Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa, Intel moze jedino natjerat Asus za ukloni opciju, al opcija je tu i fercera i na zadnjem biosu. Ja sam zadovoljan, drzim ga na 5125MHz i nekih 1.27V, full stable, nema sta nisam probao od testova. Nego RAM mi je jos nejasan, izgleda da vise voli nize latencije nego visok takt.

    Spiderman je najbolje mjerilo performansi IMHO, i u njemu mi je GPU skoro vazda 100%, vrti se od 85%-100% a to neki nemaju ni na 13900K - opet zato sto imaju jace graficke, al whatever. DDR5 je velika stvar isto, ima vidne razlike izmedju RAM-a na 4800 i 5750MHz, veci framerate i GPU utilization. Opet govorim o RT scenariju, bez RT nisam ni probao. CPU bude napregnut vise nego u ijednoj drugoj igri, cesto 80%+ usage-a, al to je za ocekivat.

    Sta reci kad ovaj i3 ima bolje performanse u novim igrama nego i9 10900K. i5 mi jednostavno ne treba, a i ako hocu uradit upgrade, bice pregrst procesora na izbor. I to sto je najbolje, mogu uzet bilo koji, otkljucan ili ne.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Gledam testove, nevjerovatno koji potencijal imaju. Zapravo razlika izmedju 12400, 12500 i 12600 je po 200mhz clock, a u sustini su isti procesori. Intel je vjerovatno banovao te maticne jer ih je prava rijetkost naci.

    Kod nas ima Asus B660m-G za 550KM sto mi je previse, gubi smisao jer je procesor oko 400. Mogu uzeti 12600K i jeftiniju maticnu i doci na isto.
    Dok je na computer universe ta ista maticna oko 180€... procesor, maticna i ram bi me izaslo 420€ sa dostavom sto je ekstra cijena, da nema na to jos carine i pdv-a. Onda se vec ne isplati.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije ta maticna 180 EUR, nesto si pobrkao. Vidjao sam jedino B-Ware odnosno polovne bez kutije najjeftinije po 200.


    B660-F je oko 260 EUR, B660-G oko 230. S tim da bu bile i skuplje (ali i jeftinije, i to prije 6 mjeseci).

    MSI B660M Mortar Max WiFi (jedino ova moze) je zapravo jos skuplja, skuplja i od moje B660-F. Onda stednja na DDR4 nema smisla.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Al se juce namucih sa ramom. Kupio dodatnih 16GB i nece da buta na 5200MHz (XMP profil) sa sva 4 slota puna. Ide max do 4800. Na kraju uradio update biosa i sve proradilo kako treba, mada vise nije stabilna na 5400 al bar radi na deklarisanih 5200 :). Iskljucio odmah page file, ja miline :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Last edited: Dec 21, 2022
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    zbog cega iskljucujes page file ? cisto me interesuje jer nemam pojma. Guglao i citao po redditu vidim nema nikakve veze jel on ili off,neke starije aplikacije traze pagefajl cak i ako imas 64 gb rama. Zbog ssda ?
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Imam 32GB, a iskljucim jer nekad pocne pisat u njeg bez potrebe, em je sporije em dzabe pise po ssdu. Ako bude aplikacija koje traze page onda cu napraviti virtuelni disk pa opet ga u ram :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, to je ona manja. Nije losa al jebes mATX, kad stavis iole vecu graficku (a koja danas ne zauzme bar dva slota), ostanes bez ijednog PCI-E slota za ekspanziju. A razlika u cijeni mala. Osim toga, F ima bolji VRM, 16 faza umjesto 12.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ah, da. Alder Lake ne voli 4 keksa, Raptor Lake je tu puno bolji. Budi sretan i sto imas 5200 na 4 keksa, po Intelu je zvanicno max 4400MT.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Gdje si vidio da pise u pagefile? Ja isto imam 32GB, al nisam gasio pagefile. To sam nekad davno radio kad sam imao "previse" RAM-a, nikad vajde od toga.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    imo sam neki program koji je pratio zapisivanje na ssd, i uglavnom je to bilo pisanje u page file i to ogromne kolicine i bez potrebe :D. SSDReady mislim da je.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    eto sa novim biosom radi na 5200MHz :D
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Radi, al to je "overclock". Kako rekoh, Alder Lake ne voli 4 keksa. Nije ni cudo jer je to prvi CPU sa DDR5 kontrolerom, i to jos pored DDR4.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Radi super, imo sam neki bios prvo izdanje :D Prvi boot obori na 4000MHz i onda jedva nekeko ufati 4800 :D
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja bih odvrtio memtest na tvom mjestu.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam toliko opterecen, ako bude kreshova onda cu nesto poduzimat :) Sa 2 keksa nisam imo nikad kresh na 5400 i 1,28V
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa nije do memorije, do procesora je. Ne znam kako mozes tako, mozes dobit BSOD sutra a mozes nakon 2 mjeseca. Al tvoj izbor.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa nisam imo kresh protekla 3 mjeseca sa memorijom na 5400 :D
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Totalno nebitno.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @dmr @Stevie_Ray i ostali, gdje ste nabavljali ddr5 ploce za 12 seriju Intela? Na piku ih slabo ima, u radnjama jos manje. I sve je ono prica mozemo nabaviti, ceka se, trala la la, al za neku skuplju cijenu.
    I jel velika razlika izmedju ddr4 i ddr5 u performansama? Ako je do nekih 5% radije cu uzeti ddr4 plocu jer ih ima dosta veci izbor a i jeftnije su. A i ddr4 ram je jeftiniji.
     
    Last edited: Dec 23, 2022