Preporuka ploce

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by edgsi, Nov 7, 2010.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jedan update. Flešovanje biosa nije pomoglo. Međutim ima 7 dana instalirao sam najnovije ati drivere za grafičku i interesantno otada nisam imao nikakvih problema, ovaj problem se nije nijednom desio. PC se gasi i pali bar 5-10 puta dnevno (mlađi buraz igra cod) bez obzira hibernate, sleep shutdown itd. problemu ni traga ni glasa. Samo čudno je što sam i probao i integrušu i na njoj isti problem bio. Znalo se desiti svako 2 paljenje problem, fkt ne kontam samo se nadam da je problem bio u grafičkoj do drajvera a ako se nastavi javim a matična će guliti dok god može 8)
    Obratio sam se i na oficijelni forum ASRocka i nisam dobio odgovor nikakav iako je prošlo dana i dana. Međutim naletio sam na jedan sl. forum gdje je lik imao identičan problem i istu grafu. On je revertao driver na neku stariju verziju i otklonio problem.
     
  2. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Kad smo vec kod problema sa kompjuterom, da prijavim jedan jako smijesan problem. Naime mom rodjaku (kojem sam ja sklopio komp i namjestio) svako malo (kad se pali) upali se napojna i ploca, ali nema slike nekih 5-10 min, i nakon toga dodje slika i loadira se win XP. Medjutim svaki 10 dan (mozda 15.) on mi donosi centralnu da mu to popravim, i tako evo vec 3 put. Zadnji put kad je bio donio, skonto sam da je do MJESTA, da mjesta gdje se nalazi kompjuter. On zivi u selu kraj Olova, medjutim svaki dan dolazi na poso u krugu TAS-a, dok ja zivim u Vogosci. Svaki, ali svaki put kad mi je donio kompjuter meni je radio, dok se njemu desavaju ti problemi. 2. kad je bio donio, konto ja do napojne stavim svoju Corsair 400CX, sve pokopcam (trebalo mi jedno 20-tak min dok izvadim apsolutno sve komponente iz kucista i plocu takodjer, jer imam mugen2 na procesoru, pa nisam samo mogo izvadit napojnu), nije do napojne. Vratim njegovu napojnu, opet sve radi. Znaci problem je kad on pali komp kod sebe i radi na njemu neko vrijeme, dok kod mene radi. JAAAKO cudan problem. Nisam uspio dati konacnu dijagnozu nazalost.
     
  3. edgsi

    edgsi Aktivista

    Kod mene je bas bilo do ploce. Izostanak slike na monitoru prilikom paljenja je bio sve cesci dok nije skroz zavladao. Tada je ploca otisla na servis i nakon oko 35 dana dobio zamjensku plocu ASUS M4A87TD/usb3. Sad imam drugi problem, CPU je kaput. Sreca imao kod sebe slicnu konfu tako da sam mogao istestirati sve i utvrdio da je do proca. Odavno mi se nije desilo da procesor izda. Uglavnom sad je AthlonII 635 na servisu pa cekam sta ce mi javiti...
     
  4. GW

    GW Moderator

    MOže biti da drži računar u hladnoj, vlažnoj sobi.
     
  5. edgsi

    edgsi Aktivista

    Da sam na tvom mjestu ja bih otisao do tog tvog rodjaka i na licu mjesta testirao. Tako ti je najlakse iskljuciti sve varijable lokacije.
     
  6. Konjislav

    Konjislav Komšija

    To sam i ja konto, medjutim problem je sto mogu otic i biti kod njega 1-2 (preko vikenda) i da se nista ne desi. Ono vratim se kuci u ponedjeljak, on me zove opet mu se pokvarilo. Problem je sto ne mozes inicirati taj kvar, nego se totalno nasumicno desava.
     
  7. edgsi

    edgsi Aktivista

    Jesi ti dobro istestirao sve komponente? Opteretio comp sa OCCT/Furmark? Jel sve prosao bez problema?
     
  8. techton

    techton Aktivista

    Vrlo vjerovatno da mu struja nije dobra u kuci, provjeri voltazu na uticnici kad budes isao na lice mjesta.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ovo sam i ja htio napisati.
     
  10. GW

    GW Moderator

    Nešto imam osjećaj da Konjislav nema multimetar u džepu. :D
     
  11. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Sve mu je na stoku, i nisam nista opterecavo, cisto sumnjam da je do stabilnosti.
    I meni je nakon toga to palo na pamet, da mu nije dobra struja u kuci, medjutim opet mu ja ne mogu pomoci, cak i da jeste do toga. LOL

    Da, nemam multimetar u dzepu.

    Kad vec budem mjerio, koje su referentne vrijednosti koje treba da trazim (ocekujem), tj. kako cu zasigurno znati da je do toga (mada nema do cega drugog biti)?
     
  12. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Da javim sta se desilo u ovom slucaju. Naponi su provjereni u kuci, i ustanovljeno je da su mu naponi na uticnicama u sobi gdje se nalazi kompjuter (soba na spratu) po 247V, te da to uzrokuje ove probleme. Takodjer je probo upaliti kompjuter u kuhinji/dnevnoj sobi koja se nalazi u prizemlju, i tada kompjuter radi, te nakon sto ga vrati na sprat opet radi komp. Znaci prikrese ga u kuhinji i onda radi i u sobi na spratu. Medjutim posto ovo nije bas prakticno rjesenje odlucio sam da mu napravim trajno fixno rjesenje. Tako da sam konto da mu nadjem bolju napojnu koja bi ima veci raspon ulazne voltaze, i koja ce samim tim biti i kvalitetnija od one koju on ima (najjeftinija codegen od 20km iz plusa), tako da bi mu to bilo bolje i iz drugih razloga. Prije nego sto sam mu to reko, on je predlozio da potrazim, a i on usput stabilizator napona.

    Eh sad bih ja zamolio vas (ako ko zna, ili je slucajno imao nakog posla oko toga) da mi preporucite gdje se ima uzeti stabilizator napona od 210-250V mozda 260 da bude sigurno, i posto je, jer ako bude preskup, da mu radije uzmem napojnu, sto vec sad mislim da bi bilo bolje rjesenje, mada ako se ima stabilizator jeftino naci, radije to onda. Volio bih da mu dam alternative, tako da on izabere, mada cu mu ja preporuciti napojnu, ali do njega je na sta ce potrositi pare.

    Hvala unaprijed.

    EDIT: Nesto ovako bi mi trebalo, s tim da se moze podesiti votaza na 220 odnosno 230V, ili jos bolje da automatski tako radi bez postavke, da ima europski utikac, te da se moze kod nas nabaviti. Neovisno da li je novo ili polovno, nego cisto da se informisem oko cijena toga i dobavljivosti.
    Takodjer ako neko zna tacno odredjeni model napojne koja bi bila dobra/idealna za ove svrhe, neka preporuci, meni ce skratiti vrijeme trazenja i preporuka je vrlo dobrodosla.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    U koliko si sati mjerio tu voltazu? Mogu misliti onda koliki je napon poslije ponoci kada potrosnja naglo opadne. Trebao bi se zaliti u el. distribuciji. A posto kazes samo u toj sobi onda vjerovatno je samo jedna faza sa povisenim naponom. Najbolje rjesenje bi bilo da nekako dovede fazu sa nizim naponom do sobe sa kompjuterom, a i svaki kvalitetniji UPS ima dobar stabilizator napona.
     
  14. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Da ne otvaram bezveze temu, trebala bi mi preporuka za matičnu ploču do 200km. Na nju vjerovatno ide phenom II x4 945 ili 955. Po mogućnosti da je neka radnja u Sarajevu. Hvala :)
     
  15. edgsi

    edgsi Aktivista

    A zasto ne bi probali sa UPS-om?

    Ako ti ne smeta samo jedan pci-e x16 moja preporuka ti je ASUS M4A87TD/USB3. Dodje ti bas tu negdje oko 200KM. Imam je kod sebe u kucistu i sasvim je ok za te pare. Ako je i nemaju na stanju vjerovatno ti je svaka radnja u Sarajevu moze naruciti.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Edgsi otkako mi je crkla grafička (4870) na integrisanoj sam i onaj problem koji smo obojica imali sa paljenjem računara na ASRock 880gmh je nestao kod mene. Izgleda definitivno kod mene problem bio u grafičkoj pošto evo ima više od 15 dana nije se nijednom onaj problem desio.
     
  17. edgsi

    edgsi Aktivista

    Znaci sada ti pali svaki put i uredno ulazi u windoze od prve? Ajde drago mi je cuti. Ma kod mene ti je bilo jos za*ebancije. Samo sto mi je stigla zamjenska ploca crk'o mi proc :roll: Pa dok sam cekao zamjenski uzeo polovnog Athlona x3 435 za sicu. Dao mi ga prijatelj da ga isprobam prije kupnje. Ja ga ubodem u plocu kad se on fino otkljuca u Phenoma X4 B35 :D Ali nista od L3 cachea. Evo sad ga testiram par dana pa ako bude stabilan sa ukljucenom cetvrtom jezgrom uzecu ga...
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Trebao si otvoriti novu temu, vidis da su ostali preskocili tvoje pitanje i nastavili nekad ranije zapocetu diskusiju. Uglavnom, za plocu ti je opcija ona sa 880G ili 870 chipsetom u tom nekom cjenovnog rangu pa vidi sta ti vise odgovara.
     
  19. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Ma nije frka, ploča koju je spomenuo edgsi je odlična, ima 870 chipset a i u cjenovnom je rangu tako da je to taman šta mi i treba. U svakom slučaju hvala.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sve fercera kako treba na integrisanoj 4250 a kad nabacim kakvu pci express grafiku vidjet cemo, da ne ureknem 8)

    Sry na off necu vise.

    Što se tiče am3 ploče za 200KM izbor je pravo dobar, ima ih zaista dosta. I ta sa 870 chipom je dobra za oc pogotovo sa phenomom be.