1. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ok, saga se nastavlja.

    Dakle kupio sam gorenavedeni ram(KHX1600C9D3/4G). Gresaka na memtestu nema, sve ok, medjutim, sistem se bez ikakvog razloga u random intervalima ugasi! Dakle nije restart, nego se ugasi cijeli racunar.... WTF ... Trenutno sam vratio stare plocice pa malo istrazujem problem .... Trenutno voltaza dimma je setovana na 1,65V, da li to moze biti uzrok(DIMMOVi novi su radili na latenciji 9 9 9 27 / 1333, 1,65v)

    Jel se iko susretao sa ovim problemom prije ?
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nema to veze sa RAM-om..

    Kompjuter ce se ugasiti ako:

    1. Pokvarena napojna jedinica

    2. Pokvarena maticna ploca

    3. Pregrijava se CPU

    4. Pregrijava se graficka kartica
     
  3. BoLa

    BoLa Aktivista

    Kada vratim stare plocice, racunar radi stabilno, tj ne gasi se, sto ce reci da je problem u ramu ne?

    Mislim, i meni nema nikakve logike ili veze ali tako se desilo. Dakle jutros sam stavio 2 nova DRAM sticka, racunar se ugasio nakon 10 min rada, ja konto napon pao ili nesto. Upalio ga ponovo, testirao memtest ok, odradio benchmark testove, ok, igrao igre, racunar bio upaljen 4-5h i opet se ugasio iz cista mira. Odmah sam vratio stare plocice i racunar radi uobicajeno za sad. Provjerit cu kablove mozda se negdje kabal za struju otkacio dok sam ga micao da ugradim ram .... Nema logike jebemu
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Provjeri ti ove stvari ja bi tipovao na ove prve 3
     
  5. BoLa

    BoLa Aktivista

    Do mene je.Strujni kabal koji ide u napojnu nije bio dobro ustekan, valjda od micanja kucista. Cudno je da se racunar mogao upaliti uopste. Ucvrstio sam ga i sad radi ko zuca ... Nadam se :p

    Thnx
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Hajde pa javi opet kakva je situacija, bas me zanima da li je nastavak problema bio vezan za kabl :)
     
  7. BoLa

    BoLa Aktivista

    Radi normala :) Fakin kabal, ko bi reko da moze do pola bit ustekan
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Hajde ako ne bude to, uvijek ima nova ploca :)
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Imam jednu stariju konfu (Q9450, 2x4 GB Qimonda & 2x2 GB A-Data, DDR2 800 MHz), instalirao frisak Win 8 64bit i PC se restartuje sam od sebe. Pokrenuo MemTest, vrtio ga cijelu noc i evo trenutnog stanja. Gdje mu ga ovdje pishe koja plocica rama je felericna?

    [​IMG]
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nemozes na osnovu ovoga ocitati koji je modul u kvaru, moras ih testirati pojedinacno, nazalost. Nadati se da ce falican ram odmah pokazati error a da nemoras cekati satima :)
    Ako svi moduli pojedinacno ne pokazu errore onda je do maticne.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Na ovoj maticnoj mi je prnulo (BSODovi, jedan za drugim) vec dva komada DDR2 od 4 GB (Qimonda mema), a Qimonda nije bas poznata kao fush brand.. Nista, moram ocito onda pojedinacno testirati, thx.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Memtest je meni ispao truba na trenutacnoj konfi, nasao mi je par puta 100k errora, to kad bi bio i CPU 100 MHz clockan, kad bi cpu bio na stocku nista ne bi bilo.

    Nikad problema u radu ni u prime-u/IBT-u.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Njemu se restartuje u win8 tako da je neki dio hardvera falican.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Ubacio samo jednu plocicu rama u zadnji RAM slot i izbaci odmah na startu zilion errora. Ubacim u prvi slot - ide bez jednog errora. Mozel biti da je feler u slotu za ram na maticnoj?
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Naravno da moze, ja sam licno gledao kako se jedan zapusio :) Testiraj i ostale slotove i ram module.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Moze.
     
  17. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    možda je prašina? o_O

    btw, kod mene hyper blu radi na 1.5v i na pakovanju piše 1.5v??
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Testirao, ne rade 2 zadnja slota na ploci, tj. izbacuju errore. Beze sto sad iako imam 2 plocice Rama - nemam dual channel

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne kontam jesi li to nadogradjivo ram pa si otkrio ili ti se odjednom pojavilo poslije instalacije win8?
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Predpostavljam da mu je stara konfiguracija koju nije dugo koristio. Kako god, mozda je i najbolje ako je maticna u kvaru, jeftinije je nju zamijeniti nego 2x4 GB DDR2 ram :)