Preporuka - Best buy laptop - budžet oko 700KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by zhady100, Oct 3, 2017.

  1. zhady100

    zhady100 Aktivista

    Pozdrav,

    Tema je iz usluge. Potreban je laptop za studenta "prvačića", budžet oko 700KM, tako da mislim da nema nekih posebnih zahtjeva. Može li neko preporučiti?
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Nov ili polovan? Pik ili neka radnja?
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Od polovnih najbolje ganjati neki biznis laptop poput Thinkpad serije X ili T sa i5 ili i7 i eventualno SSD disk, te 8GB RAM. Kod mene u firmi ima dosta Thinkpadova, Dell Latitude, HP EliteBook iz Hefesta i sve su dobre i pouzdane masine. Ja sam uzeo nov T440p u univerzalno za 1100KM, ali se moze polovan naci ispod 1000KM. Za polovne ganjaj hefest, bnc i slicne radnje, jer daju i neku garanciju. Npr.
    https://bnc.ba/product/dell-latitude-e6520-i7-2620m-8-320-dvd-15-6/
    A sto se novog tice ja bih licno uzeo neki laptop s i3, poput ovog https://www.olx.ba/artikal/26672542/laptop-hp-i3-5005u/
    Ne bi bilo lose ubosti i malo visu rezoluciju, npr svi Thinkpadovi na 14" imaju bar 1600x900.
     
  4. efo

    efo Komšija

    Bez SSD-a za te pare polovan ni pod razno. SSD je game changer i razlika sa SSD-om i bez njega je nebo i zemlja. Prvo gledat' jel ima SSD, pa onda RAM, procesor i sve ostalo :D
     
    Vedo likes this.
  5. Almir

    Almir Komšija

    ili da kupi naknadno ssd po želji veličina novo ili plovno ;)
     
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    sto efo kaze,laptop bez ssd-a ne ide.
     
  7. black

    black Komšija

    Ja imam Lenovo X250 ali bez ekrana hahah, ostale spec su i3 5005U 8GB rama i 256GB SSD. Sve ide glatko na njemu bez problema.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Od novih, vjerovatno samo HP 250 G5 ili slično za taj iznos, mada su to onda Celeron ili Pentium procesori.
    Od polovnih, ova varijanta koju spominje Reznor mi se čini kao najbolja.
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    U posljednje vrijeme ovo ide a nisam fan Acera
    Acer Aspire ES1-533
    CPU: Pentium N4200 (2.50GHz Turbo)
    DISPLAY: 15.6" FullHD LED Non-Glare 1920 x 1080
    RAM: 4GB DDR3L 1600MHz
    STORAGE: 256GB SSD
    ODD: DVD-Super 8X Multi DL drive
    WLAN: 802.11 ac/a/b/g/n + BlueTooth 4.0

    Mislim da udara sve stvari koje jedan prosječni korisnik treba, a da zaista uživa u radu sa svojim PC. Rad na mehaničkim diskovima se više ne može nazvati uživajući... uvijek se može dodati još 4GB... bude li potrebe.

    Ide za oko 730 - 780 KM...
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije bas tako jednostavno u novijim laptopima promijeniti RAM, pogotovo kod jeftinih modela. Bar kod Asusa X serije sam vidio da je RAM ispod tastature, znaci moras rastaviti i prednju stranu gdje je tastatura i zadnju gdje je baterija, da ne kazem da plastika puca iznenadjujuce lako. Kod nekih je RAM soldered i nije prosiriv, mada mislim da je to samo kod onih Mediacom gdje je sve integrisano, pa cak i disk (eMMC). Izgleda da to kod ovog Acera nije problem:
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kod mene je X serija sa 4. Gen intel procesorom.
    Ispod ima mali otvor koji se odserafi i ubaci ssd, a za hdd vec moras otvoriti laptop preko tastature.

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  12. black

    black Komšija

    Kako god neka trazi nesto manje, maksimalno 14" odnosno T440.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    u danasnje vrijeme sa visokim rezolucijama,vise od 13-14 inca ne treba
    ja sam trenutno na 13,3 inca i mogu reci da je to neki optimum za standardno koristenje,ugodan je za drzati u krilu i lagan za nosati
    do sada sam uvijek koristio 15,4 laptope i tek sada vidim koliko su tezi od ovih

    i meni bi trebao SSD u laptopu,evo ga vuce se ko mrtvac,ne znam sta mu je ali nije basbrz odziv a znam da bi ga SSD preporodio,samo sto mi se ne daje 100 KM za to :D
    radije bi ubacio ssd u desktop u ovom slucaju ,iako je brz,da bude jos brzi :D
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Trebao bi mi laptop što manji 11 ili 13incha, samo za office, multimediu i programiranje. (python, c#, etc) .

    Gledao sam macbook air 2011 za 300km, al problem što ima 2gb rama..
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    C# u 99% slucaja podrazumijeva visual studio, mssql server i slicno. Tako da bez minimalno 4GB RAM-a, SSD-om i i3 procesorom ne treba ni pokusavati. I to kazem minimalno... Iako bih ja isao barem na neku kombinaciju i5, 8GB RAM i SSD.
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Dolazi i5 i ssd u njemu, ali samo 2gb rama.. pogledat ću koliko je da se upgrade, ako je mala cijena uzet ću ga onda.

    Svidja mi se kompaktibilnost i izgled uređaja.
     
  17. Ninja

    Ninja Komšija

    Mislim da nema nadograđivanja u Macbook Air.
     
  18. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Moguće je, al se mora odnjeti u servis jer je preteško nabaviti odgovarajući originalni dio i ugraditi ga u Air.
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Programiranje na 11 inca, grrr.
     
  20. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma ne mogu slomi se noseći ovaj.. 13 ili 11 gledam da uzmem sad.