Pravilnik

Discussion in 'Generalna diskusija' started by s!gMa, Dec 1, 2011.

  1. s!gMa

    s!gMa Novi član

    Pozdrav svima.Ja sam skoro postao vozac ,dakle trenutno sam pocetnik.E sada jedno pitanje vezano za pravilnik posto svi nesto govore da je bilo nekih izmjena.Pa da pitam da li neko zna sta trenutno pravilnik govori o tome,da li mi treba iskusan vozac pored mene stalno(kad god vozim) ili samo poslije 11 h navecer ,i da li uopste smijem voziti poslije 11 h navecer.Jos bih da znam koliko godina trebam nositi slovo P nazad.
    Hvala
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Slovo P = 2 godine u svakom pogledu.

    Iza 11 smijes voziti sa licem koje vozacku ima vise od 2 godine.
     
  3. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Slovo P vise ne treba (da ne bi isticali nove vozace) a za ovo poslje 23 sata nisam siguran

    Sent from my GT-S5830 using Tapatalk
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sto da ne bi isticali, pa valjda je to i bila poenta da se istaknu!?
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Valjda P i dalje treba novim vozacima, a poslije 11 mogu svi.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U par odgovora ste pokrili sve mogucnosti :smt005

    Ali +1 za selvina koliko ja znam.
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Jeste, P treba nositi 2 godine, a poslije 11 može i samo auto voziti :mrgreen:, inače do 3 godine iskustva smiješ imati 0,00 promila, ako ti šta znači :)

    Možda i jestu šta promijenili, uglavnom skineš ovo pod 2 i 3 u stavci "Zakoni" pa provjeriš. http://bihamk.ba/sid/zakoni.html
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Važeći pravilnik se može preuzeti sa stranice Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo: http://portal.monks.ba/start/Portals/0/ ... %20put.doc

    Prema važećim propisima, novi vozači su prve dvije godine dužni nositi oznaku, na kojoj se uz slovo P nalazi i broj vozačke dozvole. Osim toga za nove vozače važe i odredbe o maksimalnoj brzini, 70km/h van naselja, 90km/h na putu rezervisanom za saobraćaj motornih vozila i 120 na autoputu. Do 23 godine starosti uz vozača od 23:00 do 5:00 mora biti osoba starija od 25 godina koja ima vozačku dozvolu bez zabrane upravljanja vozilom. Također važi i ona odredba o 0,0 promila alkohola.
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ovo do 23 godine nisam znao, ali eto, bio sam djelimicno u pravu, znam da su mene jednom htjeli kazniti jer sam uz prisustvo oca vozio iza ponoci ali BEZ SLOVA "P"...
     
  10. vnm_

    vnm_ Komšija

    meni rekose da je ovo poslije 23h nedavno ukinuto jer je diskriminiralo one koji rade nocnu smjenu.
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma u svakom kantonu drugačije, od policajca do policajca... Ja već dvije godine vozam iza 23 sata, i dosta puta me zaustavljali kasno iza ponoći, niko ništa mi nije pomenuo. Izgleda da treba isprintati sebi te zakone, pa mu odmah i pokazati ako krene šta pisati.
     
  12. kAcA

    kAcA Aktivista

    Nije drugacije u svakom Kantonu jer je ZOBS na nivou BiH!
    Novim pravilnikom i izmjenama zakona je ukinuta stavka za voznju poslije 23h (znaci smije voziti i pocetnik) a 'P' se i dalje mora nositi 2 godine
     
  13. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Zakon o bezbjednosti saobracaja:
    Član 186.
    (9) Lica/osobe koja prvi put steknu vozačku dozvolu obavezna/obvezna su da, u trajanju od dvije godine, obilježe vozilo kojim upravljaju posebnim znakom.

    To je po zakonu, "novom", iz 2007.
    A dalje, u Zakonu o izmjenama i dopunama istog tog zakona, iz 2010. stoji:
    Član 57.
    U članu 186. stav (8) slovo "C" briše se.
    Stav (9) briše se.


    Znači, slovo P nije obavezno. Ovo što se vožnje poslije 11 tiče, koja se nalazi u stavu 8. istog člana zakona je također izmijenjeno sa ovim članom 57. Zakona o izmjenama i dopunama, te piše da se izbacuje slovo C, tj da to ne važi za C kategoriju, a za ostale je isto.

    EDIT: Zakon, izmjene i dopune.
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma vala me i ne zanima, nek zaustavljaju, niko ne pegla kada si regularan :)
     
  15. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ahmete nisi upravu. Evo i zasto:

    (1) U Zakonu o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 6/06) u članu 186. iza stava (4) dodaje se novi stav (5) koji glasi:

    "(5) Vozačka dozvola neće se izdati ni produžiti njen rok važenja licu koje ima neplaćenu novčanu kaznu ili troškove prekršajnog postupka ili druge obaveze evidentirane u Registru novčanih kazni u skladu s važećim zakonima o prekršajima u BiH."

    (2) Dosadašnji stavovi od (5) do (10) postaju stavovi od (6) do (11).

    Znaci, stav (8) - voznja poslije 23h - postaje stav (9) a u novom pravilniku on se briše.
    Znaci voznja poslije 23h je dozvoljena a obavezno je slovo 'P'

    Potvrda o ovome sto pricam bila je i u novinama. Da sumiramo. Voznja poslije 23h DOZVOLJENA, 'P' obavezno 2 godine
     
  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    To nisam znao, ja sam se po onom gore vodio i ne nosam P.

    Zar to nije "otvoreno" za interpretaciju, tj. kako sad da ja znam da li se taj stav 8 odnosi na stav 8 kako pise u zakonu, ili na stav 8 koji je 8 na osnovu tog korigovanja?

    Mada u prilog "tvojoj interpretaciji" ide to sto se spominje da se brise "C" iz stava 8, a u stavu 8 po zakonu nema slova C, a sa tim pomijeranjem bi bilo C. Joj :(
     
  17. kAcA

    kAcA Aktivista

    Zakon ne moze biti otvoren za interpretaciju.
    Pocni nosit 'P' :mrgreen:
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Pa jel navedeno, nedvosmisleno, da se misli na to? :)

    Nekako mi je bio skrlet vozit auto, sve bez tog P pa reko da me ne zaustave negdje, i kad sam vidio ovo o izmjeni, rahat sam se vozao, doduse me nisu nikad zaustavljali, ali imam jos preko pola godine pa da dobijem te 2 staza, i sad me opet srklet uhvati :(
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Sta je ovo sve "P"ocetnici na forumu.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk