Porez na internet

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Oct 27, 2014.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ne znam da li ste primjetili i upratili a evo danas i klix izbaci vjest :D

    http://www.klix.ba/vijesti/svijet/hiljade-madjara-na-ulicama-protiv-oporezivanja-interneta/141026076

    Cuj 1GB podataka marka :D

    Ovo ako procita neko od nasih na vlasti vrlo brzo bi i mi mogli dobiti ovaj porez :D
    Mada ako i Madjari uvedi bio bi pravi apsurd..
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako ti država naplaćuje video sadržaj ( rtv taksa, porezi na kupovinu kanala iptv i kablovskih operatera)
    Ako ti država naplaćuje licence za radioemitovanje i 3g, 4g licencu
    Ako ti naplaćuju na svaku uslugu i komponentu pdv, vrlo je moguće da ti počnu naplaćivati i saobraćaj.

    Činjenica je da prihodi svih operatera u svijetu padaju, da svi uvode flat rate a to zbog vibera, skypova, free iptv ott programa dovodi do pada zarade a to dovodi do pada prihoda države.

    Ako bi kod nas i uvodili, vjerovatno će ti biti kao voda.

    Do 2gb dodatni porez 10%, preko 2gb dodatni porez 5%.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Cisto sumnjam da ce im EU dati da uvedu tako nesto.
    Ali eto zivi bili pa vidili.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kao za sve drugo sto MI koristimo, cak i na zrak za koji platis pri registraciji vozila-zagadjenje voda itd i na kraju porez za sve unutar "paketa", porez je uracunat i naplacen za sve gore navedeno.

    npr koristis kablovski internet, placas TV+Net i po racunu si platio porez, a sto veci paket = vise poreza.

    Uredjaje za koristenje svega navedenog ne treba spominjati, jer u EU mnoge drzave umanjuju stopu PDV-a u odnosu na standardnu, npr Danska uopste nema poreza na kompjutersku opremu, a PDV je 25%.

    Evo spisak EU drzava, njihov porez i koliko je umanjen za PC opremu : http://www.computeruniverse.net/cart_mwst.asp

    Moguce je da Madjarska nema porez i akcize na sve zivo kao MI !

    Pametno rjesenje je dizanje akcize na alkoholna pica 100%.
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma znam al et značilo bi to povratak u kameno doba hahah i više druženja raje ha ja :) manje BF nema free WiFi haha
     
  6. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Zivimo u svijetu gdje su 2GB dnevno malo i apsurdno bi bilo to uvesti. Ako to uvedu, onda nek uvedu i porez na zrak.
     
  7. Neso

    Neso Komšija

    Bas vala jos samo treba da oporezuju internet promet u ovakvoj us*anoj drzavi. Sa 2 GB prometa mogu listat Mailove po cijeli dan :) Nema sanse da to uvedu u ovakvu infrakstrukturu drzave. Samo nek pocnu kenj*t ovdje svakao anarhija nije daleko.
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Tek su nam prestali naplaćivati po saobraćaju (a da nije free zona, free ftp i sl.) sada bi mogli opet da nas vrate u "stara" vremena.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    To je sada trend u Svijetu !!!

    Kako zaustaviti pirateriju i slicno !?! ... veliki fajlovi su vecinom igre ili programi = "za svaki gigabajt podataka čije preuzimanje započnu" ... npr Engleska : http://www.bbc.com/news/technology-28374457
    """People in the UK who persistently pirate music and movies will soon start getting emails warning them that their actions are illegal.""

    Drugi razlog je "globalno zagrijavanje", nasi racunari i posebno veliki serveri zagadjuju okolinu ;
    http://www.userful.com/green-pcs
    Produced CO2 (kg) = 20 desktop computers = 24286

    Mislim da ce doci do nekih promjena, samo kada i kakvih!
    (a nasi srljaju u EU, tako da ... :roll: )
     
  10. anel007

    anel007 Komšija

    nema nama u EU jos bar 5 godina, receno neki dan tako da smo mirni sto se stranaca tice, ali ako ovi nasi krimosi namirisu nove pare od naroda, ima da ga uvedu pa makar i nazor, nisu jednom neki zakon nazor donijeli :mrgreen: :mrgreen:
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  12. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    To je neizbjesno jer mobilni operateri gube dio love radi vibera i slicnih usluga . mada mislim da ce i oni isprdit svoje za nekih desetak godina .
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U Austriji su mobilni operateri u zadnjih godinu dana demolirali ponudu, digli pretplate, izbacili pogodnosti iz paketa, uveli godisnju pausalu, cijenu uredjaja na ugovor od 2 godine stavili gotovo koliko i otkljucane u trgovini.
    Prakticno 100% poskupljenje.
     
