Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. wragg

    wragg Aktivista

    Nije on "nelegalan" zato sto je skinut sa mreze ma sta to znacilo. Nema nikakve razlike između telefona koji kupiš u toj "crnoj" trgovini i onoga kojeg kupis od operatera ili uvoznika.
    Problem je sto je svaki taj ilegalno uvezen telefon udar na moj i tvoj dzep jer se za taj telefon ne placa nista drzavi. Ako bismo sad isli dalje u diskusiju onda dolazimo do zakljucka da je zbog takvih radnji drzava u takvom st(r)anju u kakvom jeste, pa mi onda na kraju nemamo standard kakav je u Australiji npr...
    Ali to je vec van granica ove teme pa necemo o tome. Kao sto sam vec negdje napisao, sreca u nesreci je sto se moderni telefoni dosta i kvare pa ljudi sve vise uviđaju vaznost te garancije i nije im tesko izdvojiti 15-ak% vise novca za legalno kupljen telefon.
    Nadam se da si svjestan koliku kaznu ti kao pojedinac mozes popusiti ako izidjes iz takve radnje sa takvim telefonom, tj. bez vazeceg racuna i dokumentacije? :)
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Vjeruj, to su priče za malu djecu. Sigurno (ne)plaćanje poreza 10 radnji u državi koje se bave
    dilanjem mobitela ne utiču puno na bruto GDP, ja bih da prvo krenememo sa rješavanju multimilionskih
    utaja poreza npr Lijanovića i sličnih giganta?
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kakvu crnu kaznu kad se takvi telefoni normalno prodaju u centru Sarajeva.

    Evo ja sam kupio HTC-a od operatora, došao me jeftinije nego u toj radnji. Lik ga dobio na poklon od firme, kutija zapečaćena sve 1/1. Takav se uvijek može naći, samo treba tražit, evo ja sam dva mjeseca šmekao mob, ali sam uzeo kako spada.
     
  4. wragg

    wragg Aktivista

    Nisam ni rekao da su samo oni ti koji utječu na to, ali i oni su dio gospodarskog kriminala zbog kojeg država i mi svi u njoj patimo.
    Ali, stvari idu na bolje i jako brzo će to sve doći na naplatu.
    @haker: Vozi se jako puno auta u BiH bez tablica, tehnički neispravnih i šta sve ne, pa ja neki dan platih kaznu za 12kmh iznad ograničenja u Sarajevu :smt003
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Evo recimo ja hocu da kupim telefon, nov naravno, ali na kredit i da pritom nisam vezan za operatera, tj. hocu sim-free fon. Naravno izbor novih telefona se podrazumijeva. Sta treba raditi?
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ima...

    ne volim gabaritne telefone, taman imali duplo veće/jače specifikacije od sgs2.

    eto subjektivnosti. sasvim dovoljne.
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    solidni za tu lovu.

    wildfire (bez S) je malo stariji, ali ima bolji kvalitet izrade (plus gorilla glass ekran) i malo jaču bateriju.

    mana u odnosu na S model mu je rezolucija ekrana, malo manje roma i mrvicu sporiji cpu.
     
  8. wragg

    wragg Aktivista

    @Neo Bahamut Zero: Najjednostavnije - imati kreditnu karticu i kupiti u radnji koja ih ne prodaje na crno.

    Sent from my HTC Vision using Tapatalk
     
  9. wragg

    wragg Aktivista

    U praksi je stari wildfire dosta sporiji. Wildfire S je po meni po responzivnosti gotovo kao Desire. Ekran je nesto manji i sa slabijom rezolucijom, ali komu ne smeta to, on je jako dobar izbor. Explorer je gotovo identican uredjaj, opet u praksi. Brojke i slova ponekad malo znace.

    Sorry na duplom postu, tapatalk me zeznuo :)

    Sent from my HTC Vision using Tapatalk
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    A to je?

    Ja sam jos 2005. u Tehnomarketu kupio Nokiju 6600 skidanu sa T-Mobile mreze, sve sa brendingom u softveru. I kako sada to nije "na crno"? Znaci treba staviti listu radnji u kojima mozes kupiti moderne telefone, sa dvogodisnjim garancijama i opcionalno na kredit.
     
