Preporuka za Externi HDD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by vitamin, Apr 13, 2010.

  1. vitamin

    vitamin Novi član

    Dali može preporuka gdje i koji kupiti "Externi HDD" od 1 TB...?
    Vec duže vremena planiram uzeti jedan HDD od 1TB a isti nebi želo platiti preskupo, dao bi max 240 KM. Šta bi trebao pogledati kod istog (prednost mana)...?

    Zahvaljujem se unaprijed.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Ganjaj WD MyBook
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Definitivno My Book.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Imas dva izbora, kupovinu nekog "brandiranog eksternog diska" ili odvojenu kupovinu kucista i diska. Ja bih isao na drugu opciju koja omogucava jednostavnu zamjenu diska, a malo bih se strpio dok se ne pojave USB 3.0 modeli i kod nas.
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    Meni jucer riknu CoolerMaster X-Craft, bas me briga ima garanciju pa neka se oni sekiraju, ali lijepi my book trlja vec vise od dvije godine a vec sam mu tri puta mijenjao disk unutra momentalno je 1TB WD.
     
  6. GW

    GW Moderator

    Meni nikako nije jasno zašto ljudi formiraju mišljenje o nekom proizvodu/brendu/šta god nakon samo jednog iskustva?
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Vjerovatno radi toga koga zmija ujede i gustera se boji. :mrgreen:
    Mene je moj X-craft handrio od prvog dana, ali je radio pa ga nisam reklamirao a sad je skroz riknuo pe ide na reklamaciju.
    A nevidim uopsete smisla kupovati USB 3.0 kuciste ako nemas maticnu plocu sa tim portom, bolja je onda varijanata eSATA.
    I bolje je formirati misljenje na osnovu vlastitog iskustva nego na osnovu placenih recenzija na netu.
     
  8. GW

    GW Moderator

    To mišljenje na osnovu jednog iskustva nije ništa bolje od plaćenih recenzija.
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Kako kome, meni vise vrijedi moje iskustvo nego 10 recenzija.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Da pohvalim malo momke iz UE servis, odnio kuciste na reklamaciju i dobio za 24 sata drugo, svaka cast ovo je rijetko u nas.
     
  11. Piroman

    Piroman Komšija

    Da ne otvaram novu temu, ovdje cu: Zamolio bi vas za savjet oko kupovine ovog externog HDD-a!
    Naime, posto sam nedavno uzeo ovaj Samsung 32C530 LCD koji moze preko USB-a da pusta divx/mkv filmove, planiram uzeti kakav externi HDD i koristiti ga kao "medij" sa kojeg cu pustati filmove i ostalo!
    A zahvaljujuci rođi, koji je u njemackoj i koji ce dolaziti uskoro za "urlaub" ovamo, pa bi najbolje bilo da ga on tamo uzme i ponese! Dosta sam trazio i naletio na ovaj:
    http://www.amazon.de/Western-Digital-BA ... 63&sr=1-34
    Meni se sviđa, kako po izgledu tako i po "velicini"! Jedino me interesuje, posto ovaj ima samo USB, da li je bolje traziti kakvog sa eSata, i koliko bi to bilo brze u odnosu na USB!?
     
  12. GW

    GW Moderator

    Pa ako ti monitor ima samo USB port, što će ti onda eSATA?
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    valjda da brze prebacuje filmove na njeg sa PCa
     
  14. Piroman

    Piroman Komšija

    Bravo! Samo me interesuje koliko brze!? :smt003
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mnogo brze. U teoriji USB 2.0 moze propustiti do 60 MB/s, dok ce to u praksi biti ispod 30 MB/s. SATA II s druge strane moze propustiti do 300 MB/s, a u praksi ce to biti recimo do 100 MB/s. Dakle eSATA ce biti visestruko brzi.
     
  16. Piroman

    Piroman Komšija

    Zahvaljujem na pomoci! Nasao sam Samsung HDD sa oba proključka za 120Eur :wink:
     
  17. jambolija

    jambolija Novi član

    pozdrav, jel' moze preporuka (pozeljno na osnovu iskustva) za neki od navedenih diskova:

    Transcend Externi Mobile 250GB, StoreJet, 2.5", USB 135
    Seagate/Maxtor Externi 250 GB, Momentus, 2,5", USB 139
    Seagate Externi 250GB FreeAgent GO; 2,5", USB, Crni 165
    WD Externi 250GB My Passport Essential; WDBAAA2500ABK; 2,5", USB 165

    Apacer Externi HDD 320GB; AP320GAC202B-S; 2,5“, Black USB 145
    Transcend Externi Mobile 320GB, StoreJet, 2.5", USB 149
    Toshiba Externi HDD 320GB; HDDR320E04EL_CS; 8MB, 2,5“, USB 155

    ponuda je iz imtec-a, kontam da je najbolje ovaj western digital zavrsiti, a opet ne znam isplati li se toliko placati ''ime'', kada se za 10-20 KM jeftinije moze pazariti +70GB :?
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Koliko vidim, na svim se nudi samo USB 2.0, a na tebi je da se prvo odlucis hoces li potraziti neki koja omogucava zamjenu diska pa onda dizajn i sl. Razlike po pitanju performansi nema, provjeri garanciju.
     
  19. hudi-Robin

    hudi-Robin Novi član

    ima na jednom mjestu na Otoci u Merkuru 320GB WD externi 2.5" za 139 KM
     
  20. jambolija

    jambolija Novi član

    @Enis
    dizajn totalno nebitan, od opcije sa mjenjanjem odustao, skupa kucista pa dodje haman isto. a to za usb 3.0, zar nije samo razlika u brzini, jer ce biti backward compatible sa 2.0? :?

    @Robin
    mogao si napisati i na kojem, mada nije tesko pronaci