  14. Neso

    Neso Komšija

    Samo bi konobarima sinulo kad bi se ukinuo Wi-Fi u kaficima :D Odma bi bilo pola price manje sa gostima :D
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Čista logika, ako je u pitanju "veliki" mobilni operater mora: ulagati u infrastrukturu, placati licence, placati odrzavanje, upgrade mreze i opreme raditi, ispitivati pokrivenost i sl.
    Kako to izvest na flet internet/govor/sms paketu od 10€ i još zaraditi para?
    Npr ukidanjem roaminga najviše trpe operateri turističkih zemalja Portugal, Španija, Francuska, Italija, Hrvatska, Grčka ( čitaj države na dnu bdp-a u EU)

    A sve to ima za posljedicu manje prihode -> manje poreze državi koja opet nije voljna da igra tu igru.

    Ako ovo prođe u Mađarskoj, za 2 godine će biti standard i kod nas.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ali ne bi operateri kupili porez, vec drzava. Ili sam nešto mašio u ovom slucaju Mađara. Sa druge strane, mizerna su ulaganja operatera a imaju redovne platiše ciji broj raste. Razvuci fajber i miran si 100 godina sto se instalacija tice.

    Ali 1GB = 1KM nije nikakvo rjesenje. Ljudi ce skidati do 30 markica plafon. Ovo je kao kritika piraterije: ukrao mi je 30$ skinuvši album sa torenta ..ne uzimajuci u obzir da XY osoba ne bi dala te pare in the first place.

    Sto se tice piraterije, nema smisla. Ja ha skinuo sa steama 50GB ha sa torenta, isto bi ih morao platiti a potresnja sa druge strane nema veze sa internet prometom tako da su i to suplje ali sam dosta upoznat sa folovima engleza koji vec neko vrijeme eksperimentisu sa kontrolom interneta u izgovoru: radimo da zaštitimo najmladje. Internet promet nema nikakve veze sa potrošnjom el. energije tako da su i te price zelenih hispera poprilicno šuplje.

    Jos jedna od odluka koje nemaju veze sa realnošcu.

    Sto se tice placanja zraka. Pa takve stvari odavno postoje. Placaju se filteri zraka iz budjeta (ne govorim za BiH).
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mislim da ne gube operateri nista, prodaju mobitele, pretplate ... pa svaki broj telefona ima ogranicen vremenski period valjanosti i ako ne kupis dopunu ili ne platis racun-iskljuce te.

    Roaming se naplacuje od korisnika sa obje strane zestoko i zato se slabo koristi, npr ja gasim telefon, a ovako ima koristi onaj operater gdje se korisnik nalazi (ciju mrezu je uzeo da koristi na tom podrucju ili njegov operater, svejedno).

    Nije isto skidati steam 50GB ili torent, jer sa torenta ne placas onu uslugu koja se naplacuje na steamu, a ista sadrzi porez kada je kupis na steam-u. Cilj poreza je da ga ne mozes zaobici, a to sto "neko" misli da ja ili ti da platimo i po 3xporez za istu stvar nema veze :D, super drzavi ili ce se umanjivati/povecati = izbalansirati na "neki" planirani nivo (npr igra ce sa 17% poreza imati 15%, ali ce biti 2% na internet ili slicno).
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Au, stvarno je tesko operaterima, ne znam kako ce se izboriti, sva ta ulaganja... :roll:
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne znam kada su operateri nesto ulagali :D

    Nekada se fiksni prikljucak placao 10x prosjecna placa i ljudi su licno kopali za kablove ili se i to ukljuci u cijenu pristupa mrezi pa je 11x prosjecna plata :D

    Infrastruktura postoji i danas, a kada neko novi zeli biti clan postojece mreze, potpisuje ugovor sa najmanje mjesec dana ili jedan dan, ali isto platis = mjesecni iznos :D
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja sam konkretno mislio na mobilnu mrežu jer su tu najveća ulaganja.
    Ali evo ti problem i za sve "žičane" providere
    Problem je dodatni što su svi linkovi svih operatera u regiji spojene na Mađarsku ili na Hrvatsku tako da ako ovo prođe, more bit da ti i poskupi net.