Pravna pomoc

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Mar 4, 2019.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Da li ima ovdje pravnika slucajno, za savjet :))

    nesto me interesuje vezano za povrat poreza, a ne mogu da rastumacim:)

    hvala.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Nisam pravnik, ali ako je u pitanju stambeni kredit i povrat poreza od kamate, onda sve znam :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    1. stan kupljen prije cca 4 godine. Ja kao jedinac 1/1 hipoteka bla bla. Izvrsio tri povrata poreza.
    2. ozenih se u decembru krajem godine, i usao sam sa tim stanom u brak.
    3. zena ima stan,, a ova stavka ima za dokumente (ispod pasus), pa mi sad ne znam, trebalo bi da imam i dalje pravo na povrat, samo ovdje nije definisano, prije//poslije braka,, jer se tako smatra zajednickom stecevinom ?
    Pripremio dokumente sve, sad se oko ovog lomim.
    • 5. Potvrda Zemljišno-knjižnog ureda (odnosno nadležne općinske službe ili suda) da porezni obveznik i bračni drug nemaju drugih nekretnina (kopija ili ovjerena kopija)
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Treba od oboje potvrda ako cemo gledati sta pise. Ali kolegica imala isti slučaj, udala se, a muž ima stan, predala je te godine regularno i nisu joj nista trazili dodatno. Tebi ce jos manje gledati jer nisi ni prezime mijenjao (valjda? :D), tako da oni nemaju pojma da si ozenjen sad :)

    Edit: I ja sam 2x predavao dok sam ozenjen i uvijek nosim samo svoju potvrdu da nemam drugi stan. Stan je kupljen ranije, a i supruga nije imala prije stan, tako da bih i dobio potvrdu i za nju da sam ganjao, ali nikad ne traze.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  5. kvaju

    kvaju Komšija

    Aj kad vec otvorena tema da pitan ovdje. Uz stan sam dobio garazu, no garaza nema papira, unutar zgrade je, 3 imaju. Prije su to zgrade EP bile, i vozači koji su tu zivjeli, su valjda sluzbena vozila tu parkirali. Garazu koristim (ja oko 6 godina), ostali duze. Uglavnom htio bi regulirati tu garazu, dali je uopce mogu nekako riješiti da i kroz papire sve bude regularno?

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  6. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Za savjesnog i zakonitog posjednika vrijeme posjeda za sticanje prava vlasništva je:

    - 10 godina – za nekretnine.

    - Za posjednika koji je savjestan, a nije zakoniti posjednik vrijeme posjeda za sticanje prava vlasništva je:

    - 20 godina – za nekretnine.


    Najvaznije da to koristis i da niko ne pravi problem. Šteta sto ne koristis duze vrijeme garažu, znam masu ljudi (dok sam obavljao pripravnicki u sudu) koji su lagano dobili regularno papire nakon odrednog vremena.

    Kuce sagradili na tuđoj zemlji, niko ih nije dirao i rijese problem lahko. Pogotov 1995 god poslje rata gradilo se gdje se vidi komad zemlje.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  7. kvaju

    kvaju Komšija

    A nekako prije da se to riješi, plati nešto posebno, pošto nitko ne mori, al kontam da rjesim to da se ne mislim?

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    *promjenite naziv teme: Pravna pomoc - upiti/odgovori - razno :)

    tnxx.
     
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Cija je sad garaza po papirima znas li?

    Ne dira te niko al npr pokrenes predmet da steknes pravo vlasnistva i navedes cinjenice druga strana u cijem je vlasnistvu garaza ce odmah aktivirati se i braniti svoje pravo.







    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    Pa iskreno nemam pojma. EP Jablanica ne postoji više, to su njihove zgrade bile, uz stanove su isle garaže samo za korištenje tim vozačima, nisu isle u paketu sa stanom i papirima. Ako vlasnik ( elektroprivreda jablanica) vise ne postoji, neznam odakle krenuti?

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vjerovatno je sada vlasnik EP BiH, jer su hidroelektrane pripale njima.
     
  12. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Trebas malo ispitati kome je pripala imovina EP Jablanica, sumnjam da su tek tako to ostavili, mozda su prodali nesto imovine da izvuku pare.

    Sve sto valja oni to prodaju, al dobra je stvar nisu te dirali i nakon sto su se raspali znaci da nisu imali velikog interesa za te garaže.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    A cim potegnes to pitanje, ako je vlasnik EPbih, oni ce to prodavat :)
     
  14. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Pa u vecini slucajeva je tako, ti se sjetis pokrenes to pitanje i serviras im sve.

    Oni imaju svoj interes mogu prodati, rentati ili ako njima treba koristit pravo na nekretnini.

    Zato sam gore naveo slucaj zemlje, poslje rata ljudi su gradili kuce gdje stignu, vecina zemlje pripadala Opcini ili Gradu gdje su uposlena po 2-3 sluzbenika koji to ne prate ne mogu stici, vec tek kad neko pokrene postupak onda to rijesavaju.

    Ljudi sagradili kucu koristili savjesno 20 godina predali dokumentaciju da legalizuju. U vecini slucajeva niko ih nije dirao.

    Pogotov npr zemlja vrjedi 5.000km a kuca 50.000km.

    Idealno bi bilo da znas da ce ti prodati garazu isplatis i rahat, steta sto to nisu ponudili kad su ugasili EP Jablanica.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kratko receno, ne cackaj mecku, uzivaj gdje si.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    A kako će dokazat da koristi garažu toliko vremena? Svjedoke dovest ili šta? Pa može i sad to odradit onda :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, trebao bi imati neki ugovor o koristenju. Ovako bolje sutit i koristi dokle moze, jer ako naleti na nekog rogatog moze na*ebat.
     
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Pa dao sam primjer i opet nisi skontao.

    On nema pravo vlasnistva niti ce ga dobiti tek tako jer evo u ovom slucaju garaza pripada EP.

    Dokazuje tako sto ce reci koristim od dana kupovine stana lupam 2010 godine, sud ce pozvati EP tj stranu koja je zadnji vlasnik po papirima i traziti od njih dokaz da li su na bilo koji nacin od 2010 trazili pravo vlasnistva na garazi. U ovom slucaju za evo 6x god nisu trazili sto je dobro, al ako njemu stigne neka obavijest onda je donji :)

    Rokovi jesu dugi, al ipak se radi o nepokretnim stvarima. Zamisli da za 5x god dobijes stan, kucu i zemlju, niko te ne dira i podneses zahtjev to ja koristim sad je moje :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Znaci sad udjem u napusten stan i za 10 godina podnesem zahtjev sudu da ga zelim prepisati na sebe, ako se niko od vlasnika ne javi?
     
  20. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Za posjednika koji je savjestan, a nije zakoniti posjednik vrijeme posjeda za sticanje prava vlasništva je:

    20 godina – za nekretnine.


    Nesavjestan posjednik (koji je znao ili je mogao znati da nije vlasnik stvari) bez obzira na dužinu posjeda ne može steči pravo vlasništva po ovom osnovu.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk