Problem s RAM-om i upgrade PC-a

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by kolinsb, Jun 13, 2016.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Hajde valjda sam odabrao pravi podforum :) imam problem s jednim PC-om pa bi mi trebala pomoc :) Situacija je ovakva... Dobio sam PC sa MBO Asus P5V-X SE + AMD HD 3850 (1GB DDR2 RAM-a) + 250GB HDD + C2D 7300 + 3x2GB Kingston DDR2 RAM-a na reinstalaciju sistema. Na njemu se nalazio Win7 32 bit, i vlasnik PC-a hoce Win 8, hoce na tom PC-u koristiti Autocad 2014. Instalirao sam Win 8.1 64bitni koji mi pokazuje da imam 2,5GB RAM-a (toliko je pokazivao i Win7 32bitni koji je bio ranije). Otvorim PC i ustanovim da je u njemu 2x2GB (znam da obicno 32bitni PC pokazuje 3,25 ili 3,5GB RAM-a u sluicaju da imas 4GB i vise). Također, i na POST-u a i u BIOS-u pokazuje isto 2,56GB RAM-a. Izvadim jednu plocicu od 2GB, i bios pokaze 2GB. Uvalim jos jednu plocicu od 1GB (svoju) i BIOS pokaze 3072MB. Zamjenim plocice od 2GB i opet pokazuje 3072MB. Izbacim 1GB i vratim 2GB (znaci sad je opet 2x2GB), i bios pokaze 2560MB grrrrr u cemu je kvaka?? Pokusao nadograditi BIOS, ali Asus Update V7 ne radi na 64bitnom windowsu. BIOS nije toliko ni star (na ploci je BIOS v0302 a poslije je izasao v0402 pa v0404). Sta da radim s ovim cudom? Također, da li ima smisla na ovom PC nadogradjivati VGA radi Acada? Ako ima, sta ubaciti? PSU je neki kinezer koji je dosao uz PC. Tnx :)
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa disejblaj ili bar smanji integrisanu grafiku u biosu vjerovatno da ti ta razlika u ram-u ne ode na to. Mada nema logike da ti uredno prikazuje 3gb bez da uzima za integralku.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ova MBO nema integrisanu grafiku ccccc

    EDIT: uspio sam uraditi upgrade BIOS-a preko RUFUS-a i FreeDos-a na USB sticku. Na zalost, ova MBO podrzava max 4GB RAM-a (do 667MHz) i sa 2x2GB nece da radi ni sa novim BIOS-om. Sa kombinacijom 1GB+2GB radi uredno, pod uslovom da ja manuelno u BIOS-u podesim speed na 667MHz (plocice koje su dosle u PC-u 2x2GB su 800MHz, a ova moja od 1GB je 667MHz). IMHO ovdje nema smisla raditi nikakav upgrade grafike, jer su ostale komponente slabe, pogotovo sto ima malo RAM-a.
     
  4. vnm_

    vnm_ Komšija

    isti sam problem prije par godina imao sa tom maticnom. nasao negdje na google da je frajer od supporta dobio odgovor da iako kaze manual da je 4GB, da se to odnosi na 3GB + 1GB na integraciju.

    u prevodu, navodno ne moze 4GB.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ljudi, skoro sam poludio ba. slucajno sam enable-ovao u BIOSU jbeni ACPI APIC Support. Od tada vise ne mogu ni dici windowsa sa HDD-a, niti bootati sa DVD-a, niti sa HDD-a, cak i kad sam vratio ACPI APIC na Disabled kako je i bilo. Krene boot sa DVD-a i nakon pola minute plavi ekran sa porukom
    Recovery


    Your PC needs to be repaired

    Error code 0xc0000225
     
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    da nisi mijenjao i sata sa IDE na AHCI ? Vidi da ti nije i do toga.Stavi sa AHCI na IDE i probaj obratno.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    jesam i vratio na ide. nakon toga opet nece. bootao sam sa win xp i obrisao particije i kreirao nove ali opet nista, instalacija win 7 8.1 10 javljaju error 0xc0000225. sada instakiram xp. ujedno pravim bootabilni win 8.1 ali sam sada odabrao GPT partition sheme for UEFI u rufus-u
     
  8. Decerto

    Decerto Komšija

    imat ces opet error ili ti nece ni ocitati dvd/usb ako stavis da kreira bootable disk/usb za UEFI,a tebi standardni BIOS.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma kad nisam poludio ba. Bavim se racunarima od 98' i prosao sam svega i svacega, ali me nikad PC nije iznervirao kao ovaj. U svim pokusajima da nesto napravim, promjenio sam i CPU misleci da je ovaj 7300 neispravan. Ubacio P4 2,8GHz single core i na to i zaboravio. To je bio razlog sto je Win8.1 izbacivao jbeni Error code 0x000000C4. ACPI je bio uzrok Errora 0xc0000225. 2x2GB i dalje pokazuje kao 2560MB ccccc dok 2+1GB pokazuje uredno kao 3072MB, i ostat' ce tako.