Priznavanje US vozacke dozvole u BiH?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jun 29, 2009.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    automatik je odlicna stvar, i samo ko ga nije vozao moze reci da ne valja. ali i manuelac ima svojih cari, a i napravi boljeg vozaca od covjeka. sad kad bih kupovao auto automatik bi bio obavezna oprema.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Hajd' kad se vec zakuhalo, daj neke argumente. Zbog cega je automatik odlicna stvar, i koje su to prednosti u odnosu na manuelni mjenjac, izuzev cinjenice da vozac ne radi nista? Napominjem da govorimo o normalnim "reasonably priced" autima.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    gradska vožnja na posao i sa posla u špici.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To spada pod ono sto sam gore napisao, a to je da vozac ne radi nista. U tom smislu bicikl ima ogromnu prednost nad autom, o skuteru da ne govorim.

    Činjenice:
    -automatik je skuplji kada kupujes novo auto, a jeftiniji kao polovno, sto ce reci da vise gubi na cijeni
    -manuelni prenos ima prednost kada su performanse u pitanju, s posebnim naglaskom na ubrzanje
    -zahvaljujuci kontroli koju imas s manuelnim mjenjacem, iskoristivost snage motora kao i obrtnog momenta je daleko bolja
    -potrosnja je veca sa automatskim mjenjacem (pod uslovom da znas voziti s manuelnim)
    -automatik zahtjeva cesce servisiranje, i generalno je skuplji za odrzavati
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    meni automatik ima prvo prednost u gradu, stani kreni, a i na otvorenom, vozao sam dosta automatika, pogotovo u zadnje godinu dvije, i na preticanju nema nikakvih problema sa ubrzanjem, kick down radi. drugo, potrosnja je neznatno veca, servis i nije skuplji, jer po nekoj logici prije ces ti na manuelcu shebati mjenjac nego automatik, ugodjaj u voznji je meni bojli, nekako sam rastereceniji. Ne znam, evo u zadnjih dva mjeseca sam imao srecu pa sam vozao par automatika high klase, ML320CDI, C270CDI, GLK320CDI i BMW 530xi sve automatici, doduse skoro svi 200+ KS, i stvarno sam generalno odusevljen automaticima. Kratko sam i bio vlasnik MB 190E 1.8 110KS automatik i bas je uzitak u voznji.

    Naravno, ako ti sad hoces da ga deres, da izvlacis zadnji atom snage iz motora, manuelac je tu puno bolji, ali ako vozis normalno, znaci bez ludovanja, automatik je odlican izbor
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne kazem ja da automatik uopste ne valja. Ali je manuelni bolji u svakom pogledu, pod uslovom da znas voziti i iskoristiti kontrolu.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma sve je to stvar ukusa. Ja kako vise vozam automatika sve mi se vise svidja.I iskreno se nadam da cu kupiti jednog E270CDI automatik :D
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    nemoj tako crno/bijelo:

    - nije skuplji bez razloga kao novi, a kao rabljeni je jeftiniji iz očitih razloga (popravak automatika jer se obično prodaju "pred kraj")
    - kako koji, recimo "narodni" stari dsg (do 250nm ako se ne varam) je tada derao guzove po performansama manualcu, da ne spominjemo novi 7stupanjski i druge varijacije na temu
    - nije istina (kod novijih) jer svaki ima manualni mod bilo preko volana ili mjenjača, kod starih i običnih planetarnih automatika je lošija naravno
    - planetarni ne, doppel kuplung da
    - kod automatika praktički nema servisa (barem ne na našim krajevima), pa se mijenja obično sve... no ako uzmeš u obzir da je getriba recimo za moja kola 14-15k kn u ovlaštenom bez ruku, ne možeš to uzet pod minus, naravno garancija pokriva često i običnu getribu, a kamoli ne automatiku

    dodaj još jedan veeeeliki plus automatika je da motor uvijek bude očuvaniji nego kod manualnog.

