Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike...

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by klima, Sep 12, 2010.

  1. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ja bih radje isao na kuciste V3 i na scyte musashi za graficku :)
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Musashi je super al nije mu potreban,ono hladjenje sto ima na grafi je odlicno,kao sto i na slici mozes vidjeti ima 4 toplovodne cijevi.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    dmr - Pa vjerovatno dolazi do "ne iskorištenosti" zraka. Odnosno, brzo proletoi kroz kućište jer nigdje ne udara. Kao sto je slucaj sa ventilatorima koji su sa strane pa udaraju u plocu i komponente. Ali svakako da pravu zdravu cirkulaciju i odrzava se svjez zrak za ostale komponente na kojima ni ne mozes pratiti temperature.

    klima - Kada si imao ventilatore nazad, da li je kuler procesora bio okrenut na drugu starnu, da puse u zadnji dio i da li si imao zatvoreno kuciste ili tako otvoreno ?


    Nego, uradi ovako kao na slici. Nabaci nazad dvije osmice da izbacuju vazduh. Okreni kao na slici kuler procesora da puse prema osmicama, i na stranici koju si skino napravo rupe tacno tamo gdje sam naznacio i stavi dvije 12-ke.

    Zatvori sve rupupe koje nisu potrebne i imat ces ispravno hladjenje.

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    @ Nails ma nije ba proletio zrak kakvo prolijetanje :) Osjecaj je bio kao da je vent potpuno nepotreban po pitanju temp svih komponenti osim hdd-ova. Ali eto ko voli neka stavi.

    @dino Ova grafa ima lose hladjenje dzaba one cijevi. Imao sam je par dana i zamnjenio za toxic, bolje hladjenje ima ona sa referentnim hladnjakom.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Taj cooler izgleda dobar ali nije, znatno je glasniji od referentnog, a nema nize temperature. Znam da ne izgleda tako, ali jest. :D

    Mogao bih naci test (znam da je bio na behardware.com) u kojem se to jasno vidi. Ali to opet nije razlog za kupovinu Mushashija, jer samo treba napraviti protok zraka u kucistu.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    dmr - Ne udara ni u jednu komponetu. Zato nema skoro nikakve efikasnosti. Jos ako imas nazad za izvlacenje, taj zrak bas kao sto sma i rekao, proleti ali sluzi sigurno za bolje izvlacenje toplog zraka sa tim propuhom.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    A cuj nemoguce da ne udara kada je bio ispod hdda a da bi vazduh prosao izmedju hdda i grafe ima 1-2cm prostora. Istina bila je niza temp hdda za nekih 3C al to mi nista ne znaci.

    EDIT: I da sada se sijetih. Bolji ucinak imam sa ventom koji je na dnu kucista i usisava vazduh ispod kucista. Naime imam dodatnu grafu za physx, a drugi PCIex16 je na dnu kucista, na koju sam ugradio 8cu i to pola 8ce puse u grafu pola dalje u kuciste. Ovaj vent je pofino rasteretio i hladjenje 4870 jer joj direkt dodaje svježeg vazduha sa dna.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Doduse, ne znam kakav ti je raspored ali predpostavlja. Ako nist, sluzio ti je za hdd. Ja cu svoj staviti gdje idu romovi tako da mi je hdd skroz ispod. Odnosno, kod mene je slucaj da ne udara u komponente.

    Inace, treba se uzeti u obzir da su prednji ventilatori daleko od ploce i sluze amo za dovod svjezeg zraka ako se nema sa bocne strane. Sa bocne strane su mnogo efikacniji. Licno smatram da treba orjenistisati ventilatore na graficku, cipset i cpu. Znaci da direktno bacaju na pomenute komponente. Prednji treba da sluzi za hdd a napraviti jako dobro pozadinsko izvlacenj i dobije se odlicna nacin hladjenja.
     
  9. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Kada sam imao ventilatore nazad tada nisam imao ovaj cooler nego stock koji dodje uz cpu u boxu...on je bio preglasan pa sam ga zamijenio a kada sam ugradjivao ovaj, tada sam morao skinuti osmice....zbog ovakvog montiranja naopakog :)

    A sada sam kuciste toliko izbusio da vise ne znam gdje bih sta navrnuo na njega :D Jedino mozda jos na donjoj stranici bi mogao uraditi ulaz za recimo osmicu...ali je tijesno, ovi kablovi jebu sojke....jos sam ih lijepo smotao :) ali od njih se ne moze nicemu ni prici po kucistu....kamo srece da se mogu iza maticne poredati barem:)


    Ma ovaj ventilator jeste bucan kada se navije iznad 35% snage, ali do te granice je necujan skoro... Ja ne znam sada koliko je ok da temperatura graficke u idle radu racunara bude oko 52-54°C konstantno....valjda to i nije lose kako mogu vidjeti iz nekih testova koje rade s grafickim ove tipe...
    Ali mi je malo cudno kako se za manje od desetak minuta zagrije (kada recimo krenem igrati igru) na preko 80° ...ali sada cu da uradim protok zraka na V3 popodne danas, a ovo kuciste, ma ne znam....stvarno sam izgubio volju i da ga gledam vise...majke mi...

    Eh to me interesuje, kakav protok radi ulazni ventilator sa dna kucista...jer ja nesto kontam da je bolje njega da stavim nego onaj naprijed koji udara u hdd-ove...ili opcija da ih oba stavim...a gore i nazad da budu oni koji izvlace topli zrak...
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Moras znati da sve rupe koje ims na kucistu trebas zatvoriti ako ne sluze za ventilatore. ne mozes busiti koje kuda.

