Postavljanje ventilatora u kućište i kontrola brzine

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by jigsaw, Apr 18, 2014.

  1. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Pozdrav! :smt006

    Planiram da ubacim u kućište oko 3 ventilatora ali ne znam kako bio mogao da kontroliram njihovu brzinu obrtaja.

    Na matičnoj Gigabyte GA-Z77X-UD3H ima 4 (ne računam CPU) ulaza za ventilatore.
    Ako sam dobro razumio imam mogućnost kontrole obrtaja na sys_fan1/2/3 dok sys_fan4 nema tu mogućnost.

    ovo je šema i prikaz u biosu

    [​IMG] [​IMG]

    Iz windowsa i biosa mogu kontrolirati brzinu samo na sys_fan1 dok na sys_fan2/3 nisam u mogućnosti (ventilator radi na maksimumu), ne znam zašto.

    Da li ima mogućnost da kako ovo popravim ili moram uzimati dodatni kontroler obrtaja za ventilator ?

    Kućište mi je SILVERSTONE SST-PS05B uz njega sam dobio jedan ventilator na zadnjoj strani koji ispuhuje i priključen je na sys_fan1.
    Osim onog sa zadnje strane imam mogućnost postaviti još 4 ventilatora.

    [​IMG]

    Na mjestu gdje je X nije moguće staviti ventilator jer dođe direktno ispod napojene ne znam ni koja mu je tu svrha :eek:

    Osim ovog sa zadnje strane koliko moram još kupiti ventilatora i kako da ih postavim da bi dobio airflow ?

    Odlučio sam se na tako nešto zbog prozračnosti u kućištu i da bi se nakupljalo manje prašine na komponentama.

    Ja sam napisao, vi ste tu da mi pomognete.

    Hvala unaprijed!
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Speedfan je zakon za kontrolu ventova pa proguglaj da li radi na toj ploci.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Trebalo mi je vremena ali sam skontao fazon protoka zraka u kucistu. Ne treba uopce ni imati intake+outtake, ono sto zapravo treba je samo jedno od tog dvoga. To sta je optimalno nije bas ni jednostavno skontati. Cesto je potrebno zatvarati suvisne otvore kako bi se bolje usmjerio zrak. Npr. ako imas naprijed intake a imas otvor veci nego sto je ventilator i koristis princip pozitivnog pritiska (natpritiska), dio airflow-a ce se vracati naprijed. Obzirom na tvoju situaciju pretpostavljam da ti je najbolje bez ventilatora naprijed i na dnu, ukoliko nemas nikakvih dodatnih otvora. I to da imas na vrhu dva ventilatora i straga jedan, naravno da izbacuju zrak van. Imas vise mogucnosti za outtake nego za intake pa ti je bolje koristit negativni pritisak, kod mene je recimo obrnuto.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zavisi i od vrste hladjenja na grafi. Ako je grafa sa klasicnim stock hladjenjem koja ne razbacuje puno toplote unutar kucista boje je bez venta ispod grafe. Dok ako je neka sa aftermarket tihim kulerom ali puno razbacuje unutar kucista bolje je ipak sa ventom na dnu koji ce ubacivati hladan vazduh.
     
  5. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    [​IMG] [​IMG]

    Kućište je sa svih strana zatvoreno, svaki otvor je određen za 120mm ventilator i na svakom otvoru imaju filteri.
    Grafička asus direct cu II sa 2 ventilatora.

    Na gornjem dijelu gdje je jedan ispusni nema nikad prašine tj. oko CPU, dok u donjem dijelu uvjek ima prašine i nakuplja se na ventove od grafičke, napojne i ta okolina isto tako naprijed ima prašine gdje gdje je HDD.

    Znači uvijek je čisto u gornjem dijelu, dok donji dio pun prašine, zato sam mislio dodatnim ventilatorima malo osloboditi se te prašine.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima i toga. Za kartice koje ne izbacuju vreo zrak vani je najbolje koristiti pozitivni pritisak; to bi znacilo da treba zatvorit otvore na vrhu (ili straga), a otvoriti bocni (ako postoji u nivou graficke kartice) ili par PCI slotova na kucistu, onda bi se vreo zrak oko graficke 'potjerao' vani. :D To trazi naravno samo ventilatore koji ubacuju zrak, naprijed i na dnu. Tu bi graficka dodatno profitirala jer dobija taj svjez zrak. Ostavit samo jedan 120mm otvor prazan a druga dva zatvorit.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ali nisu ventovi samo za graficku ima i cpu i maticna i hddovi. Ipak i za taj slucaj ostaviti i one sto izbacuju :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Izlazio bi zrak bez obzira bili ventilatori ili ne. Bitni su samo otvori.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    da izlazio bi ali ne tako brzo, cilj je sto prije izbaciti vruc zrak da bi bilo mjesta za svjezi zrak. U svakom slucaju ako treba birati da li staviti ventove samo da ubacuju ili samo da izbacuju, uvijek je bolja opcija da izbacuju vruc vazduh. Idealno bi bilo postaviti brzi vent ili vise ventova da izbacuju a samo jedan odozdo da ubacuje (mozda cak i na manje obrtaja), da bi se zadzao negativan pritisak u kucistu.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kod mene je sljedeca postavka ventilatora:

