Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike...

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by klima, Sep 12, 2010.

  1. klima

    klima Aktivista

    Imam jedan kompleksniji problem :)

    Problem je u hlađenju prvenstveno grafičke, a nakon sto se ona ugrije i ventilator pocinje jače hladiti, to dodatno grije memoriju, chipset i djelimicno diskove. Grafička je Ati 4870 sa svojim stock coolerom.

    Kućište mi izgleda ovako sa kompletnom postavom komponenti unutra
    [​IMG]

    Eh, problem je taj što ga na smijem zatvoriti, ta lijeva strana kucista (kada se gleda sprijeda) uvijek je otvorena, a nekad (kada sam u igrama) moram i veliki ventilator nanišaniti prema racunaru jer mi on za sada jedini rijesi malo problem, no ne mogu drzati ventilator non stop pored racunara :)

    Malo sam gledao ovaj musashi cooler za grafiku i nije mi bas jeftin (75KM-Ingel) a i kako vidjeh neke testove i nije bas nesto za hladjenje kada je graficka clockana, a pouzdan je pri normalnom radu i tih.
    http://scythe-usa.com/product/vga/002/s ... etail.html

    Što se tiče kućišta, stvarno sam u nedoumici teškoj. Ingel je skoro preuzeo zastupnistvo za Thermaltake i pregledao sam skoro kompletan asortiman koji je u prodavnici, nista mi se ne doima bas onako solidno. Negdje su limovi pretanki, recimo ono V3, i diskovi mu opet stoje okrenuti prema grafickoj, sto ostavlja malo prostora za nju, onda u sustini nesto je TT stedljiv s limom, presavitljiv mi je...ali ajde, prebolio bih i to, samo da ima dobro hladjenje u kucistu.

    Onda pred toga, memorija mi posjeduje pasivne hladnjake koji, čini mi se da bolje griju memoriju kada nema protoka zraka u kucistu nego sto je hlade, a isto tako se grije i chipset, bude vreo da se ne moze dodirnuti a on se nalazi odmah ispod procesora, vidi se na slici koju sam postavio, onaj plavi hladnjak asusov...

    Procesor sa ovim Scythe coolerom ima fantasticno hladjenje i radi cooler u silent modu a procesor ima neku tempetaruru oko 34°C...diskovi su takodjer ok temperaturica.....
    [​IMG]

    Volio bih čuti neke konkretnije savjete u vezi ovoga, jer se vec dugo razmisljam, (a nemam mogucnost probati neke opcije pa da znam sta uraditi). Da li kupiti kuciste i koje (recimo 120-170KM max) da je prostrano i da ima dobar protok zraka, ali bas dobar :)
    ili ugraditi onaj musashi na graficku, ali to mi nece rijesiti chipset koji je vreo. itd...

    Sta mislite recimo o ovome V3 kucistu? Da li ga neko ima mozda? Da li je prozracno? da li je ok?
    http://www.thermaltakeusa.com/Product.a ... =1913#Tab2

    Predugo se mucim s ovim problemom i nadam se da ce biti neko ko je imao slicno nesto ili ko je iskusniji sa hladjenjima pa da me uputi :)

    Hvala
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Oprosit sto nisam sve procitao, procitat cu ali te na pocetku moram zaustaviti. Kućiste koje je zatvoreno i koje ima in/out ventilatore, efikasno hladni kompletnu konfiguraciju. Kada otvoris kuciste, imas dovoda svjezeg zraka i to samo na komponente koje imaju ventilator a.. prvo, topao zrak ne ide nikuda, dok drugo, ostale komponente nemaju cime da se hlade.

    Nema toliko veze izbor kucista koliko ima veze pravilno postaviti ventilatore. Napravi cirkulaciju. Iskoristi tu zadnju stranu za dva ventilatora koji ce izbacivati topao zrak i nabaci neke ventilatore gdje imas mjesta da ubacuju svjez zrak.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Pa druze kuciste ti nema ni jedan vent za izvlacenje zraka vani,znaci na kuciste postavi 2x80mm ventilatore da izvlace zrak vani,oni su na 12v malo pobučni pa ih spoji na 7V zuta + i crvena -,i taj CPU cooler rekao bih da si napoako okrenuo,trebao bi vent biti sa ove strane od memorije.
    A sto se grafe i musashija tice to ti i nije bas potrebno jer taj cooler na njoj je dobar samo ustimaj ventilator i hladice odlicno.Ja imam musashi i drzao sam ga na klokanoj 4890 na 950/1050 i hladio je ko zmaj.
     
