pomoc za router

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by korisnik, Feb 26, 2015.

  1. korisnik

    korisnik Novi član

    Nadam se da ce me neko razumjeti.Hvatam signal sa drugogo routera vanjskom antenom 2,4 GHz i ona je prikljucena na mreznu kartu,sad bi trebao nastimat router da imam signal po kuci koji sam prikljucio na LAN izlaz na maticnoj ploci posto nemam takvog izlaza na mreznoj(samo onaj okrugli ulaz na koji je vanjska antena prikljucena).Kad ukljucim router samo mi onaj uzvicnim pokaze.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja


    Jesi ti siguran da znas sta je router, sta je mrezna kartica. Ovo sto si napisao meni fakat nista ne znaci.

    Kakvog drugog routera, kakvom vanjskom antenom, koji si priljucio na lan izlaz na maticnoj ploci.

    Lan izlaz na maticnoj ploci je mrezna kartica. Okrugli izlaz je rp-sma kontakt koji se koristi za neke antene.
    Haj ti to slikaj, da se malo nasmijemo, pa da rijesimo problem :mrgreen: :mrgreen:
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji post :D
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa po njegovoj prici trebalo bi da ima pci wifi adapter na koju je spojena vanjska antena i sad on hoce da share-uje tu konekciju preko mrezne kartice racunara i da mu router odasilje wifi signal po stanu ili kuci.

    Znaci problem mu je share konekcije izmedju racunara i routera.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Koje odgonetanje. Znaci ima neku wireless konekciju ko kolins(ala Cutuk.net), i sad hoce da share to na router da bi imao wireless u kuci.

    Pa fino share ovu wireless konekciju sa onom lokalnom, i prikljucis router na wan port, ne na lan. I to je to. Kucni router koristi komp ko gateway, i sve bi trebalo da frcera.
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Da sacekamo da covjek potvrdi moj "Sherlock" momenat, hahaha

    Koliko se sjecam nece to tako funkcionisati, koje postavke na routeru podesiti?
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ma jasta je nego to, napisao je covjek lijepo, ne vidim u cemu je problem :D I ja sam to isto tako koristio dok sam imao takvog ISP-a.

    Mozda on posjeduje i router koji podrzava to direktno, wisp + universal repeater mode. Da spoji router direktno sa antenom, i onda ima wifi po kuci i LAN do PC-a. Ovako sam ja koristio sa Airlive 5460AP V2, nema mislim jeftinijeg koji ovo podrzava :D
     
  8. korisnik

    korisnik Novi član

  9. selvin

    selvin Moderator

    Znaci ne mozes ono sto sam mislio, to je samo wifi router koji mislim ne moze biti ni repeater. Mozes odraditi ovo sto ti je Zeleni napisao, s tim da ti racunar mora uvijek biti upaljen, ako zelis da imas wifi preko tog routera.
     
  10. korisnik

    korisnik Novi član

    Mozete li mi to malo bolje pojasniti ako nije problem?
     
  11. twofoldb

    twofoldb Novi član

  12. korisnik

    korisnik Novi član

  13. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Pozdrav

    Ja bih trebao uzeti neki bolji router ali pojma nemam sta da trazim jer se ne razumijem bas. Imam onaj standardni od BH telecoma medjutim signal slabi vec u drugoj sobi, a meni je potrebno da moze pokriti skoro 200 kvadrata stanova. Sta trebam gledati pri kupovini routera? Da li ima smisla kupiti 2 pa ih uvezati i da li je to uopste moguce?

    Svaka pomoc je dobro dosla

    Hvala :)
     
  14. black

    black Komšija

    Zavisi koliko repa toliko muzike.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kupi neki od asusove rt serije 56rt je sasvim dovoljan, nekih 100km. I onda jedan repeater. Trebalo bi biti dovoljno
     
  16. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    znaci taj sto kupim router zamjenim sa ovim od bh telecoma, a repeater postavim u ovaj drugi stan?

    edit: sta trebam gledati da mi domet bude sto veci... izmedju glavnog routera i mjesta gdje ce biti najudaljeniji racunar je nekih 12-15m i stoje 3 zida.
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Onda bi mozda trebao pogledati homeplug kao alternativu. 3 betonska zida i wireless, ne znam :)
     
  18. black

    black Komšija

    Ima na pik-u Cisco access point 1142 , kakvi su oni Zeleni?
    100 KM komad isplati li se?

    Ima jos Netgear WNDR4500 i Linksys e4200 i e4500 sve je po 50 KM polovno.
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    De mi link da vidim. Dosta jeftino.
    1100 serija ima svega. I standalone i lightweight verzija. Standalone je ok, moze se koristiti uz router, lw zahtjeva controller.
     
  20. black

    black Komšija

    CISCO Cisco Aironet Air Lap 1141N-A-9k (Po dogovoru)
    http://www.olx.ba/r/15830326/53748

    My bad , ipak je 1141 tako da i nije zanjimljivo ali u detaljnom opisu navodi 5GHz. Trebalo bi jos istraziti ovo.

    EDIT: LAP je znaci od ovog nista , ima kontroler za 22 hiljade na piku

    Bezicni modem cisco (AIR-CAP2602I-E-K9 ) (220 KM)
    http://www.olx.ba/r/16298961/53748

    A valja li ovaj?

    EDIT: Isto kontroler jbg