Preopterecenje procesora/graficke ?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by JaLa, Jan 27, 2014.

  1. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Kod mene na celer 1,7ghz ,512RAM,Gforce4 mx you tube radio ko' zvrk (win XP), taj pc nemam više ali imam P4 3Ghz , 2GB (integrirana grafa intel) win XP sve radi bez ikakvog štekanja ,nedavno sam stavio grafu Ati 9550 256MB ko malo bolje sistem diše ali je bila bučna pa sam stavio FX 5200 128MB maltene isto! Malo pretjerujete čini mi se za tim zahtjevima za internet , kratko je bio instaliran Lubuntu (najnoviji) na ovom P4 i doslovno sve "leti". :idea:
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Jedan celeron 2.6 i drugi P4 2.8 ili nesto tako... oba štekaju. P4 manje ali i dalje smeta. Jos digao frisak sistem. Neka iole ide fluidno na njima, 1.1 GHz je 1.1 GHz. Nema se tu sta cindikati.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preopterecenje procesora/graficke ?

    hoce raditi ako grafiku renda gpu, tj vdpau library, ali u mom slucaju nisam imao hw akceleraciju, jer je graficki cip prilicno star.
     
  4. JaLa

    JaLa Komšija

    u BIOSu nemam EPU postavke..

    moze li sta pomoci ako promjenim u BIOSu "DVMT Pre-Allocated" za graficku sa 64M (koliko je sada) na vise (nudi do 512M).? Jel ovo neki RAM koji graficka koristi i hocel sta pomoci ako stavim vise?
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne bih rekao.
    Evo ovdje kod mene slucaj, Flash Player u potpunosti koristi CPU
    [​IMG]

    [email protected] GHz, 512 MB RAM, Ati Radeon 200M
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    JaLa, EPU mode se vidi odmah kada udjes u BIOS ASUS EZ mode, pa ako je kao na slici dole, samo 1x kliknes na slikicu sa zelenim listom i vatrom :D ;
    [​IMG]
    Kod mene, tek kada pokrenem video na YT, CPU ode na max 8% i odmah padne na 1% za isti video :D
    [​IMG]
    GPU i CPU su minimalni, ne trebas mnogo zajednicke memorije za surfanje i slicno, ali uzima prilicno RAM memorije pa DVMT Pre-Allocated stavi na AUTO ili povecaj prvo na 128 do 256 (Advanced-northbridge-shared memory). Pokrenuo sam 5 Alice videa i zauzelo 183 MB "video memorije".
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preopterecenje procesora/graficke ?

    Onda koristi hw akceleraciju, dok kod mene cpu renda video, inace ovo je bio moj laptop prije, i na Linuxu je bila ista situacija, to je definitivno do zastarjelih grafickih drivera (ovo je XDDM driver za XP, tu je samo zbog rezolucije ekrana).
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

  9. JaLa

    JaLa Komšija

    Uradio sam Windows update koji je instalirao sigurno prko sat vremena sve updat, bilo ih je pravo puno.
    Koliko sam mogao primjetiti, brze se pali windows te brze otvara programe na samom pocetku, cim udje na desktop.

    Evo trenutne situacije

    [​IMG]
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prvo sto tebi treba je 32-bit OS, a Win8 koristi manje resursa nego Win7. I ne idi dzaba na Ultimate/Enterprise verzije.
     
  11. JaLa

    JaLa Komšija

    ok, 32 bitni cu rijesiti uskoro nadam se.
    Na ovom mom zadnjem screenshotu, sta je ovo drugo odozgo (Percentage of time the processor is idle). To mi je sada, nakon update-a, vrlo cesto na 40-50 % opterecenje procesora ?
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Potrudi se da instaliras 32-bitni Windows 8 sa update ili Ubuntu.

    Update postavi da pita kada ima nesto za download.

    Instaliraj potom ccleaner http://www.piriform.com/ccleaner.

    Ako zelis poslusaj ono sto sam ti vec ranije predlozio...

    Da te ovo nebi bunilo ukini kvacicu dole lijevo u task manager (Show processes from all users) i nece te vise brinuti.

    Inace, to je vrijeme ili mjera koliko je tvoj procesr bio slobodan i koliko ga moras platiti :D :smt005
    (npr 99% znaci da tvoj procesor nista ne radi i nije se naprezao proteklo vrijeme, a 33 je 33% vremena koje je proveo idle ne radeci nista).

    Iskljuci Search engine indexing.
     
  13. JaLa

    JaLa Komšija

    Instalirao sam 32 bit Windows 7.
    Ne mogu da instaliram Intel drivere za graficku na netbook-u? Skinuo sam sa oficijelne Asus stranice drivere koji su samo za 64 bit, i nemaju za 32 bit na stranici. Imal neka alternativa? Preko device manager-a isto nije uspio nista naci, osim defaultnih od windowsa.
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    preko windows updejta probaj
    [​IMG]
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

  16. JaLa

    JaLa Komšija

    Hvala obojici, uradio sam ovo kao sto je MUjka rekao, uspjelo je :)
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sinoc sam jedan (slican) ASUS 1007U + 4 gige rama optimizirao na Windows 7 i mogu reci da lapas leti :)
    Najvise treba paziti na one dosadne programe koji napadaju OS kod posjete stranica za npr gledanje filmova, neki facebook fazoni, live stream utakmica i sl., gdje ima mnogo "reklama" koje kada kliknes instalira ti milion nekih programcica ili alatki za tvoj browser sto na kraju uzrokuje virus ili pad perfomansi.
    Chrome koristi malo CPU i video leti na lapasu.
    BIOS je siromasan sa opcijama.
    U laptopu postoji integrisane memorije 64 MB, a ostalo se dodaje onako kako je objasnjeno ranije do 512 MB i ukupnih 576 MB.
    Lapas je hladan kao beton :D.