problem oko dizanja sistema

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by kamikaza, Apr 30, 2007.

  1. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    pozz..

    nakon sto sam promjenio maticnu kad upalim pc treba mu oko minuta da dodje sebi ONO NA POCETKU kad trazi CD-romm hdd dakle pise mi procesor i memorija i onda ceka 50sekundi i nadje hdd cd rom i pocne tek nakon tog ono WINDOWS XP ------...

    nadam se da ste skontali sta hocu da kazem :D
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    clear cmos, reset configuration data, i ugasi ide kanale u biosu koji su neaktivni za pocetak...
     
  3. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    mozel malo jasnije to CMOS ?? i reset configuration data ?

    :(
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    izvadi bateriju na desetak minuta, nakon toga u biosu nadji opciju "reset configuration data", prebaci na "yes", spasi postavke i resetuj komp.
    ne zaboravi ugasiti nepotrebne kanale...
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Nemoras vaditi bateriju. Nadi u upustvu od ploce gdje ti se nalaze Jumperi pod nazivom "Clear CSMOS", na vecini ploca samo skines plastiku sa jumpera na 5 sec i nakon toga je vratis i eto ga - resetovan je BIOS. a kod nekih ploca moras staviti plastiku (skines je sa bilo kojeg drugog jumpera) na 5 sec na te Reset CSMOS jumpere i vratis je gdje si je i nasao i BIOS je resetovan :wink:
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    Ako ništa od ovoga gore ne pomogne stavi u bios-u dozvoljeno vrijeme za traženje HDD-ova/DVD/CD i sl. na 5 sec.
     
  7. Ostraq

    Ostraq Guest

    @ kamikaza - A posto nista nisi skont'o, mani se kompjutera nego idi van s rajom je*o sjedenje za ekranom!

    @ vedolino fin pokusaj a zar nije jednostavnije s baterijom, zna li momak sta je jumper, kad vec ne zna sta je CMOS mozda si prvo to trebao pitati?
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    E da je ne znam koliki noob morao je cuti za jumper. Uostalom, momak nije debil, kada otvori manual od ploce, tamo mu fino slika jumpera, pojasnjenje sta znaci kad se "kapica" stavi ovako a sta kad onako itd.. Hebo te, pa nije jumper naucna disciplina, ako je ikada mjenjao HDD ili cd/dvd drive mora znati sta je jumper, jer je morao podesiti nazad na tim uredajima koji mu je primary/slave i sl. :evil:
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    vadjenje baterije je u ovom slucaju najbolje jer momku cak ni to nije jasno. manual od ploce? sta je to? :lol:
     
  10. kamikaza

    kamikaza Aktivista



    TO je TO !
    hvala vedolino!

    ...mnogo hvala i ostatku ekipe! malo ZEJEBAJITE nesmije se nista ni pitat, rodio sam se naucen !
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    np :wink:
     
  12. Rodjo

    Rodjo Aktivista

    da ne otvaram drugu temu, slican problem, samo sto je kod mene u pitanju graficka. Imao sam nVidia GeForce, a sad je ATI Radeon.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Rodjo

    Ocisti drivere sa programom DriverCleaner PRo i instaliraj drivere za graficku ponovo. I hajd' majke ti odradi nekad pretragu foruma posto konstantno postavljas pitanja na koja je odgovoreno milion puta.