Preporuka za Externi HDD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by vitamin, Apr 13, 2010.

  1. flatron

    flatron Novi član

    Da ne otvaram novu temu, sutra moram uzeti hdd (desilo se iznenada jer moj odlazi drugom korisniku).Nadam se da ce neko stici dati svoj prijedlog i preporuku.Mislio sam kupiti disk od 1TB ili 1.5 TB u genelecu ili ingelu.Disk ce za sada biti interni koji cu koristit i za sistem i za storage a kada budem u prilici uzeti neki ssd ovaj bi isao u externo kuciste...
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da su i u ingelu i u genelecu 1TB i 1.5TB diskovi WD Green. Nemaju nista drugo, a oni nisu bas za sistem. Pa ako je to jedini izbor onda kupuj, u suprotnom ganjaj WD Black.
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Slazem se za to, imam 2 wd green po 1TB i rade stvarno tiho, hladni su ali ipak nisu za sistema malo imaju sporiji pristup, i brzinu snimanja, ganjaj black, blue ili samsung f3.
     
  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Hmm, kad vec spomenu Green seriju i sporiji pristup....

    Ja imam WD od 500 GB iz Green serije. Jel moguce da se zbog tog sporijeg pristupa i brzine snimanja meni javljaju dropped frames kada snimam sa TV kartice neki program? Bez obzira s kojim softverom to radio, npr. Virtual VCR, ili WinFast PVR...
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bi trebalo. Nije on bas toliko sporiji. Taj kod tebe je sa jednom plocom?

    A novi 2TB 5400rpm diskovi kao sto je Samsung F4 EcoGreen imaju 667GB ploce su vec brzi kao i 7200rpm diskovi. Istina, jos nema 7200rpm diskova sa tako velikim plocama, pa ce cim izadju opet preuzeti tron.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako se radi o externom disku i ako je spojen preko usb-a onda je tu kvaka.
     
  7. edgsi

    edgsi Aktivista

    Mogu ti preporuciti WD 1TB Blue (iliti WDC WD10EALS). Kod mene je u kucistu i daje solidnu brzinu a poprilicno je tih... Naravno Black serija je bolja po pitanju performansi (ali glasnija i skuplja naravno) pa ako su ti performanse na prvom mjestu prvo gledaj nju...
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Ali opet ti je brzina ogranicena USB suceljem, tek koristenjem eS-ATA sucelja dobijamo pravu brzinu, zato ove blue i black diskove netreba koristiti u USB kucistima jer nece biti nista brzi od green.
     
  9. edgsi

    edgsi Aktivista

    Da ali covjek je napisao da ce ga prvo koristiti kao interni disk za sistem i storage... Tu Green nije bas neka sreca...
     
  10. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Eh, sto se tice ovog mog problemcica...

    Taj WD je interni disk. Juce sam probao da snimam na jednu od particija od WD diska, i u prvih nekoliko sekundi vec 7 dropped frameova. Stavim da mi snima na Seagate disk, tj. na jednu od njegovih particija, i tu prodje bez ijednog dropped framea (snimao sam oko sat vremena).

    Eh sad, ovaj Seagate i WD su na istom kanalu, ali je WD kao Slave postavljen...Kontam mozda je i do ovih postavki master-slave, ali i prije je umjesto ovog WD diska bio Seagate disk na Slave poziciji, na kojem je bila particija namijenjena za snimanje sadrzaja sa TV kartice, i nije bilo ovih problema.

    Mene ne zabrinjava bas ovaj problemcic, jer ionako ne snimam puno kao prije, ali me bas nesto interesuje uzrok ovog zapinjanja pri snimanju tj. javljanje dropped frameova.
     
  11. JVC

    JVC Overclocker

    Ovaj green od 1T sa 64MB kesa nije uopste spor posto ima dvije ploce po 500GB, imam dva i jedan je u kucistu sa eSATA.
     
  12. becke

    becke Aktivista

  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Solidna cijena, ako imas USB3.0 na ploci, jer ti u suprotnom to nista ne znaci.
     
  14. JVC

    JVC Overclocker

    Vise reklamni stos, ako nema kontroler na ploci ili posebno mozes se slikati sa njim isto kao da si kupio bilo koji drugi.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a sta ces posebno dobiti sa HDD-om na 6Gbps u odnosu na 3Gbps SATA interfejsom? hajde za SSD razumijem, ali sta sa "obicnim" HDD-om? :? ne
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    ???

    Niko ovdje ne prica o SATA 3.0, nego o USB 3.0. :D
     
  17. bavka

    bavka Novi član

    Moze preporuka za externi disk do 200km? Znaci,najbolje sto mogu dobiti za ovu cijenu.

    Hvala.
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i mene zanima externi hdd od 500MB do 1TB, a po mogucnoscu da je eSATA ili USB3 sa pci-->USB3 kontrolerom (tj. da ima tu karticu u bundleu) :) ili ako se negdje moze naci eSATA HDD kuciste. ja nisam uspio naci :(
     
  19. JVC

    JVC Overclocker

    Ja koliko znam samo samo uz WD my Book od 1T dobijes i USB 3.o karticu (barem na nasem trzistu).
     
  20. blaf

    blaf Aktivista

    trebam mi externi pa se mislim izmedu oba 2 modela :

    -HDD EXTERNI 3.5" 1TB WD MY BOOK Essential USB 3.0 190
    -HDD EXTERNI 3.5" 1TB WD Elements Desktop 167

    cijene su u plusu, ok my book ima usb 3 koji menu bas i ne treba i malo ljepse izgledam, ali koje su jos razlike i koji da uzmem, koliko sam vidio ovde niko nije spominjao elements model....