Problem: Graficka ili...?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Amash, Jul 22, 2007.

  1. Amash

    Amash Aktivista

    Imam problem ali ne znam do cega je. :? Sumnjam na graficku ali nisam 100% siguran.
    Usred duzeg(naznacavam duzeg jer mi se ovo nije niti jednom desilo prilikom kraceg igranja) igranja na monitoru mi se pojavi slijedece:
    [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG]

    Nakon restarta mi sve radi normalno, bilo sta da pokrenem(igrice, 3dmark, 3dmax itd.). Zadnji put mi se ovo pojavilo prije nekih 5 dana(2x u istom danu nakon 2~4h igranja).
    Kada mi se ovo desilo provjerio sam temperature u everestu i one su iznosile:
    CPU: 66-68 C :shock: (ja je nisam vidio nikada ovako high inace je do 50 C pod opterecenjem)
    GPU: 47-48 C

    Graficka je x1950 pro extreme, kupljena u uni-expertu prije 2 mjeseca i imam na nju garanciju jos 10 mjeseci.

    Do cega je problem? Ako je do graficke kako da dokazem kvar(osim ovih screenshotova), jer mi se ovo ne desava tako cesto? Kakvi su s garancijama ovi u Uni-expertu, tj. kakv je njihov odnos prema garancijama?

    Hvala unaprijed.
    Pozdrav
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    mislim da je do pregrijavanja graficke, konkretno onih naponskih regulatora.

    skini atitool i pokreni artifact test. prati temperature, te javi nakon koliko vremena se pojave artefakti.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Meni se isto desava nakon duzeg igranja. Pregrije se, "smrzne" slika. Iako, kod mene se pojavi na temperaturi od 50-ak stepeni :|
     
  4. Amash

    Amash Aktivista

    Hvala na expresnom odgovoru :)
    Tri puta sam uradio artifact test i dobio slijedece:
    I. put: artefakti mi se pojavise nakon 20+ min temperatura 57 C
    II. put: artefakti se piojavise nakon 3min i 20-tak s. t. 57 C
    III. put: artefakti se pojavise poslije 3 min i 15-tak s t. 57 C

    Ovo sve sam uradio na default postavkama u kojima je fan speed stavljen na 40%.

    Molio bih analizu rezultata i sta mi je raditi?
    Pozdrav

    P.S.
    Pri ruci mi je vf-900cu, dal da probam i s njim?
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    hm, ocito nije do temperature GPU-a. znas sta ces, uzmi kakav 80/92/120mm vent i namjesti ga da puse po naponskim regulatorima (ona strana grafe gdje je konektor za napajanje).
     
  6. Riddick

    Riddick Aktivista

    Nema sta graficka ti se pregrije samo je pitanje sta se na njoj pregrijava :!:

    Meni temp. za GPU ide i preko 70C (110C je kriticna temp.) u normalnim uslovima, a sad u ovim ne normalnim uslovima otvorim kuciste i uperim stolni ventilator :smt023

    Ako nije GPU ni memorija onda si u belaju. Graficku vrati nazad :smt102

    P.S. Cudi me da si i toliko igrao po ovakvoj vrucini bez dodatnog hladjenja :?
     
  7. Amash

    Amash Aktivista

    Ma imam ja vent koji uduvava zrak s prednje strane kucista i tacno puse tu gdje si rekao. Pokusao sam i s stolnim ventilatorom koji duva direktno u otvoreno kuciste, pa ni to ne pomaze. On obori temp za kojih 1-2C ali opet se pojavljuju artefakti u atitool-u.

    U sobi mi je po danu fakat PREvruce, jer mi sunce dere po sobi od nekih 1 - pola 2 pa dok ne zadje.

    Moram staviti zalmana na nju i pokusati s njim, pa sta bude :)

    Da li neko ima ikakvih iskustava(dobrih/losih) sto se tice garancije u uni-expertu?

    Hvala na pomoci
    Pozdrav
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    odmah da ti kazem, nece ti taj zalman pomoc. pogtovo zato sto je temp. GPU-a 57C.
     
  9. Amash

    Amash Aktivista

    I to sto kazes :| Jedino kontam da on solidno hladi memu i ostale dijelove na grafi pa da mozda to pomogne :?
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    probaj downclockat malo. spusti GPU na 500 a memu na 1200 pa vidi onda.
     
  11. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    ocito je graficka felericna, moja modana clockvana i silovana ne daje takve artefakte da cijeli dan igram :smt083 nego ti fino odi i trazi satisfaksn :p
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Imam istu grafu. Meni je crkla nakon deset dana, ljudi su mi dali GT da koristim dok nisam dobio ponovo svoju. Za sada je u redu.

    Meni je temp. 42 stepena kada igram popenje se do 50.
     
  13. Amash

    Amash Aktivista

    Probao. Kad to uradim samo mi se pojavi crni ekran i tako stoji bez promjena.

    O uni-expertu pricas?
    Znaci OK su sto se tice garancije?

    Pozz
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    nista onda, sve si probao, nosi na reklamaciju.
     
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    zar te atijeve imaju tako nisku operativnu temperaturu? moja 7300gt je kad ne igram igrice na oko 53,54, a kad izađem iz igrice i odem provjeriti temperaturu u nvidia control panelu stoji 56,57. piše da je threshold slowdown 125.
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ovisi sta upalis
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ova može još duplo, dakle negdje oko 100-110, ali kažem kolika je meni temp. nakon igranja.

    Inače igram Colina :)