  4. nFare

    nFare Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Tu ti je jedini izlaz novo kuciste sa min jednim 12cm ventom naprijed i jednim nazad, jer tu da stavljas dvije osmice na 7v ne bi vukle nista, plus okrenes taj hladnjak procesora na drugu stranu. Imas silverstone precision za manje od 100km valjda sa tim ne mozes pogrijesiti.
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Kao sto kolege vec rekose u kucistu ti je trenutna ventilacija nikakva. Kao sto vidis iz potpisa ja imam istu graficku ali mi se cini da je kod tebe bolji cooler na njoj jer vidim heatpipe da imas. Rjesenje tvog problema bi moglo da bude da kupis neko kuciste na koje kozes namontirati minimalno jedan 120 cm vent na prednjoj strani (po mogucnosti sa filterom radi prasine), jedan 120 cm vent na zadnjoj strani i eventualno jedan 120 cm vent koji puse direktno na graficku i snabdjeva je svjezim zrakom. Ventilator koji ide na pozadinu obavezno postaviti da izvlaci topli zrak kao i taj ventilator na CPU da puse u istom smjeru kao i pozadinski ventilator (i meni se cini da je naopako okrenut).

    Ja npr. imam neko "chang li" kuciste ali imam setup za ventilaciju kao sto sam gore napisao i nemam nikakvih problema s hladjenjem. Procesor ne ide preko 53 C ni u najtoplijim danima, graficka ide do 75 C kad je bas sparina u sobi (30+ stepeni) a inace ne prelazi 70. Chipset i ne obracam paznju da budem iskren al jos nikada nisam primjetio da je vreo niti da imam nekih problema.

    Prilikom kupovine ventilatora obrati paznju da su minimalno 120 cm i da nemaju puno obrtaja jer sto imaju vise obrtaja obicno prave vise buke. Po meni 1200 rpm je sasvim dovoljno za 120 cm ventilator.

    U sustini mislim da mozes rijesiti problem ventilacije i sa jeftinim kucistem koje podrzava ugradnju 120 cm ventilatora. Ako imas para da platis 170 KM kuciste naravno da neces profulati :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Moglo bi se to malo optimizirati, u biti je sve pitanje buke. Moze se sa postojecim kucistem postici solidna provjetrenost...

    Prvo okrenuti cpu cooler, te straga montirati 2x80mm ventilatora na 1500-2000rpm. Ima li na bocnoj stranici otvor? Sprijeda je koliko vidim vec neki ventilator, ali koji? Gornja dva diska su imho previse blizu, te ih treba spustiti kako bi zrak sa usisa puhao i po njima.

    Takodjer, moguce je da je i cooler od graficke malo zacepljen prasinom.
     
  7. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Vrlo moguce jer se i meni desava da svaka 3 mjeseca otprilike moram ocistiti komplet kuciste od prasine.
     
  8. nFare

    nFare Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Da i kabl menagment je očaj :)
     
  9. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Nisam ocekivao ovako brzo odgovore i da su ovako kvalitetni. Hvala svima, da ne citiram redom :)

    Istina, nemam nikakvu ventilaciju na ovom kucistu a nemam ni mogucnosti da je instaliram. Ovaj cooler na procesoru sam okrenuo ovako jer me neko nagovori da uvlaci s vana hladan zrak i da usput hladi i memoriju, kontao sam da ce biti tako ok, zvucalo je logicno. Ali iskreno, ovaj ventilator u silent modu super hladi procesor ali jako slabo puse (skoro se i ne osjeti) da bi hladio memoriju, tako da cu ga vjerovatno morati okrenuti ka vani. (HVALA)

    Na ovom kucistu (moze se vidjeti na slici) sam uspio postaviti samo jednu 8-icu ventilatorcic koji ubacuje (jedva osjetno) zrak niodakle u kuciste prema hard diskovima i dnu graficke...ali taj zrak skoro da jedva struji. tako da mi on uopste ne pomaze. Izvlacenje toplog zraka ne mogu rijesiti sa ovim postavkama procesorskoh coolera, morao bih ga zarotirati, ali mislim da bi mi (kao i ranije kada su bile osmice na ovim izlazima) samo stvarale buku i slabo radile svoj posao odvoda zraka. Cudno je kuciste skroz.

    Ove ventilatore ja obicno spojim na plocu, barem toliko njih koliko imam prikljucaka na ploci, a to je cini mi se 2kom :) ne bas mnogo...a ne spajam ih na napojnu direktno. Ne znam da li je to dobra praksa, ili je bolje spojiti na napojnu a ne ici preko ploce??

    I evo da onda pokusam sumirati problem, recimo da kupim ThermalTake V3 kuciste koje kosta 109KM
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]

    Gledajuci ga, posto napojna i diskovi idu dole, ne bi trebalo da smetaju grafickoj, a za nju bih mogao obezbijediti gore ventilator za pocetak recimo jedan da izvlaci, i jedan na dnu da uvlaci zrak, ukoliko to ne bi bilo dovoljno, onda bi stavio i jedan naprijed da uvlaci pa bi valjda bilo to rijeseno i za graficku i za chipset.

