Preporuka za faks

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Sena, Feb 16, 2015.

  1. Tensai

    Tensai Komšija

    Moj ti je savjet,studiraj ono što voliš i što ti ide i što ti neće biti mrsko sjest i učit.Danas se fakultet isplati samo ako si među boljim studentima i ako te profesori primjete,a ako si prosječan teško se zaposlit,samo si bacio vrijeme i novac.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Punoljetan si ako se ne varam? Jedan ozbiljan razgovor bez popuštanja i postavi sve na svoje mjesto.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pokusat cu, doduse tih 7000 eura je van budzeta, a plus sto moram stanovati, hraniti se i itd.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Siguran sam da negdje u EU postoji faks koji te zanima a koji ulazi u budžet koji tebi odgovara. Kod nas jedino Medicinski faks ima neku "težinu", ostalo je sve u Miki Maus kategoriji.
     
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Apsolutno netačno. Ljudi koji su završili elektrotehnički fakultet i znaju njemački tek tako mogu dobiti posao u zemljama gdje se njemački govori. Ima Miki Maus kategorija fakulteta, međutim UNSA minus društveni fakulteti definitivno nisu miki maus kategorija.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mozes i kod nas sa ETF-om dobiti posao relativno lagano. Farmacija isto tako.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Komšinica preko puta je završila FE u Tuzli odsjek Komunikacije i aplicirala je za stipendiju u Sloveniji i Norveškoj i dobila je obje, a navodno je našla i neki posao tamo u Sloveniji. Njen momak završio tehnologiju te je isto dobio stipendiju u Sloveniji, ali nije i u Norveškoj, pa je Slovenija pala, jer hoće zajedno da idu.
    Mada ima tu i tamo raznih slučajeva. Druga prijateljica također završila FE ali odsjek Energetika i nešto je mlađa od ove, ali nije tako brzo našla posao. Diplomirala je negdje na ljeto i tek negdje u novembru je dobila posao u kablovskoj u internetskom odjelu (tj.txtv), međutim dobila je nakon kraćeg vremena otkaz. U pitanju su u oba slučaja prosječni studenti, dakle, ništa prosjek 9 i više. Dok znam i ekonomista nekoliko koji su završili i kukaju kako ne mogu naći posao, država im kriva itd.
    Dakle, ako hoćeš nešto kako treba, upiši ETF, farmaciju, medicinu, nije to bezveze :D
     
  8. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Sta mislis o IUSu? :D
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mislio sam na ukupne troskove kad sam rekao 7.
     
  10. black

    black Komšija

    Mozes li malo razloziti troskove jer i mene zanima.
    Znam da je skolarina za godinu 700€
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Semestar je 750, znaci dva puta godisnje, ali mozes vratiti taj iznos ako polozis dovoljno ispita (uslov za to je relativno nizak tako da nije problem, ali naravno treba moci iskesirati kad treba, i na povrat se ceka po 2-3 mjeseca nakon kraja semestra).
    Soba u domu ili dijeljenom stanu sa ukljucenim rezijama je nekih 250 eura u prosjeku (na ulasku dajes kauciju u iznosu 2-3 mjesecna iznosa, dobijas je na izlasku).
    Zdravstveno osiguranje je 54 eura mjesecno, treba ti za vizu, moze se koristiti iz Bosne ali ne znam koliko ovi nasi pokrivaju sto se tice eventualnih troskova.
    Ako radis 10 sati sedmicno za 57 eura mjesecno imas i zdravstveno i penziono.
    120 je viza svake godine, 15-20 mjesecno treba za mobitel, za gradski prijevoz zavisi koliko ce ti trebati u godini, od nule pa do 250 (ako dajes vise za stan sanse su da ce ti trebati rijedje prijevoz i obrnuto). 10-20 potrosis na sitnice tipa mape, kopiranja, skripte.
    Par stotina u godini na odlasak u Bosnu, zavisno koliko se puta ode.
    Hrana, kucne potrepstine, (ne)izlasci, (ne)pusenje, od 200 pa do koliko mozes potrositi mjesecno, ovdje naravno nastaje najveca razlika zavisno od osobe do osobe.

