 10GB)). Na starom nemam pzraca (imam,ali ne radi otiso laser),tako da sam probao spojiti dva hard diska. Otvorim ovaj novi,i skontam da se ne moze spojiti sa ovim starim (inace,novi je 160GB WD SATA150...). Uredu. Onda skontam da prebacim dvd przac s ovog novog u stari. Uradim to,krene prziti i zakoci na 20%... tako zahebem 3 dvd-a (usput,komp je pun virusa,a i pun je sam od sebe,napisao sam gore ukupni kapacitet,tako da je nenormalno spor).
    Da pokusam sa USB stickom,ne moze,jer mi trazi drajvere kad ubacim isti. Ne znam ima li kakav kabal pomocu kojeg bi spojio ovaj novi i stari...bilo sta samo da moze...
    Unaprijed zahvalan!
     
  2. GW

    GW Moderator

    Pokusaj ponovo prikljuciti stari HD na novi komp.Pogledaj malo bolje plocu.Morala bi imati one siroke prikljucke za diskove (PATA-siroki kablovi,oko 5 cm).Prije prikljucivanja HD-a na novi komp OBAVEZNO ga ocisti od virusa.Ne zelis te silne viruse na novom kompu, zar ne?
     
  3. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Ako koristis nero 7, standardno ti zakoci pri przenju DVD-a.
    Snimi nero 6 ili neki drugi za przenje i probaj.
     
  4. smith

    smith Aktivista

    takode pogledaj jumpere i stari hdd stavi kao slave jer ti se moze desit da ti ga ne prepozna ili sa njega pocne boot
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Ja koristim Nero 7.0 i nikad nikakvih problema sa kopiranjem DVD/CD-a
     
  6. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    ma nije do nere (a 6-ica je) nego je do kompjutera,napunjen je skroz,sto virusima sto sam od sebe (oko 200MB slobodnog prostora).

    @alisah
    gledao sam u uputstvu sto sam dobio uz maticnu,rijec PATA nidje nisam uocio,ili sam ja corav ili... usput,maticna je ABIT KN8-ultra nVIDIA NF4 sck.939

    maloprije sam posudio mp3 usb,kojeg ona kanta,naravno ne prepoznaje... zna li iko gdje da nadjem drajvere,nasao sam neke na netu,ali nista od nji,i dalje ne prepoznaje (na starom je win98SE)...
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Rijec "PATA" ces u prirucnicima tesko nac rijetko se spominje taj termin, ali sigurno ces nac "ATA" jer preko takvog jednog kabla ti je povezan cd-rom sa plocom znaci to je onaj tanki siroki kabal obicno ima dva prikljucka na sebi a brzina mu je 133MHz.
     
  8. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    sve je udure,koliko sam se samo ispeglo,a bilo je tako jednostavno... samo je trebalo kablove iz dvd roma ustekati u hdd i to je to... al hajd...
    ali sada je problem sa ovim starim kompujterom :D
    naime, od silnog prebacivanja tamo-vamo, ne znam koji kabal gdje ide... kako god da ustekam pojavi kada dize sistem pojavi se sljedeca poruka:

    "Auto-Detecting Pri Master...Not Detected
    Auto-Detecting Pri Slave...Not Detected
    Auto-Detecting Sec Master...Press <ESC> to abort "

    ako moze ko da napise gdje sta treba,probao sam vise opcija,sa i bez jumpera u hdd-u,opet isto...
     
  9. GV

    GV Komšija

    Potraži upustvo od matične na internetu, elem u principu bi trebalo da imaš dva ata i jedan za flopi, jedan ata je primarni, a drugi je sekundarni , onaj HD na kojem je win stavi na primarni kanal, džamper na HD stavi na master i trebalo bi da ga digne u redu, CD možeš skopčati na sekundarni, ako ovo ne pomogne morati ćeš u biosu pronaći HD manuelno, meni recimo nikako nije uspjelo da prikopčam seagate i matroxa zajedno. Najbolje je napiši ime ploče pa da pogledamo ako negdje ima manual
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    [​IMG]

    Naravno kako skopcas na kablu, tako moraju biti i jumperi podeseni. Na disku imas semu kako se stavljaju jumperi za master, kako za slave. Imas jos i CS odnosno cable select. Mozes odmah da stavis na to pa je onda svejedno gdje na kablu kopcas disk.

    Jos pripazi kako okreces ovaj kabl posto nemaju svi diskovi onu oznaku. U pravilu svaki ide kabl ima s jedne strane zivu crvene ili crne boje. Ta strana treba biti okrenuta do naponskog kabla, odnosno prema onoj strani gdje kopcas struju.