    A gledao sam to Silverstonovo kuciste u genelecu, fino je ali pretanko, imam osjecaj da bih ga ispresavijao rukama dok bi sve poredao :) kontam mozda je bolje ovo V3 ????

    Hvala jos jednom svima na odgovorima do sada :)
     
  10. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ma cista je ko suzica, usisavam ga cetkom posebnom za ovakve stvari koja izvlaci svaku prasku iz pora coolera. noca sam takodjer skidao graficku skroz i dodatno je ocistio, ali nema nista, cista je.

    Nazad mi je unistena rupa za jos jedan ventilator, prilikom ugradnje nekih 92-ki cini mi se ili tako nesto...tako da bi mogao samo jedan postaviti na izlaz, a naprijed je montiran 80mm artic cooling ventilatorcic, koji nesto skroz lagano puse....

    Diskovi su razmaknuti skroz, jedan gore jedan dole, da ima prolaz za zrak a ono iznad diska je citac kartica koji nemam gdje drugo postaviti nazalost....

    Ma mislim da bolje ne moze :)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Postavi ovako kao naslici ventilatore i okreni pravilno kuler cpu-a ili samo postavi drugacije njegov ventilator i imat ces za pocetak dobro hladjenje i izvacenje zraka:

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us

    A na toj stranici sto si skino, ako ima otvora, nabaci ventilatore da ubacuju zrak.
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ne cini se los taj V3 za 109km, ne mozes ocekivat cuda kvalitete za tu cijenu, ali makar kulturno izgleda (cuj TT kulturno izgleda :)), moze se staviti hrpa ventilatora, ne moze bolje..
     
  13. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ma u ovom kucistu mi vec sve toliko izgleda nabacano i mucim se s njim duzi period...jos dok sam imao stock cooler na procesoru, i postavljene osmice da izvlace a jedna da ubacuje zrak, opet je bilo pravo vruce...pa sam onda kupio ovu katanu za procesor i rijesio hladjenje procesora...ali graficka nakon malo igranja pobudali od toplote...desi mi se da mi nestane grafike totalno, a onda reset ide ili jednostavno stoji kao u nekoj vandimenziji :)
    Problem mi stvara ovaj prednji cooler koji nema sansu da uvuce zrak, jer je jedini otvor na tom dijelu kucista (prednjem) ispod ventilatora i velicine je jednog pomanjeg usb sticka...

    Hhh, ma eto, kao izgleda kulturno, dobro si to rekao :) moze se staviti ventilatora pa nije za baciti.... kontam, da nije lose, jer je napojna dole, diskovi dole takodjer a onda ostatak ekipe na gornjem dijelu se moze hladiti dobro ventilacijom.... barem se nadam takvom jednom sistemu da bi trebao funkcionirati...a kao da gledam sutra, tj vec danas, kupujem u ingelu taj V3 i jos jedan dva ventilatora pa to sastavljam kad dodjem kuci i uplodujem i testiram...
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Meni se cini da ti nikako da okrenes ventove kako treba :). Sada i kad spominjes da si imao nazad 2 osimce kazes jednu si okrenuo da ubacuje a drugu da izbacuje vazduh!? Ne moze to tako, nisu ti ventovi nazad samo da bi hladili cpu vec da izbacuju vruc vazduh napolje pa tako i vazduh od grafe. Prvo sto moras je obezbjediti s prednje donje strane kvalitetan dotok ili ulaz vazduha. Na ovom tvom kucistu to nije dobro rijeseno kako vidim. Izrezi rupu u limu ako treba samo da imas kvalitetan ulaz vazduha a onda nazad pukni ili dvije osmice ili 1x12 i 1x8cm vent. I ja imam slicno kuciste, po velicini, ali sam opet uspio ubaciti 1 12cm vent iako nije predvidjen. Malo snalazljivosti i logike nije na odmet :). I da, ako slozis ventove kako ti govorimo, zatvori sve dodatne otvore koji postoje. Vidim skinuo si sve otvore za PCI kartice iako ih nemas!? Zatvori to sve, a kablove ubaci u ladice za 5,25" optiku a ne ovako da smetaju protoku vazduha. I da kupis novo kuciste ako okrenes ventove naopacke dzabe sve, da ne spominjem ovaj cpu kuler.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Znaš šta, ako ti zaista imas pare da kupis novo kuciste, onda kupi posto vidim da nemas velike volje postojece editovati za koje sam siguran da se mopze ispravno i funkcionalno editovati. Ma moze svako ..ako nema rupa, buši.


    dmr - Nisam bas za to da se 12cm stavlja na poledjinu gdje nije namjenjena. bas iz razloga sto sam je i ja kao i ti montirao gdje ne ide. Nesto kontam da su blje rjesenje dvije osmice kao sto je predvidjeno. Ne moze da je nastimas da nalegne 100% na lim daima boplji funkciju. Da "usisava". Kod mene je recimo takav slucaj. Sigrno ima fnekakve funkcije ali sam se ja zeznuo samo zato sto nisam ni gledao sta mi ide na kuciste vec otisao i kupo dvije 12-tice.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Pa uvijek je bolje imat 12ku nego 8cm. Jedino sto moras u slucaju kucista za kog nije prilagodjena malo prilagoditi :). Ja sam iza 12ke isjekao lim skroz, gdje sam mogao a da ne ugrozim cvrstocu kucista, tako da nema sta da smeta izbacivanju vazduha. Nije bas da je kao kod usisavanja neophodno da je nalijeganje 100% uz lim, ipak se radi o izbacivanju vazduha. A evo kako izgleda, nemam bolje slike, a dodatno sam morao ubaciti mrezicu na mjesto 5,25" dvd roma da bih mugenu obezbijedio dovoljno vazduha.

    [​IMG] [​IMG]
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Kontao sam da nisi rezao lim. Ja nisam. Sam osam nako nabacio ali kontam da bi mogao uzeti dvje osmice a 12-ku nabaciti napred gdje idu pisaci. Skinem one plastike i stavim neku mrežicu.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ne znam. Koliko god ljudi govorili da je dobro imati naprijed vent za ubacivanje vazduha, ja sam dosta s tim experimentisao i nikada nisam imao zadovoljavajuce rezultate. Gotovo iste temperature sam imao sa i bez ventova naprijed, ili je razlika bila suvise mala da bi vent za usisavanje bio neophodan. Po meni je puno bolje imati dovoljno otvora ili dovoljno velike otvore naprijed, a bez ventova, i dovoljno efikasno izbacivanje nazad sa ventovima.
     
  19. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    MA ne, uvijek su bile okrenute da izbacuju vazduh, mislis da sam postavio temu zato sto ne znam kako okrenuti ventilatore? :) heheh, nego bas zato sto sam u ovom kucistu probao svasta, a napisao sam gore, volio bih vise savjet koje kuciste uzeti da nije preskupo, u onom rangu do nekih 170KM da ima dobru ventilaciju i da je kvalitetno. Jer ovo kuciste sam cak i sinoc busio dodatno da ugradim jedan ventilatorcic sa strane, a nazad da izbacuju. Ali nema ovdje mogucnosti nazad se staviti 12-ka vjeruj mi, busio sam dodatne rupe da postavim 92-ku (napisao sam to gore negdje u postu) :D
    S prednje strane je kuciste preruzno odradjeno jer nemam gdje sta ni izbusiti da napravim dovod zraka za ventilator koji bi usisavao zrak. Na kraju sam htio izbusiti rupe na vrhu kucista da izbacuje jedna osmica zrak ali onda vidim da nema prostora izmedju napojne i roma da postavim osmicu (ni po dubini ni po sirini)....tako da, sta god krenem raditi na ovom kucistu, vodi ka slijeganju ramena... zato sam izgubio volju da ga sta doradjujem :)
    A imao sam nekada te pci kartice i portove koje ne koristim pa sam povadio jer mi dodatno samo prostor zauzimaju i sad ostale rupe, jedino selotejp trakom da ih zalijepim :D

    Najbolje da procitas ovaj dio posta koji sam napisao dmr-u :) da ne kopiram opet sve, jer dosta toga odgovara i na pitanja koja i ti imas za mene heheheh...
    Ovo je kuciste prezgusnuto, stvarno je s prostorom nikakvo. vidi se na slici da sam disk jedan staviti skroz gore u prostor za floppy, morao sam ga rasiriti, jer dole nize ako ga razdvojim jedno polje od drugog diska, udara u graficku i ne moze se spojiti....a ako ga stavim skroz dole do ddrugog diska samo djaba se griju i ne dozvoljavaju protok vazduha od ventilatora al nikako...
    Gore mi je sve zatvoreno gdje su 5,25 uredjaji, i samo je jedan gore u vrhu dvd...i et, sta da kazem :)
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Evo ovako ,ako hoces dobro kuciste za 170km uzmi CM690 neces pogrijesiti ni najmanje,ja ga imam u advanced izvedbi koje kosta malo skuplje al u sustini su isti,protok zraka je odlican i prostrano je i obicna izvedba kosta 169km.