Povrat PDV-a iz Hrvatske

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Apr 25, 2015.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Dali je tko radio povrat PDV-a iz Hrvatske na neku robu, kako je kod njih PDV oko 25%, recite mi dali ja grješim ako mislim ovako:

    Kupim robu u vrijednost 1000km u HR, i mogu dobiti povrat poreza 250km nazad?

    Koje su procedure, kako se to uopće radi, sve što sam dosada čuo sam načuo, al evo da vidim sa vama dali je to tako, uzmem

    u prodavača taj neki obrazac za PDV popunim ga, i prilikom prelaska granice ovjerim to nešto.
    i idući put kada išao ponovo u mjesto gdje sam kupio to, pokupim sa granice taj papir što je ovjeren, i idem u tu trgovinu i oni mi vraćaju
    novac?
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Prije je lakse bilo, sada pretezno jave nasoj carini da si trazio povrat pa onda moras platiti nasu carinu i pdv, sto ti izadje vise od 25% mada postoji sansa i da ne prijave, zavisi od raspolozenja.
     
  3. h2o

    h2o Aktivista

    Procedura je da prodavac popuni obrazac i ovjeri ga, a ne ti. Prilikom prelaska granice hrvatski carinik ti isto udari pecat na taj obrazac, nakon sto se uvjeri da iznosis taj proizvod i ti onda sa tim ovjerenim papirom ides kod prodavca gdje ti vrati iznos PDV-a, ili mozes kod nas, mislim da je u Raiffeisen banci traziti povrat. Stime sto ce oni onda uzeti proviziju.

    A kao sto je mobsterc rekao, sada su uvezani, i onda prilikom prelaska granice postoji mogucnost da ti nasi carine i PDV naplate.
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Standardna zabluda.
    Ako nesto kosta npr. 1000, cijena toga je 800 bez poreza (800 + 25% = 1000).
    Znaci ides -20% od maloprodajne cijene.
    Ako se ide na soluciju dizanja u banci u drugoj drzavi onda i manje.
    I naravno ostaje pitanje da li ce te carina "uhvatiti".
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Carinik na jednoj strani granice kojem predajes taxfree obrazac za povrat javi ovom drugom da imas robu za carinjenje prijaviti. Sumnjam da ce proci bez da plati carinu i pdv kod nas.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma ne mora ni javljati, na velikoj vecini prelaza izmedji nasih i njihovih kucica ne ma ni 20 metara, sve se vidi.