    Intake: Front + Side (200mm), bottom (120 mm)
    Exhaust: Back (140mm), Top (200mm)

    Kada stavim ovaj 20cm side panel vent da izbacuje vazduh umjesto da ubacuje temperatura GPU-a skoci za oko 3- 4C.

    Znaci bolje rezultate imam kada side fan direktno puse na graficku nego kada izbacuje topao vazduh koji stvara kartica (WF3 custom cooler na GPU).
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Prebacio sam kuciste i temp.GPU ide do 79 oC.

    Imam napred 12/1200 rpm ubacuje, dva bocna 12 otvora gdje je donji kod GPU otvoren, gornji izbacuje 1200 rpm 12 ventilator, napojna je na vrhu i ona izbacuje sa 12 ventilatorom i imam nazad 8 cm Silverstone FN81 da izbacuje...

    Svi donji PCIe otvori su prozracni (mislim da ih ima 4), osim jednog iznad grafike, Gigabyte 27OC.
    Svi oni koji izbacuju zrak, puse toplo. Volio bi malo da smanjim temp., bar na 75. Nema otvora dole, sta da pokusam?
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj side vent ja ne bih koristio osim kada su u pitanju sistemi sa vise grafa, inace bih zatvorio rupu skroz. A ako nemas dole vent isjeci rupu pa postavi jedan, ako je moguce da puse direkt po grafi, tako sam ja uradio :) Takodje bih sve PCI otvore zatvorio. Vent odmah iznad grafe da izbacuje je obavezan.
     
  13. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Kada bi stavio jedan ispod on bi bacao zrak direktno na grafičku, a sa lijeve strane do njega tu je i napojna gdje izbacuje zrak.

    [​IMG]

    U mom slučaju da li bi mogao taj ventilator biti na tom mjestu i da li bi dodatno nagomilavao prašinu na grafičku jer i sad ima dosta sa donje strane ?

    Na gornjoj strani imam mjesta za 2 ventilatora, da li da stavim oba ili samo jedan ?
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    napajanje lijevo ne izbacuje vec uvlaci vazduh odozdo a izbacuje nazad i uopste ne utice na sistem. Stavi taj vent dole, do napajanja (ima valjda neki filter dole?), a gore probaj sa jednim blize zadnjoj strani i nazad stavi jedan iznad grafe da izbacuju.
     
  15. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Ok, ostavim taj jedan dole
    Na donjoj strani nema filtera (kao što je na ostalim mjestima ona spužvica) nego samo neka sitna mrežica koja se može skidati radi čišćenja (ako je potrebno tu mogu napraviti ili kupiti neki filter).

    Iznad grafičke na zadnjoj strani trenutno imam već jedan ventilator koji ispuhuje.
    Ako sam razumio rekao si da onaj gornji što bi stavio (da ispuhuje) bude bliži ovom zadnjem. tako da će biti jedan do dugog.

    S prednje strane kućišta nije potrebno stavljati jedan da upuhuje hladan zrak ?
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nema veze sto nema filtera, jos bolje :). A da ta 2 stavi u gornji zadnji cosak. Al posto gore imas vec predvidjene 2 rupe za 2 venta mozda ipak da gore stavis 2 venta da ispuhuju ili da jednu rupu nekako zacepis jer ce kroz nju ulaziti vazduh i nista od podpritiska u kucistu. Elem pravilo ti je da sve rupe gdje nema ventova zacepis sto mozes bolje. Naprijed ne moras stavljati vent osim ako se hddovi ne pregrijavaju.
     
  17. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Tako ću onda i uraditi 1 donji i 2 gornja.

    Ostaje mi još da izaberem koje kupiti ventilatore (oni gornji bi htio da budu sa led diodama).
    Preferiram kupnju u http://www.genelec.ba/ventilatoric-161 ili http://shop.imtec.ba/1047-hladnjaci-i-termalne-paste#/proizvoac-cooler_master-chieftec radi besplatne dostave, ako ništa može i dalje.

    Isto tako trebao bi da skontam kako bi mogao imati (PWM) njihovu kontrolu brzine.
    Ako uzmem 3-pin ventilator neću moći, trebali bi onda biti sa 4pin, ili ima neki drugi način da mogu kontrolirati pwm i sa 3 pin?

    iz windowsa ili biosa 3-pin mogu samo upravljati ako je ventilator priključen na sys_fan1.