Problem: Explorer se ne startuje

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Blackmore, Dec 14, 2005.

  1. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Otisao juce kod prijatelja da pogledam sta mu se zeznulo na kompjuteru. Pri startovanju Windowsa ne startuje se explorer.exe.
    Startujem task manager [ctrl+alt+del.] i pokusam ga startovati sa File=>New Task. Ne moze. Sve ostale programe na taj nacin mogu startovati ali explorer nece ni u safe mod-u.
    Moze li se rijesiti problem bez kompletne reinstalacije programa, odnosno bez formatiranja particije? Mislio sam da pokusam sa "repair"-anjem Windows-a, ali nisam imao CD kod sebe.
    Sto se mene tice formatirao bih particiju i lijepo instalirao sistem nanovo da se ne zafrkavam, ali u skripcu sam sa vremenom. Moram mu poslije i sve aplikacije instalirati.
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Probaj repair, ostalo bez explorera ne ide.
     
  3. postal dude

    postal dude Aktivista

    huh repair je sam od sebe usran pravo,ma znas sta cu ti ja reci.
     
  4. zilo

    zilo Komšija

    Cek,a zar ne moze preko Task Managera instalirat Total Commander ili neku drugu alternativu za explorer.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ne radi se o windows exploreru.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    snimi mu onaj talisman :) on mijenja shell, tj. ne koristi explorer :)
     
  7. [tota]

    [tota] Aktivista

    Lako je ovo rijesiti, blackbox tj. bbLean najbolji shell za win prvobitno nastao na linuxu.
    bb4win.sourceforge.net/bblean/
    Kako instalirati u readme.
     
  8. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Evo pokusavam nesto naci u reg-u ali mi ne ide. Imao sam isti problem, neka se gamad uvalila i dize se zajedno sa exlorerom. SpySweeper obrise datoteku fizicki i od tada pri svakom paljenj usam imao poruku da doticna datoteka ne psotoji. Ubacim to ime i pretrazim reg kad tamo u polju za podrazumjevajuci shell, gdje stoji "explorer", nekoliko desetina tabova (da ga co'jk ne moze vidjeti) i na kraju putanja do tog programa. trebas vidjeti (za pocetak) u msconfig-u da nema nesto nakacenu da se dize. Da slucajno nemas dva antivirusa, neki toolbar i sl.
    Ovo sto gore kolege spominju programe, to ti je samo odgađanje neminovnog, reisntaalcije. Za svaki slucaj moze probati Directory Opus 8.2. Program nije neka sminkeraja na postojeci Explorer (kao Talisman) vec stvarno zamjenjuje Explorer.

    EDIT: Ovaj blackbox je dobra điđa :) samo ne moze raditi cojku bez explorera. Dobra stvarka!
     
  9. [tota]

    [tota] Aktivista

    Hehe znao sam da ce vam se sviditi :lol:
    Samo pokusaj naci koji style i sa kombinacijom sa Directory Opusom sve ferca
    ali ipak bi bilo bolje dobri stari format ;)
     
  10. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    Uvuchu se gamad i u boot sektor pa morash 1 pass zero format raditi
     
  11. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Hvala vam na odgovorima. Rekao je zvati nekog kolegu koji radi sa racunarima. Taj kaze da ce rijesiti problem, ali treba ponijeti CD-ove od kuce. Vjerovatno ce on formatirati particiju kako sam i ja mislio. Kako god necu se ja petljati s tim.