Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by xman, Sep 11, 2013.

  1. xman

    xman Komšija

    Pozdrav svima voljnim pomoci u potrazi za rjesenjem.
    Dakle jedan od problema je to bukvalno zamrzavanje racunara i svih aplikacija(izuzev igara) gdje samo restart na dugme pomaze. Dalje zna se desiti da ekran pocne "zmirkati" i izbaci mi poruku da su nvidijini driveri prestali raditi nakoj cega kursor misa promijeni oblik u nekakvu verikalnu crticu i racunar nastavi raditi "normalno" jos par minuta i zamrzne se. Dalje,javi se odjednom jako cudan aj da ga nazovem robotiziran zvuk iz zvucnika koji traje od 5-15 sekundi i opet zamrzavanje. U zadnje vrijeme je tu blue screen sve cesce. I ono sto mi ponajvise smeta( :mrgreen: ) je sto je izgleda pocelo da utice na performanse u igrama u vidu drasticnog pada frameratea. Igram trenutno BF3 i Borderlands 2 gdje sa 100 i kusur frejmovi naglo padnu na 20-ak,i sto je jos smijesnije znaju se vratiti kada se racunar "oporavi" od toga sta mu vec smeta.
    Skoro sam ovaj problem pokusao rijesiti dizanjem sistema,najnovijim driverima zvucne kartice,driverima graficke medjutim problem je tu. Hard disk? Iskreno i nisam neki hardversko-softverski expert da sam ceprkam pa me zanima gdje bi mogao najjeftinije proci kad je dijagnostika problema u pitanju ukoliko neko od vas vec nije imao slican problem i sam ga rijesio. Hvala unaprijed.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koja je konfiguracija ?

    Meni to djeluje kao maticna...
     
  3. xman

    xman Komšija

    Maticna je Asusova M4A88TD-V EVO/USB3 ,grafulja GTX560 Ti,procesor AMD Phenom II x6 1055T 2.80 Ghz.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da je do graficke, ako ti izbacuje taj problem sa driverima i mijenja se kursor misa. To mozes lako isprobati, izvadi karticu i monitor spoji na integrisanu na maticnoj.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    Moze biti i do RAMa, probati s jednim keksoom.

    EDIT: sad procita za ovo sa igrama, ipak je moguce da je do pregrijavanja cpua.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dobar racunar.

    Za pocetak, ako je Win7 OS i ovo dan-dva pogledaj malo :
    Control Panel\All Control Panel Items\Performance Information and Tools\Advanced Tools
    Pogledaj prvo po redu - Performance Issues

    Pa imas dole - generate system health status
    Na kraju - View performance details in event log - klikni ako vec nije na dijagnostics and performance i Operational :
    http://pokit.org/get/?2fc92e8846366caf6 ... e97202.jpg
    http://pokit.org/get/?8f06480861cfec0b0 ... 95ba12.jpg (detaljno)

    Izvadi zvucnu karticu ako imas, pa koristi na ploci i provjeri ima li tog zvuka iz zvucnika.
     
  7. xman

    xman Komšija

    Rece mi i ovaj prijatelj da pogledam sta pise kada mi izbaci blue screen i da valja ima negdje u racunaru memorisano sve sto je izbacivalo u na tim plavim ekranima gdje bi trebalo pisati u cemu je problem... Uglavnom sutra cu do njega odnijeti racunar pa valjda ukapira u cemu je problem. Je zna proci par sati da se ti problemi ne javljaju a zna zamrznuti 5 puta u pola sata :(
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tako ti je to sa racunarom, posebno boljim, pa moras malo pratiti situaciju.

    Pogledaj u biosu malo temperature.

    Obrati malo paznju na programe koji se startaju sa OS-om, da li imas "zakazanu" defragmentaciju ili neki update i cisti particiju/je, jer kod mene npr bude preko 500 MB Temporary Internet files (Disc Cleanup)...
    http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... rnet-files

    Razmisli i koliko je napojna stara i koliko ima sange (w) naspram tvog sistema.
     
