Pozicioniranje ventilatora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dzeri, Mar 29, 2009.

  1. dzeri

    dzeri Aktivista

    Imam kuciste sa dva ventilatora, jedan je nazad, standardno mjesto, a drugi je iznad (napojna je na dnu). Pored toga imam CPU cooler sa 2 ventilatora.
    Veliko pitanje glasi: kako pozicionirati te ventilatore u smislu kako ih okrenuti? Recimo da postoji strana bez "markice" i sa strana sa, odnosno da bi nesto treba da puse, a nesto da odvlaci. Mozete li mi to malo pojasniti?
     
  2. GW

    GW Moderator

    Ne bi bila loša slika, da vidimo kako je to raspoređeno.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sa slikom ili bez nje zrak treba da struji s prednje strane kucista prema zadnjoj.Znaci sve sto je napred da ubacuje u kuciste a sto je nazad da izbacuje a tako i CPU cooler treba da puse prema izlazu.
     
  4. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    [​IMG]

    Znaci zrak ide od strane bez markice prema strani sa markicom. Tipicno je da imas jedan ventilator naprijed koji uvlaci zrak i jedan nazad koji izbacuje zrak + ventilator u napojnoj koji takodje izbacuje zrak.

    Pretpostavljam da kod tebe nazad oba ventilatora izbacuju izbacuju zrak (negativan pritisak). Prebaci jedan od njih naprijed (skoro pa neutralan pritisak) ili mozes staviti oba naprijed (pozitivan pritisak) pa vidi koja ti kombinacija najvise odgovara.