Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Jes vala, nervoza, samo u Sarajevu 95% vlaga. Strasno..

    Btw tema generalno koji telefon uzeti od smartphone.
    Svako uzima sta misli da mu je najbolje, naravno za svoje novce.
    Ali za nase podrucje mislim da treba dodatno prosiriti sto se tice izbora telefona, jer cinjenica da su Samsung i Apple pri vrhu ne znaci da imaju najbolje telefone.
    Na svaki iznos jednog telefona treba dodati 30% brand. pa onda gedjete sto dodju, a nema ih u jeftinijim modelima (huawei, xaomi ++ ).

    Evo statisike prodanih telefona zadnje 2 godine.

    https://mob.hr/blog/wp-content/uplo...lace-among-smartphone-manufacturers-in-Q2.png

    Kod nas generalno raja se zalijece uzima telefone kod providera, a kod nnjih su necemo reci skupi, nego preskupi.
    Tako da treba dobro razmisliti prije kupovine bilo kojeg telefona preko tri vladajuca nacionalno orjentirana providera.
    Ja iskreno mislim da su ova tri lihvaroska providera u talu, i tushe nam telefone po dosta skupljim cijenama nego sto je njihova cijena, bar kad su u pitanju prodaje u okviru paketa i vezajucih ugovora.

    Evo neko poredjenje.
    Uzmimo na primjer Iphone X 256GB u telekomu ces morati platiti 24x 177,28 ) 4254.72 KM koristeci paket No limit XL.




    Na A1 mrezi placas 2.5x manje za isti protok GB, ali 10-30x brzi internet :D :)
    (smijes trosit na maltene na sta hoces) --> (in Ö & der EU gültig)

    Kad uzmes sve to u obzir, kod nas gule 3x vishe a platezna moc isto tako 3x manja :D
    Sad ona prica sto su branili providere, kao to je cijea, porez i sve.. Jes jes.. u Becu kad kupis telefon u prodavnici isto je ko i kod nas.. Dok kupovina preko providera i vezanje za ugovor je za DOBAR dio umanjena cijena.


    Mozda sacekat neko bolje vrijeme i gledati silna testiranja telefona ljudi koji rade prave testove svih funkcionalnosti istih.
    Koristiti kineze koji ruku na srce uopste nisu losi, i broj prodanih primjera pokazuje da je raja dala povjerenje telefonima.
     
    Eldorado likes this.
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kupio iPhone star mjesec dana, mint stanje, sva oprema, jos 23 mjeseca garancije u BHT.

    Dobar deal bio pa reko’ sto ne bih probao. Necu nikom solit pamet kako je najbolji, a izvalih dobru lovu, 50% vise nego za ijedan telefon dosad.

    Al ga zato sad u roku odmah prodam za iste pare koje sam dao.

    To moze samo kod iPhone-a. S8 u medjuvremenu izgubio 200KM vrijednosti, S9 400KM, govoreci za cijene novih.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Dobar deal bio pa ti kupio i mozes prodat u roku odmah da ne izgubis nista a sta je s tim gospodinom koji je tebi omogucio dobar deal? Koliko je on iapusio?

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    "300 000km na satu - ko' nov" :D

    Kako su ovi kinezi krenuli, mislim da vise nikad necu za telefon dati preko 500KM.
    Kad se sjetim za polovan HTC One X dao koliko sada za nov Redmi Note 5. Pa HTC Desire S 750KM...

    Kad sam Huawei G7 uzeo novog za 400KM i 4 godine ga koristio bez problema, tada sam okrenuo plocu.

    Gledao i Samsunga A6+ 2018, 4/64 GB verzija skuplji za 150KM od Note 5, ma nema sanse.

    Eh jedino da je bio Huawei za ove novce i ovih spec. onda bi njega uzeo.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je njegov problem. :D Spusio je puno love, telefon kupljen na rate, a u BHTelecomu su cijene ionako nerealne, odnosno na piku nisu realne.

    Generalno iPhone dobro drzi cijenu, pogledajte samo stare iPhone 6/6S, i sad idu za 500KM.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne bi ja nikad kupio samsung iz nize klase. Od samsunga samo high end telefon dolazi u obzir, skup jest al sad su svi high end telefoni žara. U klasi do 500km tesko da bilo koji brand moze parirati xiaomi telefonima. Pola familije fura redmi note 4x i svi zadovoljni.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  7. dino31

    dino31 Aktivista

    A6+ 2018 ili J7 2017? Preporuke. obnavaljam ugovor pa razmisljam izmedju ta dva.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A6+ je bolji telefon. Jedino mu je procesor slabiji, ali to ces primjetiti samo u zahtjevnim igrama. Za svakodnevnu upotrebu je dobar, ako ti cijena odgovara.
    Ja sam se dvoumio izmedju njega i Xiaomi Note 5, isprobao oba prije kupovine i samsung mi nije bio vrijedan razlike u novcu.
     
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pogledaj cijenu Note 5 i onda pogledaj sta mozes dobiti od Samsunga za iste pare...
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sad gledam da je A6+ 4/64GB 540KM, prosli mjesec je bio 590KM (univerzalno), tako da je sada dosta bolji deal. Note 5 je opet dosta boljih spec, za nekoga ko ne gleda na ime proizvodjaca.
     
  11. dino31

    dino31 Aktivista

    Nema Eronet nista drugo sto mi se uklapa u budzet,tako da je izbor izmedju ta dva. Prije tri dana sam vec uzeo jedan J7 i iznenadjen sam trajanjem baterije. Za 10ak dana imam pravo uzeti jos jedan telefon pa se sad dvoumim.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Slicni su po pitanju baterije, A6+ je veceg ekrana, ima bolju kameru i dobit ce nadogradnju na Pie.
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nekad 2021 :D
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    S7 Tek dobio 8.0 možda dobije 8.1 i ćao apdejti
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U medjuvremenu iPhone 5S dobija iOS12, prvi dan kada i iPhone X.

    I Lumije su imale puno bolju podrsku nego Androidi.
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    I sta dobijes s tim iOS12?
    Mozes li prebaciti sad svoju muziku na telefon? :D
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hahahahahahaha
    Oni idu u krajnost. Drug iamo 4s tada dobio tako najnoviji verziju, malo je reći da se to vuklo, jedva telefon radio.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Cuj sad Lumije imale podrsku. Jesu, npr. Lumia 920 dobila jedino update sa 8 na 8.1. Nakon toga kad je izasla 10ka, 8.1 izgubio podrsku od njihove Microsoftove Skype aplikacije, kamoli ostalih normalnih aplikacija. Tj., nakon nove verzije OS-a dobijes dumb phone, moze ti sluzit kao kamera jedino. Odlicna podrska :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hehe, naravno da ne. :)
    Tacno, narocito je to bilo tacno za iPhone 4, bio je neki iOS na kojem se bas vuklo. 4S je tada jos i radio.
    Nije 8 bio samo 8, bilo je nekoliko update-a u sklopu osmice, pa poslije na 8.1. Win 10 Mobile se mogao nabacit iako nesluzbeno - to je bilo bezveze sto su zakinuli na W10M podrsci.
    Za Skype na 8.1 ne znam, cim je dosao W10M presao sam na njega.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ugl prežvakana priča. Google izbaci devetku za sve, možeš i ti napraviti rom ako ti je volja, sad što proizvođačima treba sto godina je druga priča. Čim izađe neko 9.0 rom probat ću.