Problem s racunarom poslije vadjena memorije bez gasenja PSU

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Riddick, Jun 3, 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Riddick

    Riddick Aktivista

    Danas sam u zurbi napravio veliku gresku izvadio sam memoriju iz racunara, a zaboravio sam da ugasim napojnu i "rjesim" maticnu od zaostale struje :( Stotine puta sam vadio i ugradjivao razne komponente, pazio na staticki elektricitet... i danas mi se desi ovako ozbiljan propust. Kad sam vratio memoriju (2x2GB) nazad pokrenuo sam Memtest86+ i program se rusi poslije 5-10sec. testa, a ne prikaze ni error. Prvo sto mi je palo na pamet da je otisla jedna ili obje plocice tako da sam ih testirao pojedinacno na prvom slotu i prosle su Memtest86+. Opet ubacim obje plocice u dual chanel i program se opet rusi, a ne prikaze ni error. Drug mi rece da pokusam da upalim racunar bez memorije i tako sam uradio, al koliko sam primjetio samo je fan od CPU kulera radio ili grijesim?? BTW Maticna nije davala zvuk "beep" jer memorija nije umetnuta! Pokusao sam da ugasim racunar preko "Power" dugmeta nista, onda ga ugasim preko napojne. Upalim napojnu izbaci mi osigurac od razvodne kutije u stanu :shock: Ni to mi se nikad nije desilo! Pokusam da ukljucim osigurac odmah izbacuje i tek kad sam ugasio napojnu mogao sam da ukljucim osigurac! BTW Napojna je veoma kvalitetna i ima sve moguce zastite. Cini mi se da sam danas dok sam trazio problem i kad su bile ubacene obje memorijske plocice jednom imao izbacivanje osiguraca u stanu, al nisam siguran jer sam se vec izivcirao... :roll:
    Sve me ovo upucuje da nesto nije uredu sa 2. slotom od memorije na maticnoj ili grijesim? Predpostavljam da je za izbacivanje osiguraca u stanu kriva napojna, a onda ona upucuje na ozbiljan problem s racunarom tj. s maticnom jer ne vidim gdje bi drugo bio problem.

    Sutra cu opet pokusati sve sta mi padne na pamet, a trenutno radim na istom racunaru al s 2GB rama i ne vidim nikakvih problema. BTW maticna je MSI P55-GD65 i predzadnjim BIOS-om v1.6.

    U cemu je problem i kako da ga rijesim? Unaprijed HVALA.
     
  2. Riddick

    Riddick Aktivista

    Pa nije valjda da niko ne zna u cemu je problem i kako da se rijesi :|
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Pa ako obje rade u prvom slotu, a u drugom ne radi ni jedna, vjerovatno si sprzio taj drugi slot, logicno :) Nemoj ga ni koristit, a i sam kazes da sve normalno radi sa 2GB. A to za osigurac te nisam bas skont'o kad ti se desava :D
     
  4. Riddick

    Riddick Aktivista

    Izgleda da sam bio zrtva hardversko-softverske "zavjere" :) Samo 1. i 3. slot mogli su proci Memtest86+ i to iskljucivo u single chanel, a cim pokusam dual chanel Memtest86+ se rusi. Dok sam kombinovao memorije i slotove imao sam jos po koje izbacivanje osiguraca u stanu :roll: Poslije razgovora s drugom sto je zavrsio ETF uspio sam naci krivca, tj. krivce. Memtest86+ nije bio dobro snimljen na CD, a navedeni program drugacije testira single chanel i dual chanel memoriju! Tako da su memorija i maticna OK, drugim rijecima tu problema nije ni bilo :D Trazeci problematicni hardver otkrio sam da mi nova napojna nije ispravna, kod paljenja napojne ponekad izbacuje osigurac u stanu i to mi se desilo vec 7-8x. BTW napajanje ima garanciju.

    Samo me intresuje sta nije uredu s napojnom pa da se prilikom njenog paljenja ponekad izbacuje osigurac u stanu, a inace normalno radi??!

    P.S. napojna je stvarno imala dobar timing... :smt003
     
  5. k0ST

    k0ST Aktivista

    Druze Ridick,
    Ne kontam - da li jos uvjek koristis tu "neispravnu" napojnu? Jesi li testirao sa dugom napojnom i da li onda sve radi OK?
    k0ST
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    napojna vjerovatno ima neku prenaponsku zastitu, pa za kratko vrijeme povuce naglo struju na sta reaguje pretpostavljam automatski osigurac
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nemoj se igrati sa tom napojnom, rikavela je ona. Otiđi neka ti je poprave u nekom servisu ako mogu, vjerovatno su joj kondenzatori pocrkali, ali i kad se napravi nije to više to. Slično mi se desilo, pokušavali su je napraviti, ali je napon u cijeloj kući bio nestabilan dok je radila. Mislim da ti negine nova.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  9. GW

    GW Moderator

    To se desi kad misliš da znaš, a ustvari ne znaš. :D
     
  10. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa kada si sjekao zice od napojne jesi li barem izolirao ? Termobuzir bi bio savrseno rjesenje.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U kompu se rezu jedino zice od ventova, ostalo se moze ugurati po coskovima.
     
  12. Riddick

    Riddick Aktivista

    Ova je nova. BTW nisi ti uzivo vidio tu "hobotnicu" da jesi sve bi odrezao :mrgreen:

    Drago mi je da ti znaš, a bez tebe stvarno ne bih znao rješiti ovaj problem :lol: Ako hoćeš pomozi nemoj odmagati, a svoj papanluk zadrži za sebe!! BTW jel te još uvjek "drži PhysX" :mrgreen:

    Naravno da su zice dobro izolirane :)

    Problem rjesen moze LOCK.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Problem riješen, napojna završila u smeću. :lol:
     
  14. GW

    GW Moderator

    Ma stid ga priznati pa sad priča priče.
     
Thread Status:
Not open for further replies.