  11. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

    Da li je neko reklamirao telefone sa 2- godisnjom garancijom, da li se radi o popravci ili zamjene novim uredjajem. Ja licno sam vidio u ovim drugim radnjama da postuju garanciju, jes' da je 6-mjeseci al' nece ljudi problema sa ljudima. Licno bih bas volio vidjeti BH telekom da li su fer prema svojim kupcima. Ja im halaliti nikad necu kad su mi skinuli 10 KM sa Ultre za 20-tak sms poruka; pricao sam sa masom odgovornih lica, na kraju i sa inzenjerom, koji su me uvjeravali da su me legalno uzeli lopatom......izrabljivaci, nebi oni dzaba imali 150 mil. prihoda u prosloj godini u sred recesije.... :evil:
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Uz kupljen telefon sam dobio racun i kutiju sa dokumentacijom. Na racunu pise cijena sa pdv-om, onda i drzava ima nesto od toga. Jedino ako su tu prevarili, e to je kriminal, mada sumnjam da to smiju uraditi jer mala su prodavnica i davno bi ih zatvorili.
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    A 4-ka nije gabaritna ?
    Lezi losije u ruci od oba S-a i prethodnih iPhone-a...
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma glupost je poredit 4s i samsung s2, samsung jednostavno daje puno vise za znacajno manju cijenu, jedino akk nisi maneken, peder ili nesto tako iz te kategorije

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ili Metrić. :lol:

    Nego, pederi nosaju i SGS2. :smt003 Sad je veliki hit.

    I ja smatram da 3Gs ima ljepši dizajn i ležanje u ruci, od ćoškaste četvorke. :smt002
    Kad četvorku uzmem u ruku ko da držim malo tanju kutiju cigara. Ergonomija nula bodova.
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nije ni iphone4 malen mobitel, ali za moj ukus sgs2 je prevelik. ne preferiram mobitele s ekranom većim od 3,7''.

    zato sam i napisao subjektivno. nema se tu šta prepucavati i ubjeđivati, svako zna šta mu paše.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Predpostavlja da si vlasnik 3gs-a

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako neko ima ono ogromno sranje od galaxy note-a koje ne moze ni u dzep stati, ja cu mu izaci u susret i dati sgs u zamjenu. :D
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo kakav android telefon sam ja narucio,trebao bi mi doci sutra ili prekosutra
    http://www.gsmarena.com/orange_san_francisco-4081.php
    cijena je neka bagatelna,ni blizu cijeni najslabijeg android telefona (polovnog),zato sam ga i uzeo a izgleda da je telefon skoro nov
    tako da kada dodje,onda cu biti aktivniji na temi o androidu,valja ga odmaH fleshovati,izgleda da je na njemu orginalni orange software
    vise kada dodje :)
    a po specifikacijama ne izgleda uopste lose,jedino mu kamera nije cemu,ali ja ionako slabo sta slikam,a kako sam nesto vidio,pomocu nekog firmwarea se cak moze i popraviti kamera
    ako nekoga interesuje cijena,na PM
     
  20. Eldorado

    Eldorado Komšija

    prije 5 godina fora je bilo imat sto manji mobitel 3310 velik bio pa da je sta manje :D
    sad evo pocelo je veselo bit pravo, sto vece to bolje :)
    po meni su sasvim dovoljna 3,5 incha, max 4,0.
    jest cool velik ekran i mozda gledat film il video klip na mobitelu al iskreno gledat film na iphonu il S2 hm radije namjestit se na 42 incha lcd tv i laganice :)
    ja evo vec mjesec dana citam razne testove, na youtubu klipove gledam itd itd da steknem dojam neki o tom famoznom S2 nazalost nisam ga imao prilike koristi barem 5 minuta..
    zanima me za vlasnika androida, kakvo je stanje sa sistemom (citao sam da kad se npr nabaca dosta programica trzaka malo mob) opet mozda losiji modeli jedino samsung S2 me drzi jos sa andorid sistemom..

    kupovina mobitela jest mozda najbolje i najsigurnije u radnjama i telecom operaterima al fakat su preskupi
    pik.ba extra samo sto je velik rizik, ko zna mozda je mobitel ukraden itd itd nema garancije..

    smijesno je npr iphone 3g spada u kategoriju super stanje folija na njemu :D mobitel star 3-4 godine.. nidje veze