  9. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja mislim da je grafička otkazala.99%.Ja bih prvo to provjerio pa onda ostalo.
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    pozz raja jaran mi ima problem
    page fault in nonpaged area 0x050
    otisao sam na lice mjesta prvo smo ocitstili komp dodali jos par ventilatora prije temp diska je bila negdje oko 50c sad je vec dosta manje oko 40
    onda sam testirao memoriju, pa sam probao u drugi slot da prebacim, pa sam testirao komp sa occt znaci napojna test max ga opteretio temp nisu prelazile 60c a ima intel i3 2100 tako nesto i neka biostar h61ml ploca
    ja trenutno sumnjam na napojnu iz razloga sto mi je rekao da mu je nesto puklo u kompu i da je on pogleda iza na napojnom kablu bilo je nesto ko "napuhalo" se, otvarao sam napojnu nema nekih vidljivih gresaka kad sam ulazio u bios pokaze na 12v 11.95 a u windowsu na 12v pokazu 3.7(a i sve ostale su cudne tj nisu deklarisane)ne znam dal moze bit to al et uglavnom komp izdrzi u occt 15minuta bez problema optereti ga max nakon svega toga smo mu stavili novi sistem i sad je isti problem samo redje sad mu se desi da komp zablokira na 2 3 sec pa dodje sebi dok je prije direkt na b screen islo
    evo link za b screen https://www.facebook.com/ajax/mercury/a ... height=468
     
  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    Uradi test HDDa prvo
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    smart kaze da je dobar a uradio sam quick test sa wd tools kaze da je sve ok
     
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    mislio sam da uradiš surface testda vidiš imaš li bad sektora na disku
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    aha ok odradio sam bio quick kaze ok je :D hajd recu jaranu nek pusti preko noci nek skenira mozel iz windovs a ? il da snimi na usb/cd
     
  15. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Re: Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    Evo ima problem ovaj zaledi mi se komp u zadnje vrijeme vise puta dok sam na netu..
    Nakon restarta ima mrlja na crnoj slici biosa kao kisa zelene boje :)
    Dok formatiram racunar i instaliram windows xp, win 7 pa i win 8.1 sve radi dok sistem ne uradi update graficke kartice je ok a ona plavi ekran video_tds__faliure i to je to..
    Jel graficka riknula?
    Ali mi je glupo kako je onda sve normalno dok traje instalacija i u tih 3-5 minita dok automatski windows ne skine driver :/
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vjerovatno riknula memorija ali probaj izvaditi graficku malo ocisti kontakte na PCIe konektoru pa gurni nazad u slot i izvadi vise puta pa probaj.
     
  17. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Re: Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    Kako mislis memorija jel memorija graficke kartice ?
    Testirao sam sve opcije i zakljucak je cim pokusam da instaliram bilo koji driver za graficku to i bi padne sistem..

    Npr sad sam nekih 20 minuta bio ma netu bez graficke drivera i cim sam pokusao instalirati odmah stane...
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    aha, mislim na graficku memoriju i obicno su ti simptomi. Jesi li probao sa ciscenjem PCIe konektora?
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Graficka kartica radi u 2D modu (manji taktkovi npr 300/150), pa kada ju opteretis ode u 3D (daleko veci klok npr 850 / 1000 MHz)...vjerovatno ti to dmr govori.

    Kada pocistis PCIe, instaliraj GPU-Z pa pa pod sensors malo prati situaciju : http://www.techpowerup.com/downloads/23 ... -rog-skin/
     
  20. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @dmr hvala ti na savjetima, ako budem morao dolaziti do TZ po novu imaš kafu od mene :)
    nisam cistio PCIe konektora, sutra cu to još probati..
    jesam vadio graficku i cistio nakon toga je radila 1-2 dana i opet po starom...
    odjednom mi se desio ovaj problem, nisam imao problema ranije ali eto..s obzirom da je 3+ godine grafickoj haman je pri kraju..

    @Pionir
    graficka radi uredno sve dok nisam instalirao driver za graficku karticu, dok windows skine automatski driver za nju ili ja skinem neki ATI driver odmah traži restart racunara..


    Evo sad koristim integrisanu graficku sa maticne ploce, barem ne moram žuriti oko kupovine nove :)