Posao u Kataru/Kuvajtu/Emiratima

Discussion in 'Generalna diskusija' started by jessus, Feb 28, 2011.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Jel ovdje ko sa foruma isao u neke od navedenih zemalja da radi tamo na neki odredjeni period recimo 6 mjeseci?Interesuje me kakve su meni sanse da nadjem tamo posao sa strukom elektrotehnicara racunarske tehnike i automatike.A poslovi koje mogu raditi? Sta se god ponudi :mrgreen: ...Dakle zanimaju me vasa iskustva,koliko se krecu plate,jer kako sam cuo da ima puno nasih ljudi dole.Pozz :)
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Amidža bio preko neke splitske građevinske firme u Kataru ako se dobro sjećam 2x6 mjeseci. Sve u svemu kaže nije loše pravo bogata zemlja i ima posla. Zaradit se može pofino ne znam tačno ali nisu to sad neke astronomske cifre ko ovi što rade u afganistanu ali zato države su mnogo sređenije nego naša i praktički nema nikakvog rizika. Ta je firma izvodila građevinske radove, uglavnom niskogradnja, ceste, one velike kružne tokove i sl. Uglavnom sve je sređeno cakum pakum. Po isteku vize i izlasku iz zemlje objave tvoje ime u novinama dan dva prije nego što se vratiš u bih i stave kao oglas i obavijest da ne bi nekome ostao dužan ili kratak neke pare i sl. ;)
    Vrućine su posebne priče. Kada je vlaga ne radi se, jednostavno ležiš i znojiš se. Kada nema vlage da je 50°C ne osjeti se toliko, isto kao kod nas daje 30. Usput nema šanse dobiti njihove papire, ukoliko oženiš njihovu državljanku ona automatski gubi državljanstvo. Nedavno je opet predao papire da ide da zaradi para, mislim da će uskoro tamo ako već i nije otišao ovih dana.
    Struka ti je najmanje bitna. Priča da su ljudi otišli u Široki i izganjali diplome za bageriste i sl. za kratko vrijeme i tamo rade koji dan i ispraksiraju se i rade posao ko veliki.
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Za Katat pogledaj za početak ovdje A za plate sve ti zavisi gdje nađeš posao, na "platnu sliku" ti najviše igra državljanstvo. Mi smo negdje u sredini haman,ali možda te nešto i bolje zapadne. Tamo gdje dobiješ posao nemaš slobodu da sad ti mjenjaš firmu ako ti se iz nekog razloga nesviđa. Ako budeš išao jako bitno ispitati hoće li ti biti stan obezbjeđen ili naknada i koliko. Životni standard i uređenost države(mislim na infrastrukturu) je na zavidnom nivou,možda čak i među boljim u čitavom zalivu. Jeli ti kontaš sam tražiti posao ili već imaš neke ponude.
     
  4. jessus

    jessus Aktivista

    Kontam da sam trazim posao :)
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Pa znaš li gdje da tražiš posao. Ako zapne javi pa ti pošaljem par linkova nekih firmi tamo.
     
  6. jessus

    jessus Aktivista

    Kontao sam preko http://www.bayt.com ,no interesuje me gdje se sklapa ugovor ,jel ovdje kod nas ili ja moram otici dole u Qatar i potpisati ugovor ako se prijavim preko bayt.com
     
  7. sumeir

    sumeir Komšija

    Ovo preko neta iskreno meni je ovo šuhveli,jeli moraš plaćati kakvog učešća ?. Ako ti šta ispadne vidi sa njima dali možeš preko ambasade njihove uraditi. Imaš u Sarajevu Katarsku i Kuvajtsku ambasdu a prije neki dan sam čuo da je tu i ne rezidentalni ambasador Emirata. Ispitija dobro,jel vidi ako dobiješ posao i prihvatiš i odeš tamo i skontaš da si "nasađen" tu ti niko nemože pomoći. Jer u zalivu ti je zakon na principu sponzora gdje ti sponzor može biti pravno lice(firma) ili fizičko lice. Što znači ako dobiješ posao a neki ti je lik sponzor,ako ti iz nekog načina nesviđa valja ti durati dok ti ugovor ne istekne.(ovo ti govorim što lično znam) Znači oprez nije na odmet,za državljane iz zapadne evrope,Kanada, Australija i Amerika su drugi uslovi.