Problem fujitsu simens

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Adi_k, Dec 12, 2008.

  1. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Zamolio me rodjak da mu reinstaliram windowse na laptopu, medjutim kad ubacim cd sve se odvija normalno do "To set up Windows XP now, press ENTER".
    I kada pritisnem ENTER izbaci mi sljedece :
    "Setup did non find any hard disk drives installed in your computer.

    Make sure any hard disk drives are powered on adn properly connected to your computer, and that any disk-related hardware configuration is correct. This may involve running a manufacturer-supplied diagnostic or setup program.

    Setup cannot continue. To quit Setup, press F3"

    Sta je ciniti drugovi ? ?
     
  2. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista


    Fale ti driveri za HDD.
    Ako nemas , nabavi Win XP SP3 ili nadji na netu drivere (SATA driveri) posto na Win XP SP2 ili nize nisu automatski podrzani , onda na googlu ukucaj WinLite (software za slipstreamovanje u cd). Malo procitaj uputstva -> imati ces guide kako dodati drivere nove. Kreiraj cd i onda ce moci.
     
  3. drdamir

    drdamir Aktivista

    Ima i fora da u BIOS-u isključiš nešto, sad da me ubiješ ne mogu se sjetiti kako se zove jer sam to urado samo jedan jedini put, ali možda neko dobije ideju o čemu se radi. Znam jer sam i sam insalirao XP na jedan njihov laptop i zvao Senso (gdje je kupljen) da mi pošalju drivere da ne tražim, a čovjek mi reče isključi to i više nije tražio taj driver. Ako se sjetim updateovaću temu, a i ti možeš nazvati Senso MIkro. SP3 neće pomoći, bar meni nije, doduše nisam ubacivao taj SATA driver u svoju instalaciju.
     
  4. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Isključiti "SATA Native mode" ili prebaciti u "Compatible mode", sve zavisi od BIOS-a do BIOS-a. Preporučujem ti da prvo to potražiš u svom BIOS-u pa onda skidaj WinXP SP3 ili neke druge karafeke.
     
  5. drdamir

    drdamir Aktivista

    Bravo, mastore, ja se nikad ne bih sjetio! :)
     
  6. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista


    Bez ovih karafeka je uistinu lakse , ali zna biti mnogobrojnih problema i slabije performanse HDDa.
    Znam iz licnog iskustva , tako da sam odma uputio na karafeke , buduci da sam mnogo vremena izgubio na rjesavanju problema i na kraju odustao , te onda tek slipstreamovao drivere.
     
  7. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Hvala krunchu problem je rijesen, moze tema pod kljuc.
     
  8. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Može li kolega Adi_k editovati post i napisati kako je riješio problem. Bit će uistinu korisno ostalim posjetiocima i članovima foruma. ukoliko se desi isti problem nekome drugom, da imamo gotovo riješenje :D

    Unaprijed hvala.
     
  9. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Ev ja cu , posto mo Adi_k na msnu zamolio.
    Dakle za rjesenje potrebni su sata driveri koje cete naci na oficijelnoj stranici proizvodjaca laptopa.
    Tamo skinete SATA drivere i stavite u neki folder po izboru.
    Sa http://www.nliteos.com/ skinete nLite.
    Instalirajte nLite. Pokrenite i imati cete da izaberete jezik.
    Izaberite onaj koji zelite.
    -> Next -> Imati cete da izaberete gdje se nalazi windows instalacioni CD.
    Ubacite CD , izaberite CD drive i ok.
    Sada vas pita za destination folder (onaj folder gdje ce se sadrzaj CDa kopirati - izaberite proizvoljno) -> Next - poceti ce kopiranje sadrzaja.
    Next klikcite dok ne dodjete do Select task -> tamo klik na Drivers opciju i na bootable iso.
    Next -> doci cete na dio procesa koji se zove Drivers.
    Tamo imate insert dugme koje nakon klika ima dropdown menu. Izaberite multiple drivers.
    Biti ce vam ponudjeno da izaberete folder - nadjite onaj gdje ste stavili drivere - pitati ce vas jeste li sigurni - klik na ponudjeni path za folder (pise nesto tipa C:\....) i klik ok.
    Next dok ne dodjete do dijela gdje vam kaze da pravite ISO. Tu izaberite Create new iso i unesite naziv CDa (nije bitan label).
    Klik na Make ISO i pitati ce vas gdje da smjesti ISO file. Nakon toga ce se kreirati vas ISO image , sprzite taj image na CD/DVD i normalno koristite kao sto biste koristili orginal. Normalna instalacija bez daljih problema (ukoliko ste tacno odradili).

    Uh , napisah se ja. Uglavnom to je to. :smt006
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Alternativa broj dva je da se skinu intelovi sata driveri u vidu exe fajla, puste se da se snime na floppy i onda
    kada pali instalacija xp-a pritisnete f6 i on vam trazi drivere vi ubacite preko usb floppy-a. Obicno driver prepoznajete kao ich8 ili ich9 mobile
    Floppy ostavite ukopcan do kraja instalacije.