Preopterecenje procesora/graficke ?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by JaLa, Jan 27, 2014.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    Raja imam problem sa netbook-om, ASUS X201 (2 GB Ram, Celeron 847, 1.10 GHz, 2 jezger)
    Uzeo sam SSD disk koji je odlicno podigao laptop. Problem je sto, kada gledam YT klipove, ne bitno je li Firefox ili Chrome, klipovi stopaju, pogotovo ako otvorim vise tab-ova. Zvuk je u svim slucajevima skroz dobar, bez stekanja ili slicno. Cesto se dogodi greska sa flash playerom na firefoxu..
    Svi driveri su up to date, pokusavao sam starije verzije flash playera, ali problem je isti..
    Je li ovdje problem u grafickoj, pa klipovi stopaju?

    Takodjer, otvorim 3-4 taba u firefoxu, procesor ide na 70-100 %, cooler ubija. Je li i ovdje do nekih driver-a nesto, ili je jednostavno procesor pretanak?

    Windows 7, 64 bit, frisko instaliran.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Do procesora je, 2 core.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Malo je i RAM memorije, 2 GB je malo (jos uz 64 bitni OS) za surfanje internetom.

    Vjerovatno ti sam OS uzima oko 1 GB RAM, pa ti ostane samo 1 GB za ostalo...

    Provjeri da li imas neke programe u pozadini koji se podizu zajedno sa windows, sve pogasi sto ti ne treba.

    Pored toga odi na Task Manager i provjeri koliko tvoj sistem zauzima rama kada nisi nista pokrenuo:
    http://lh6.ggpht.com/_SU7V9sPwn1o/TUmfW ... emory7.png
     
  4. JaLa

    JaLa Komšija

    Mislim da ne mogu vise ugasiti nista na startup-u?
    [​IMG]

    Evo Task Manager-a gdje ima taskova za koje nikad cuo nisam. Mozel se ovdje sta ukinut?
    [​IMG]
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, malo toga imas aktivno za startup...sta je ovo broadcom?

    Edit. Ok, pise nesto Network adapter, ne diraj :D

    Provjeri koliko imas Cached memory?
    (pozeljno je 2x velicina RAM, znaci max 6 GB na disku vs 2 rama).
     
  6. JaLa

    JaLa Komšija

    broadcom - ili wireless ili LAN driver
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

  8. JaLa

    JaLa Komšija

    jos mi reci kako cu provjeriti taj cache ili evtl. promjeniti :)

    Valjda ce i Stevie vidjeti ovaj thread :)
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozes sigurno skresat ram usage, ali mozda 200MB. Instaliraj CCleaner pa tamo mozes lako disableovat startup aplikacije (to u biti mozes i preko msconfig-a, tab startup). Medjutim, puno vise ces dobiti ako instaliras 32-bitni Windows 8, i to najbolje Home verziju. I mogao bi koristiti Maxthon browser jer je nesto laksi od FF/Chrome-a.

    Po pitanju SSD-a nemas sta stimati.

    Sto se procesora tice, tu ti je odmah receno da je preslab. Ne moze on ugodno tjerat Flash.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, poslusaj ovo sto Stevie kaze.

    "Page files" ti treba biti jednak kolicini RAM-a kojeg koristis, dakle malo manje od 2 GB i windows to automatski nastima, tako ti ne trebas nista dirati ;
    [​IMG]
    http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... =windows-7

    Kako god okrenes, na onoj slici 2 sto si ubacio vidim imas 2 stvari koje zauzimaju dosta ram memorije i procesor-a ;
    1. update.exe (CPU 43%)
    2. adobe flash player 12 (CPU 17%)

    Firefox ti zauzima prilicno RAM, ali jako malo CPU :wink:

    Ako instaliras Win 8, prvo sve nadogradi sto treba, pa tek tada surfaj sa uzitkom :D
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma


    jbte, cuj malo, kako moze biti malo tita ti.. nidje veze.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

  13. bhd

    bhd Veteran foruma

  14. JaLa

    JaLa Komšija

    ako bi doslo do toga, je li problem mjenjati procesor na laptopu?
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preopterecenje procesora/graficke ?

    Jest, nemoguce je ako je BGA, sto je slucaj kod netbooka.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Preporuceni OS za tvoj lapas je Windows 8 (32 bit :D ) ili Ubuntu;
    http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabook ... ifications

    Vazno je da razumijes sta radis i to da ces trositi nesto vise energije, odnosno tvoj procesor ce biti pod vecim opterecenjem duzi period vremena i trebas dobro paziti na temperature !

    1. U sustini rijec je o optimizaciji sistema, malo istrazi sam, probaj iskonbinovati nesto za sebe ili ako ne odgovara-ukini. U BIOS provjeri da li tvoja iGPU ima i da li radi u GT modu (Graphics Max Dynamic Frequency). Kroz GPU-Z provjeriti da li radi na max od 800 MHz (kod mene nije radila na 1.35 GHz nego na 850). Nemas grafiku na laptopu, nego onu u procesoru, pa procesor i grafika zajedno koriste ono malo 2GB DDR3 i provjeri u BIOS imas li ukljucenu AUTO opciju za koristenje memorije.

    2. Kako tvoj Celeron ima Enhanced Intel SpeedStep Technology mozes koristiti opcije;
    - promjeni u Windows Control panel power plan u High performance (iskljuci i aero)
    - Control panel Intel HD graphics promjeni power opcije u High performance (trosi vise baterije),
    - promjeni stanje virtuelne memorije ... (pogledaj video dole)
    http://www.youtube.com/watch?v=58Smhw2Cx70

    3. ThrottleStop 6.00 ce "zakucati" tvoj procesor u plafon :D http://www.techpowerup.com/downloads/22 ... stop-6-00/

    Na kraju, sve se moze iskombinovati ili samo jedna od opcija koristiti, pa optmiziraj sebi i prati temperature :D
    Edit. ja ne koristim nista od dodatnih programa sa videa ili throttlestop, ali ostale opcije tipa High performance imam ukljucene i kada igram igru samo je 1 jezgra opterecena, dok surfam jako malo se procesor koristi, ali cesto ide sa 16 na max 38 multi (znaci da se turbo aktivira).
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne znam zasto komplikujete. Na vecoj mi frekvenciji radi telefon u djepu. Jednojezgreni 2.6 i 2.8 GHz imaju problema sa youtube-om. Da je 4 jezgre nema tu fajde. Ne znam kako bilo sta radi na tom 1.1GHz celeronu.

    Drugo, 2GB je danas mao za najminimalniji rad. Windows sa par aplikacija zna uzeti preko 3GB. Pogotovo x64. Lapaš je tanak za današnje potrebe, kratko-jasno.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preopterecenje procesora/graficke ?

    Linux moze raditi na toliko RAM sasvim solidno, medjutim cpu je usko grlo, kod mene ovaj Pentium 4 na 3 GHz jedva streama youtube na 360p, mogu misliti tek muke na 1.1 :D
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nek pokusa, ipak je rijec o Sandy Bridge architecture :D

    Obzirom da je Asus, prvo provjeri u BIOS da li imas ASUS EPU postavke i promjeni na Performance, snimi i izadji (ostalo nista ne mjenjaj, pa pogledaj kako radi procesor) ;
    [​IMG]
    Pogledaj imas li ovo, skines sa ofisl stranice Power4Gear Hybrid.
    [​IMG]
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Pionir, nemoj bezveze zamarati covjeka. Flash player crpi procesor. Kada zakuca 2.6GHz jezgru na 100% i dalje steka, sta mozes ocekivati sa 1.1 ??