Pomoć pri odabiru konfiguracije/komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Sep 5, 2010.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    jeli moguće u ovo kučište...

    http://www.foxconnchannel.com/product/C ... -us0000037

    ... dodati sljedeće nove kompnente:

    - novu matičnu sa lga 775 socketom i podrškom za ddr3 memoriju i integrisanom zvučnom i mrežnom karticom;

    - novo napajanje, recimo fortron FSP400-60APN 80+ 400w.

    kao što vidte na linku, radi se o foxconn MATX kučištu. dakle manje je (niže) od klasičnog ATX kučišta i zato ne znam mogu li današnje matične i napojne "stati" u njega.

    kontam nabaciti neki dual core e6500 ili e5400 (ne znam šta je isplativije?), 250/320gb hdd, 2gb ddr3 (ili ddr2 ako prikladna matična ne podržava ddr3 memoriju).

    isplati li se to uopšte raditi, pa da onda prodam zamijenjene komponente u dijelovima ili da prodam cijelo kučište kakvo je sad, a kupim novo?

    vaši savjeti i mišljenja?
     
  2. GW

    GW Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    U to kućište može stati sve što stane u midi tower izuzev matične koja, logično, mora biti micro atx.
    Što se tiče tog dijela o zamjenama i isplativosti, nisam te ništa skontao.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    I ne samo ti,nije niko.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Ako si mislio samo kuciste ostavit od starog kompa, sumnjam da ti se isplati, uzmi normalno ATX kuciste. A stari komp prodaj cijeli, lakse ces prodat.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Maticnu, cpu, disk i jos nesto.. ce zamjeniti. Nece uzimati kompletnu konfiguraciju. Pa pita da li da zamjeni samo neke dijelove ili da sve proda.
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    možda nisam bio do kraja jasan, pokušat ću to sad popraviti :).

    htio bih da znam postoji li kvalitetna socket lga 775 matična ploča, sa integrisanom zvučnom i mrežnom karticom koja se može ubaciti u ovo moje kučište? htio bih da stavim e5400, 3gb rama, novu napojnu (onaj fortron od 400w), novi hard disk i ne znam da li takva matična ploča može da se smjesti u ovo moje kučište jer je MATX? da ne dajem bezze 60 i više km za neko novo. većinom se nude codegen ili msi kučišta u konfama, čisto da ne odem na lošije :).

    ili je bez obzira na to može li ili ne bolje da se malo zavučem u minus, pa uzmem komplet konfu sa novim kučištem, a ovo što imam prodam u kompletu?
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Kakao ce biti sa konja na magarca kada imas mikro kućište ? Imam osjecaj da bi zrtvovao matilnu ploču radi kućišta. Sjetih se lika koji je računar držao u ladici.

    Drugo, kada vec kupujes sve kompnente, onda izdvoji pedesetak maraka pa kupi i novo kućište bez napojne. Kakvo - takvo, bolje nego da ostajes na MATX.
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    po onom što sam čitao po netu, niko baš ne cijeni codegen i msi proizvode. možda griješim, ali kako sam čuo foxconn kučišta su kvalitetnija od navedena dva. sad ne znam jeli to istina ili ne :).

    naravno, ovo poređenje se odnosi kad bih uzimao gotovu konfu kod ovih naših sarajevskih firmi (imtec, uniexpert, plus) jer te firme u gotovim konfama nude codegen, msi... sva druga kvalitetnija kučišta koja se preporučuju u onom sticky thread-u bi mi uveliko probila budžet.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    A sta tebi fali da sastavis konfiguraciju ? Zasto uzimati njihove ? Pa onda uzmes i kucist koje zelis. Imama codegen kućište i meni odgovara. Naravno da je smjesno kada bi se poredilo sa SS i slicno, ali meni je ok. Bejzik, crno i cvrsto. Ima dosta otvora na stranici za montiranje ventilatora. Napred klasika, audio/mic ulazi sa dva USB prikljucka. Sad, "dobro" kućite nekada prelazi u licnu stvar jer je nekome bitno da je providno ili osvjetljeno.

    Uglvanom, sastavi ti prvo konfiguraciju, a ako treba, drzi ti spojene komponente u ladici dok ne kupiš cestito kućiste.. nego da "režeš" matučnu radi MATX-a.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    pa dog father u sticky topicu iznad preporučuje chiftec, coolermaster i aplus kučišta. navedene firme od ta tri imaju samo coolermaster ali je preskupo za moj trenutni budžet.

    suština pitanja je da li je bolje uzeti gotovu konfu sa tim codegen ili msi kučištem ili potrpati nove komponente u ovo moje foxconn kučište.
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Po pitanju kvalitete (debljine lima i generalno cvrstoce kucista) foxconn je vjerovatno u prednosti. S druge strane radi se o starom modelu loseg dizajna, slabo ventiliranog (80 i 92mm ventilatori) pa je s te strane bojle ici na kuciste modernijeg dizajna, pa makar ono bilo i codegen. Prosla su vremena kad se kinez mogao kupiti za 30-40KM, pa će te i pristojan codegen će te isto kostati 60-70KM. A+ modela imas za 100KM i nize (ingel imas u merkuru na otoci), thermaltake wing rs imas u plusu za 80 i neku marku, isto tako imas i jedan gigabyte model. Svakako pogledaj i asgard black koji smo imali na testu (kosta 80ak maraka) u winwin-u.
     
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    hvala na preporukama.

    ali problem je u tome što ja ne znam sastaviti konfu u praznom kučištu. znam grafu, hdd, optiku prikopčati i to je to. ali matičnu, napojnu, cpu i ostalo nisam nikad sastavljao, tako da mi je problem kupiti samo (prazno) kučište i sastavljati komponente. isto tako, mislim da ne mogu kupiti kučište u jednoj firmi, pa ga praznog nositi u drugu da mu ugrade sve ostalo. ukratko, vollio bih na jednom mjestu sve odraditi.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Hajde molim te, kao da je problem naci nekog da to sastavi.
     
  14. extibo

    extibo Komšija

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    U guideu koji dodje uz maticnu imas sve objasnjeno.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Nemoj zezati kolega. Reci budjet i neka ti se sastavi konfiguracija. Kad stignu dijelovi pomoce ti sigurno HWB clanovi. Nemoj zrtvovati pare.

    I kao sto extibo kaze, imas sve u uputstvu maticne poce.

    Iance ne vidim u cemu je problem. Mozes samo traziti kako se kopcaju dugmad od samoga kucista na maticnoj kao i predji ulazi (usb, audio, mic). Ostalo ces sam skontati.
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    to da sam sastavljam definitivno otpada kao mogućnost. od mog društva niko to ne zna. svi su operisani od hardvera. tako da bi mi najlakše bilo da kupim kučište s gotovom konfom unutra. u isto vrijeme, bezveze mi da peglam nekog s hwb foruma da mi to ugrađuje i sklapa. svako ima svoje obaveze.

    eventualno šta bih mogao uraditi je da pitam da mi sastave konfu u nekoj od ovih firmi koja imaju aplus ili thermaltake kučišta oko 100km, a zasad to imaju samo ingel i plus. i imtec ima thermaltake ali preko 100km, a imaju i neka dva gigabyte kučišta oko 90km, ali nisu među najljepšim :).

    aplus: http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=434

    thermaltake: http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=1521

    thermaltake: http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=262

    asgard: http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=756

    gigabyte: http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=818

    i ingelu imaju dosta povoljna linkworld kučišta, samo nisam upućen u kvalitetu dotičnih.
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    moja preporuka za matičnu 775 socket je GA-P43-ES3G. ja sam je platio 120KM novu, u radnjama je oko 180 kako gdje. da ne reklamiram ako nju izabereš javi se na pm da ti javim. inače ploča je pravo solidna za clock, prima do 16gb ddr2 rama itd i standardnih je dimenzija naravno.

    također da sam na tvom mjestu komponente bih kupio po različitim radnjama, jeftinije bi prošao a ako ne znaš sastaviti platiš nekome ćevape ovdje sa foruma iz sarajeva da ti to sastavi i opet ćeš jeftinije proći. da sastaviš konfu treba ti možda max 30min.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Obrati paznju i na Precision ST05 iz geneleca. Ide recenzija za koji dan, odlicno kuciste za cijenu.
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    a šta je vaša preporuka od onih linkova koje sam gore iznad postavio? svaka čast genelecu, ali samo u sarajevu želim da kupim konfu radi lakšeg ostvarivanja eventualnih garantnih uslova.

    a uz konfu koja mi je financijski prihvatljiva dođu jedna od ove dvije matične:

    1) GIGABYTE MB GA-G31M-ES2L; LGA775, Intel G31

    2) ECS G31T-M7 (7.0) LGA775, Intel G31/ICH7/FSB1333/SATAII/LAN/6 Ch Audio

    mišljenja?
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Nisi mi jasan. Ako recimo uzimas komplet konfiguraciju u plus-u, oni ce ti sve komoplet sastaviti a tvoje je sam oda odabereš šta ide. Ne moras uzimati gotove konfiguracije koje su oni ponudili.

    Isto tako, vjerujem da bi se mogao dogovoriti da njima doneses svoje kućište pa da ti oni sastave bz obzira sto kućište nije njihovo.


    Ne mislim na to tvoje, vec neko koje kupis. Ima SS u genelecu do 100KM. Hvalili su ga mnogo ali ne znam koji je model.