Problem na relaciji maticna-ram

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Stevie_Ray, Mar 9, 2014.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Maticna Asus M2N68-AM SE2, dakle low end AM2+ maticna, Athlon II X2 cpu, Kingston DDR2 plocica od 1GB, SATA HDD, PATA optika, Chieftec 350W napajanje. Monitor spojen analogno na int. grafiku.

    Nema boot-a niti post-a, kad sve spojim skljoca optika otprilike svake sekunde - to mi je bas neobicno. Probao drugo napajanje, nemam drugi ram da probam, ali bez rama je tu standardni beep jedan dugi, dva kratka. Naravno vadio bateriju vise puta. Nema boota ni kad je samo cpu+maticna+ram i straga monitor spojen. Jos da spomenem kako sam ovu plocu vidio kako uredno boota, ali ne sa ovom memorijom.

    Je li neko imao ovakav problem? Ili je ploca ili je ram, treceg nema.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mali update: nema skljocanja optike kad izvadim ram, onda su samo beepovi.

    Nema nikad ni lampica na tastaturi.
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    jel ti usb ili ps2 tastatura, ako je usb promijeni na ps2
    pogledaj i da nije koji od kondenzatora napuhan
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tastatura je PS2, a gledao sam kondenzatore i nema nista okom vidljivo.

    Moram probat drugu memoriju, jedino tad cu skontat sta je. Ali mi je najvise cudno ovo skljocanje optike, to dosad nisam nikad imao.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Glasam za maticnu :)
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da nije BIOS problem !?

    Za tu plocu Athlon X2 ima 3-4 vrste BIOSa, a koliko vidim to je AM2+ socket gdje koristis AM3 procesor :| :?:

    Kod mene na Kaveri bilo nesto slicno tome, samo ja nisam imao optiku spojenu...
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Radio je cpu na ploci, ali ranije, sa drugom memorijom. Googlao sam za ovo skljocanje i za ove simptome, ali nista ne nadjoh. Tako da ostaje testirati sa drugom DDR2 memorijom (i testirat ovu memoriju u drugoj masini) pa cu onda vidjeti.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Bas me zanima da li si rijesio problem.

    To skljocanje moze biti razlog boot priority order-Boot from CD-ROM :|

    Keep the necessary components ( a CPU, a memory, a graphic card )on board to test;
    1.4.2.1 Memory issue: Beep (1 long 2 short)
    A Clean the Golden Finger of memory
    B Clean the memory slots
    C Leave only one memory stick to test
    D If convenient, please change different memory to test again

    http://support.asus.com/Troubleshooting ... m=M2N68-AM SE2&s=24&hashedid=rzWjxRHTivB96wPd&os=25&no=978
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisam jos stigao isprobati drugu memoriju. Nasao sam tu support stranicu i bas sam to gledao. :D
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Neispravan ram bio...