    Veentilatori sa donje strane su dobro rjesenje rjer topao zrak svakako ide prema gore. Ali treba uzeti u obzir koliko je kućište podignuto i na sta si ga spustio. Ak oje na tepih - slab protok i velika prasina.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Da definitivno za grafu ti je bolje staviti 8cu dole na dno i da puse direkt ili bar blizu venta grafe. Ali opet dzaba sve ako nema kvalitetnog izvlacenja iznad grafe.

    EDIT: Kako rekoh ovaj je bas osjetno rasteretio 4870

    [​IMG]
     
  12. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Večeras cu akobogda da poredam to sve i da malo mjerim temperature, a i da uslikam pa da vam poredam sa podacima, da i vi znate...da mi je samo docekati 16,30h :)

    A nisam drzao na tepihu, uglavnom je na parketu ili na donjoj stranici stola...stavio sam malo vece nogice plasticne na kuciste da bi bilo odignutije, i zbog onog prednjeg ventilatora koji odozdo usisava...

    A sta ja znam, ovaj stock cooler na grafickoj po mom misljenju i nije najbolje rijesen...dobar je ovaj dio gdje izbacuje topli zrak van iz kucista kroz onaj otvor na zadnjoj strani, ali je duplo gori ovaj dio gdje izbacuje taj topli vazduh prema komponentama koje su unutra...jer bue bas vreo, jos pogotovo kada ze zapuse dobro ventilator...onda je to ko na asfaltu u sred ljeta :)
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    ja 8cm fan smatram obicnom zujalicom, nista od zraka / protoka bez 12-ke. Zato fino testeru u ruke i rezite :p
     
  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Klima posudim ti ja dremel ak hoces pa se igraj i sjeci i brusi dok ne ustimas kak treba, nista be 120mm.Znas vec gdje ces me naci. Ili ak si se vec nameracio na relativno jeftino, a dobro i prozracno kuciste pogledaj i :

    http://www.silverstonetek.com/products/ ... 5&area=usa

    cijena 92,57 KM
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Kod mene je ova 8ca prvobitno zamjena za 6cu na grafi, tako da je napredak :). A plus svi ventovi u kucistu mi idu na 30% obrtaja u idleu a na 70% u loadu, tako da se u idleu najvise cuju hddovi.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ovo stvarno ne moze bolje za te pare.ovo ne bi cekao sutra,sad bi otisao i kupio ga.
     
  17. kAcA

    kAcA Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Haha druze imam isto kuciste (barem koliko vidim sa te slike MS Mercury MDC-801)
    Uglavnom kod mene je odradjeno ovako kako ti NAILS vec vise puta govori :p
    2x8cm nazad koji izvlace vazduh i cooler na procesoru koji gura vazduh prema njima. Naprijed nisam stavljao vent. jer mislim da preko one rupice ne moze nista povuc :D Graficka mi jeste dosta slabija od tvoje ali kad sam stavio ova 2 ventilatora (na 5V su oba) znacajno je spala temperatura (jos je kod mene pasivni)

    Evo slika kako je kod mene
    [​IMG]

    Znaci probaj sve okrenuti kako treba, postavi ta 2 ventilatora i ja mislim da ce biti rezultata :D
     
  18. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Gledao sam taj silverstone u genelecu, ali kao da je od flis papira :) Jasno je zasto je jeftin. Ali da se razumijemo, dizajn mu je predobar :) but...treba ga opipati rukom pa sve bude jasno :) No svakako apdejt, hvala na preporuci :D

    Sad je kasno i stvarno sam se izj...da prostite redajuci sve u kuciste (imao sam problema sa maticnom, negdje je izgleda pravila kratki spoj sa kucistem nakon sto sam je stavio...a naravno, to primjetis kad sve lijepo slozis...i onda vadi sve napolje...i tako et :) dok nisam rijesio taj problem....
    Evo u grubim crtama kako je sve to islo, i naravno, temperature sada na idle....jer nemam vremena nocas da testiram nista vise, valja na posao ustati :D

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    Pale su temperature za nekih 3-4 stepena sto se tice graficke...samo sa jednim dodatnim usisnim ventilatorom, koji je na sred kucista na dnu...prednjeg nema niti gornjeg, samo ovaj donji koji ubacuje zrak i na zadnjoj strani onaj plavi koji izbacuje...
    Ventilatori su tihi prilicno, i eto, vidjet cemo narednih dana kako se sve to ponasa kada se optereti malo

    Hvala svima koji su pisali... koji su se trudili da me ohrabre i srede staro kuciste...Rado cu vam ga pokloniti za sredjivanje ukoliko neko zeli :)
    [​IMG][​IMG]
     
  19. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Kad to sve slozis preporucio bih ti jos da iskoristis Riva tuner i napravis sebi 2 profila, jedan za obicno koristenje i manje zahtjevne igre (kod mene npr GPU tada radi na 375, a memorija na 450) a drugi za "prave" igre (kod mene je na tom profilu default clock 750/900). Kad napravis profile dodijelis im shortcut na tastaturi npr. F9 za low profil i F10 za normal profil te jednostavno pritiskom na dugme mijenjas radni takt (ovo funkcionise cak i kad udjes u igru). Rezultat je da je graficka vecinu vremena rasterecena (u idle mi je temperatura oko 40 C), a kad igras onda nek i radi. Logika je da sto manje toplote graficka pretrpi duze ce trajati :)
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    hamo daj to malo detaljnije kako da to odradim pošto se ne snalazim baš najbolje u rivi?