    Neko ce naci losu sobicu za 200 eura daleko od faksa, pjesaciti ili pedalati citavu godinu, imati osiguranje iz Bosne i jesti makarone svaki dan, dok ce neko zivjeti komotnije i trebat ce mu par hiljada vise.

    7 je za neki OK studentski zivot, moze se proci i sa manje ali to je vec patnja.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Thx raja na infu, razmislim jos.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kolegica se zaposlila u Minhenu poslije faksa na UNTZ, potpuno joj priznato sve, uostalom nazivi stijena, geohronološka podjela i ležišta, fosili, tektonika ploča su termini svjetskog karaktera (zato i nose latinske nazive), tako da je njima je naš -ing. potpuno priznata kategorija, problem su društveni fakulteti. Uostalom recimo moj studij je bio pandan (preslikan) studiju na priznatom univerzitetu u Barceloni i Valenciji, mislim na oceanografski institut i fakultet i geološki institut i fakultet. Mi smo imali malo veći plan program opterećavanjem nacrtne geometrije, fizike, mehanike i matematike. Što oni nemaju uopšte.
     
  14. rama

    rama Aktivista

    Plus što mu treba 7000+ eura na računu da bi mogao aplicirati za vizu.
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Dobro to je za prvu, i treba ti nakratko da izvadis izvod i dobijes vizu u ruke, vecina taj iznos posudi na par dana da to obavi.
    Kod produzavanja treba imati 600-800 eura na kontu.
     
  16. aeRo

    aeRo Komšija

    Griffith je Tito! :smt002
     
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    i kakav je ovaj IT academy, mislim da se nesto ovde malo spominjalo, isplati li se ici na to? ja nesto razmisljam o tome, ali samo ako mi jave utiske ovi sto su to zavrsili.

    trenutno sam na IUSu i nešto nisam zadovoljan kako idu stvari
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Samo studiraj nešto gdje nećeš imati višak formalnih zvanja a manjak relevantnih znanja.
    Geodezija je moćan fax, i tolika je potražnja da ne znam nikoga na birou. Ako ne voliš matematiku a kreativan si, arhitektura je fin izbor.
    Po meni ovi društveni fakulteti sa metafizičkim koncepcijama i raznim demagogijama nisu nekakav izbor. Zna se ipak šta ing. znači svugdje :)
    Drugo egzaktna nauka ne poznaje granice, kao recimo ekonomija ili pravo, recimo tektonika ploča ima isti koncept izučavanja i u Japanu, i Njemačkoj ili SAD-u kao što ima i u BiH. Zato i ne traže nostrifikacije za naše diplome :)
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    dragi tale jel, jel taj post namjenjen meni, posto te nisam nista haman skonto :D
     
  20. kio

    kio Komšija

    @El Nino, http://forum.klix.ba/it-akademija-t96585s150.html zadnja stranica :)

    Dugo godina se bavim online kursevima, MOOC. Iskustva su negativna u smislu da niko kod nas ali ni vani jos ne priznaje certifikate. IT akademija traje godinu dana mislim, i kosta negdje oko cca 2000 eura. Prilicno velika svota novca. Po meni ili uplacuj sebi priznate online kurseve, imas i besplatnih ili upisi neki od fakulteta ETF ili FIT :)

    @Tale, slazem se. Kod nas drustveni fakulteti tipa Ekonomija, Pravo i itd nisu losi, naprotiv plan i program u pojedinih je na zavidinom nivou. Ali drustvo kakvo je kod nas, ekonomska slika, sve ti to pada u vodu. Na birou u Kantonu Sarajevo imas cca 1200 dip. oec :)