Prijedlog HD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by irhadkul, Feb 3, 2011.

  1. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Naime dvoumim se izmedju dva hard diska istog proizvodjaca(oba WD-ova),caviar blue i caviar black."plavi" bi me kostao 55 ojri,a "crni" 78 ojri.Meni bi sve bilo kristalno jasno da mi ploca podrzava novu reviziju SATA portova(m4a88t-m,http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=B9WLe5U9mVxNwNvL),tj uzeo bih ove nove crne,ali ovako ne vidim neku razliku izmedju crnog i plavog(osim nekih tehnologija koje crni podrzava).Pa eto molim vas da mi ko razjasni razliku izmedju ova dva.P.S crnog trenutno nema na stanju,ali kad dodje biti manja cijena za jedno 5 ojri.

    Linkovi:
    plavi http://www.kmelektronik.de/shop/index.php?show=product_info&GID=1276&MID=11&ArtNr=26080
    crni http://www.kmelektronik.de/shop/index.php?show=product_info&GID=1276&MID=11&ArtNr=19044
    EDIT:koji god hard disk da kupim biti ce napredak veliki,posto imam neki maxtor(ne znam koji broj),5600rpm.Moj djed kaze da ga je njegov otac koristio.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nemas se sta dvoumiti, black je brzi disk ako mozes priustiti.
     
  3. irhadkul

    irhadkul Komšija

    mogu ja hajd kupiti,ali me bas zanima kakva i koliko je razlika.Posto oba imaju isti buffer,rpm,isti latency.Bas me zanima sta ova dva diska cini razlicitim?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Raspored ploca, odnosno gustoca zapisa. Imaj u vidu da se najvece promjene osjete upravo s poboljsanjem performansi diska.
     
  5. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Mislis velicina sektora,ili?.Ma znam da cu osjetiti promjenu posto ovi trenutno sto imam su stari najmanje 4-5 god.Jedan podrzava SATA 1.0 koja je bila ja mislim 1,5Gb/s a drugi podrzava 2.0 verziju ali je na 5600 rpm i kolicina memorije mu je impresivnih 80GB(ovaj prvi je 160).Sad imate u vidu s cim sam se ja patio,heeh.Razmisljao sam cak o kupovini SSD-a od 32GB(nekih 60ojri),ali mi to nebi bilo dovoljno za sistem a i svakako moram kupiti disk sa vecom kolicinom memorije posto mi stavno fali.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne mislim na velicinu sektora nego gustocu zapisa po ploci. Ne znam sad o konkretnim modelima, ali black bi recimo mogao imati tri 320GB ploce, a blue četiri 250GB (sad lupam ali dajme primjer).
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Oba ova diska bi trebala biti sa 500GB plocama. Black je u pravilu mrvicu brzi (3-5%) i nesto glasniji. IMHO blue je bolji disk.
     
  8. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Nebili mu to vise opteretilo buffer?(koji je iste velicine u oba modela,po 32 MB)
     
  9. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Hvala momci na odg,kad kupim,javim vam rezultate i napredak(nadam se).
    EDIT:mislim da cu stivija poslusati i njegovo honest opinion.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Razlika u odnosu na taj sto imas ce u svakom slucaju biti drasticna.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Koji od ova 2 hdd uzeti? Najbitnija je brzina.

    -HDD 500 GB, WD5000AAKX, SATA-6GB, 7200 rpm, 16 MB, blue edition
    -HDD 500 GB, WD5000AADS, SATA-2, 7200 rpm, 32 MB

    Cijena ista.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Definitivno prvi. Drugi je Green.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Uf nisam ni skontao da je green ovaj aads. Ploča je 880GMH/USB3 i ima podršku za sata 6 e sad pitanje jel mora biti poseban sata kabel 6gb ili može onaj obični stari sata, vjerovatno ne dođe uz hdd?
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eh vidis i mene ovo interesuje,ja sam uz plocu dobio jedno 6 kablova od kojih su 4obicna a 2 sata6gb koji su nesto kao dva obicna u jednom,bas me zanimalo jel to samo marketing ili stvarno ima veze,a ja cu tek uskoro da kupujem disk tako da to jos nisam u praksi provjerio.
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Drugim rijecima, same old, same old :)

    L: http://www.serialata.org/documents/SATA ... -FINAL.pdf
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Thnx momci. Ali izgleda da sam se zeznuo jer sam umislio da moja ploča (rev 1.0) ima sata 6 a nema nego sata II tako da je sad svejedno.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pozz raja :) i ja planiram kupiti malo prostora, jer sam sve potrosio. trenutno imam 1x250GB (neki AAKS) i 3x320GB AAKS u raidu (300GB sistemska + 600GB data). Planiram izbaciti ovaj od 250GB, a kupiti neki veci. Ovaj HDD mi je zapao za oko.

    HDD 1.5 TB, WD1502FAEX, SATA-6GB, 7200 rpm, 64 MB, black edition

    da li on vrijedi tih 210KM (s nekim popustom) u Genelecu?? 1TB mi je malo, posto ne planiram i iduce godine kupovati HDD :D planiram sve ove podatke sa 250GB + 600GB prebaciti na taj novi HDD, a ovaj raid setup koristiti za Virtuelne masine i jos neke stvarcice, gdje mi treba speed. Ne bih isao na ove GP diskove. Vidim u Genelecu nema Blue serije od 1,5TB :( razlika u brzini izmedju blue i black je mala, dok u cijeni nije :( (npr. za 1TB black treba izdvojiti 150KM+PDV, dok za blue treba 104KM+PDV, sto nije bas malo).
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisu ni GP diskovi bas tako spori, recimo ovi 2TB modeli imaju tri 667GB ploce, brzi su od tih tvojih 320GB modela.
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako neces taj veliki koristiti kao sistemski disk, kupi WD 2TB green. Disk se ne cuje, niti osjetim neki pad preformansi sto se igri / streamanja tiche. Na papiru jeste slabiji od black ed. Ja licno ne osjetim nista.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa necu ga koristiti kao sistemski, nego kao storage. s njega ce ici instalacija igara (restore backupa na steam) pokretanje filmova i sl.

    EDIT: btw, narucio sam ovaj. kosta 150KM za mene :)

    HDD WD CaviarGP 2000 GB SATA-300 64 MB 5400 rpm WD20EARS