    bicikl mi nije interesantan, a godišnje održavanje skutera je ne toliko jeftinije nego auta tak da ono... (uzmimo kasko, obvezno osiguranje, registraciju, redovite servise i sl.) + očiti limiti skutera u vidu da mu je jedina namjena kratke rute po gradu.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma prosto ne mogu da vjerujem da neko ko zna voziti, ko je vozio i jednu i drugu varijantu, i ko je sa mnom jeo cevape preferira automatika u odnosu na manuelni mjenjac. Necu vise da pricam s vama dvojicom na temu, nemate potrebne kvalifikacije. :D
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    ne preferiram ih, hell imam manual, ali je došlo takvo doba da se manualci lagano istiskuju pošto su moderni automatici svakim danom sve bolji.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To ti je jednako raspravi: puno je bolje kada ja napravim palacinke jer imam potpunu kontrolu i znam sta volim nego kada mi neko donese napravljene. :mrgreen:
    Dakle, vjerovatno su moji bolji ali ima i cari u tome kada ih dobijes gotove (+ sansa da ih pravi bolje od tebe ;) ).
    Manuelni je bolji u pogledu golfa 2 :lol: i kod jeftiniji auta bih uvijek uzeo manualca. Dok ako uzimas nekog kruzera, dao bih prednost automatiku. Ako vec imas para da si priustis neko skuplje auto, nesto veca potrosnja ili sta vec ti nece biti problem. Ako si kokuz, naravno da automatik nije za tebe. Kao sto su vec naveli, ogromna prednost je u gradskoj voznji i prelazenju neki vecih rastojanja (komfort), dok je prednost manuelnog jurcanje kroz ulice :)
    Sto se konkretno tice Sarajeva, automatik ima smisla ako se 90% vremena provodi na 'glavnoj dzadi'. Ako je u pitanju provlacenje preko bistrika, vratnika, mejtasa, bjelava... onda automatik nema tu sta da trazi.
    Sve ostale prednosti manual-a se mogu iskoristiti samo uz 'dodatno znanje i koncentraciju' a kod gradskih guzvi ovog drugog itekako nedostaje. Kada se prica cisto o uzivanciji za svoju dusu, tu je manual ispred svega.
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kamiondzije kletu Actrosa 2 gdje god stignu, prestizu ih DAF-ovi stari 10 godina :D
     
  13. Shenron

    Shenron Komšija

    Cinjenice:
    - skoro pa vise i nema kupit klasicni automatik, svi noviji imaju mogucnost da vozac sam bira brzinu.
    - jebiga, skupi su a ovo za gubljenje cijene je vrijedilo prije dosta vremena, sad vise ne
    - manualni mjenjac ima nedostatke kad je ubrzanje u pitanju. Posto sam VAG fan, evo par podataka iz tog koncerna:
    Golf R32 DSG vs manual, DSG brzi 0.3 sec do 100km/h
    Audi TT S Tronic isto brzi 0.2 sec do 100km/h od manualnog.
    http://www.youtube.com/watch?v=gmMNRQ1GJ3o
    a evo i Audijeva verzija
    http://www.youtube.com/watch?v=TK6t_bQ4nto
    - razlika u kontroli? Kakve veze ima jesi li u 3. brzini pri 90km/h sa manualnim ili sa automatikom? :D
    - potrosnja nije toliko veca, reda 0.1-0.3L vise na 100km.
    - ovo za odrzavanje je istina. Skuplji je a jos je i kakvih 20-30kg tezi. Plus sto ne moze podnijeti puno okretnog momenta (za sada)
     
  14. h2o

    h2o Aktivista

    Malo mijesate, DSG nije klasicni automatski mjenjac vec je robotizovani rucni mjenjac sa dvostrukim kvacilom. Bas zbog dvostrukog kvacila postoji dobitak na ubrzanju jer prakticno nema prekida snage.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jos jednom, govorimo o "reasonably priced" autima sa klasicnim "PRND21" mjenjacima. Ko voli karting, bujrum. Kod mene to nema prolaz.
     
  16. proalmir

    proalmir Novi član

    jel tema sad o mjenjacima ili o vozackoj dozvoli??? :?:
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sad je o mjenjacima. Citaj "imamo dovoljno moderatora".
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    pa recimo Polo je jedan takav jeftin auto :D ... a i on ima DSG, ko i i Ibiza. :lol:
    Ma oke, samo sam htio rec da danasnji automatski mjenjaci nisu toliko zlo.
     
  19. GV

    GV Komšija

    Automatik je u brdu bog, skineš nogu s kočnice i daš gas, nema ručne, nema vaganja kvačila i gasa...
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    riješili smo dog i ja polo i ibizu preko private-a :D

    međutim i bez robotiziranih generacija, vozio sam se nedavno u e klasi (prije ove najnovije) i volvu s80... ma to je med i mlijeko... doslovno ne možeš skužiti kad mijenja brzinu osim ako ne pogledaš na turceler.