1. Vedo

    Vedo Moderator

    Dugo stajao PC i skupljao prasinu, hajd reko da i njega upregnem da renda, uhar je +4 render jezgre.

    Prvobitno (dok mi je bio primarni PC) je imao 4x4 GB rama, onda poceli BSODovi, izvadio jednu plocicu rama, prestali BSODovi. Skontam da je do Rama. Sad kad sam mu install Win 8 poceli freezovi. I sad putem MemTesta skontam da je ram u biti skroz OK, vec da su slotovi za ram na ploci otisli.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa nista koristi ta 2 preostala, 2x4GB nije lose :) Nema veze sto nije dual ch.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Nije lose, al premalo za moje potrebe. Hajd barem da ima SSD u njemu pa da na njeg swappa, al ovako kad pocne HDD da drnda - veselo :)
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    onda mijenjaj plocu :) Inace i ja sam skoro probo jednu 775 plocu na kojoj nije radio 1 ram slot, ostala 3 normalno sve al kad ubacim u 4ti nece da buta.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma zamijenis plocu i gotovo, skoro na piku nadjoh 775soc asusovu neku deluxe verziju za 100km, znaci da su obicne po 50 km, ispravne naravno :)
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Tako cu i uraditi najvjerovatnije
     
  7. BoLa

    BoLa Aktivista

    Eh quotam samog sebe nakon 2g. sa pitanjem.

    Dakle jedna plocica ovog rama je skroz crkla(radilo sve tip top do prije mjesec), a druga je nestabilna ( errori u memtestu ). Kupljeno u terabajt.ba al ne mogu racun nac. Onaj mi rece da ima lifetime warranty al da kao treba mi racun. Ram u pitanju je KHX1600C9D3/4G ( kingstone blue hyperx )

    Pitanje: Mogul ja poslat direktno kingstonu bez racuna ili se ne isplati peglat?
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Probaj nesto mailom na rma, mada ce te vjerovatno uputiti na distributera.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Malo offtopic, ali na kakvom je glasu inace Kingston? Meni 3 od 4 njihove plocice s vremena na vrijeme izbace random BSOD. Svaka je radila mozda godinu dana normalno...
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kingston je inace jedan od najvecih proizvodjaca memorije (mada chipove ne proizvode oni), kao i jedan od najboljih.
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Onda ja nisam nafakali ili mi matična kvari RAM :D
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kod mene evo vec 3 god ta ista Kingston HyperX Blu memorija radi overklokana na 2133MHz, nikakvih problema do sad nije bilo.
     
  13. BoLa

    BoLa Aktivista

    moze li ploca kvarit ram?
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma zajebavam se, nemam pojma :D Ali nemam nafake s tim ram plocicama uopste.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    naravno, ne zove se bezveze maticna i sta drugo moze pokvariti nesto sto ima dozivotnu garanciju.

    ono sto sam primjetio razliku izmedju AMD i Intel platofrme je konstantna promjena brzine RAM memorije, za AMD npr sekund je 667, pa 660, 663 itd itd uglavnom osjetno prati multi procesora ... dok na Intelu se dosta manje i rijetko mijenja.

    To sam rijesio tako sto sam manuelno postavio 1333MHz i pripadajuce-normalne latencije.

    Naravno, za ovo sto govorim moze biti razlog senzor i/ili program za monitoring, ali opet za svaki slucaj ja to fiksiram manuelno.
     
  16. BoLa

    BoLa Aktivista

    Sad kad razmislim nekad prije mjesec dana sam cistio kuciste sa kompresovanim zrakom onim ( sprej ) pa je moguce da sam tu nesto sjebo .... kako god okrene novi ram mi ne gine, al mi rece kolega iz servisa da kao to se desava zbog struje i da mi treba UPS?
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Procitam malo bolje temu...Sto se tice UPS dobra stvar ako imas lovu kupi, ali KingT je objasnio neke razloge kao uzrok npr napojna...

    ali...

    Prvo koji bios maticne ploce imas? ... pa pogledaj onaj od 17.01.2011 ...

    Kingston BLU ima vise vrsta, svaki voli 1.5V sa 1333MHz, a razlike su da li je CL 11 ili CL 9. Svi su testirani da rade na 1.65V i 1600MHz, ali imaju razlicit SPD-nacin na koji bootaju sa procesorom. Ovaj sa graviranim DDR3 znakom je CL - 9 dvostrani (sa obe strane pcb-a ima memorijske cipove) :
    [​IMG]
    LINUS video : http://www.youtube.com/watch?v=ftxMrixEufU
    Dok ovaj sa rupicama ili plavi bez gravure je CL 11 i to jednostrani (samo sa jedne strane cipovi) : http://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3_4G.pdf

    Ja sa ramom koji ima gravuru DDR3 na 1.65V dizem 2400MHz AMD-7850K, samo latencije opustim na 15 i bez dodanih napona na ploci.

    Provjeri koji tacno BLU ram imas (fizicki opis-kako izgleda) i pokusaj manuelno CL11-11-11-27 / 1.5V / 1333MHz (jer je 1333 CL-9 puno za tvoju konfu, kao npr 2133 za moju), ali prvo novi bios ako vec nije zadnji.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pazite se s kompresorima, cesto bude vode unutra