Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike...

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by klima, Sep 12, 2010.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Imaš ovdje detaljnije pojašnjeno http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=296813/
     
  2. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ee vidis, to ti je odlican prijedlog. Nisam tu rivu nikada koristio, a vidim i kod tebe je ista graficka, jel neku verziju posebnu preporucujes Rive ili je svejedno? posljednju skinuti? A mozes li mi poslati te profile snimljene? Da ih ne pravim :D (ljencuga sam znam) jer ne bih ni ja nista vise isao sa podesavanjima a ni nize :)

    I hvala ti na tom prijedlogu...

    Ja kako se vidi i na slici, ovaj ati catalyst skinuo, posto je usput s driverima :) ali i nije bas toliko praktican s tim profilima

    EDIT:
    skinuo sam Riva Tuner i malo procesljao podesavanja a prema ovome gore uputstvu sa 3dguru-a. Odlicno je objasnjeno i mislim da cu ukombinovati tvoje postavke sa ovim profilima koje je ovaj burebista pravio, i staviti na hotkey i bit ce to odlicno.

    Hvala na preporuci :)
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ma jednostavno je, ja taman posao preko frapsa da ti snimim kao video tutorijal, ali snaci ces se. :)
     
  4. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Hhehe, hvala ti :)
    Ma preletio sam malo na poslu preko opcija, doima se jednostavno. Napraviti prvo profile ventilatora, onda overclock, underclock i neki mozda default, i onda ih poredati u Launcher, a mozda i u scheduler za eventualno pregrijavanje ....

    Pravo simpatican alatić a i onaj tutorijal zasluzuje sve pohvale...

    JA eto nisam nikada razmisljao da spustim clock graficke od one defaultne vrijednosti, uvijek kontam potrebno je samo dizanje za igrice itd :) (proklestinja ba :)

    PITANJE: Da li smeta Ati Catalyst radu Riva Tuner? Ne moram ga uninstalirati ili je pozeljno?
    i koji odnos ide povecanja GPU clocka i memorije? (meni na ovom catalystu i ne povecaju gpu clock, barem ne prikazuje, mozda mu tu odredjuje maksimum?
     
  5. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Morat cu dodati post za postom :)

    Što rek'o jedan, "ja sam bio na onom internetu jučer čitav dan, i došo do kraja, nipta tam' nejma".... :) I ja sam tako tražio ali slabo ko da postavlja podatke postavki GPU clocka i memorije, a to mi najvise treba. Da mi je tri podesavanja optimalna, na primjer, Underclock, nesto normalno za klasicno okreuzenje kao default (surfanje, mozda photoshop za fotke blaga obrada itd) i jedan OverClock dobar za igara (ne igram cesto ali volim kad igram da ide ko po loju i da su odvrnuti detalji).... I evo sada recimo neke tri vrste podesavanja koje sam ja lupio, ali stvarno ne znam koji odnos GPU clocka i Memorije da stavim i kako da povecavam, pa sam uglavnom uzeo cini mi se neciji spomenuti maksimum clocka ove kartice, onaj defaultni sam uzeo cini mi se koji software kartice postavi i minimalni naravno sve stavio na minimum osim ventilatora...vidi se sve na slikama....

    De vi meni recite sada svoje prijedloge, gdje grijesim, sta bi trebao od profila izmijeniti pa da to uradim :)

    Ove temperature i vrijednosti clockova je sve ovako samo sa pokrenutim ovim programima za mjerenje, znaci neki idle, jel :)

    Ovo je underclock, znaci sve na minimum osim cincilatora
    [​IMG]

    Ovo je onaj default, kao da se moze nesto i raditi po racunaru
    [​IMG]

    a ovo je kao maximalni overclock
    [​IMG]
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Nije ti to lose samo minimum svih minimumna je negdne oko 160/200 samo sto u rivi u ekspert podesavanjima moras podesiti neke parametre,ne sjecem se tacno koje ali sigurno to mozes naci u ti tutorijalima.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    komotno smo mogli ovo sve u novu temu kolko smo u ot otišli :D
    danas sam napravio 2 profila u rivi, jedan za OC gdje sam za 3 posto clockao 4870 i jedan za surfanje/office gdje sam skroz spustio taktove i grafa se dosta ohladila sa 48 na 40 stepeni u idlu. u ovome oc profilu stavio sam prvo fan na 100% ali je prebučan pa sam stavio na auto dok sam u office profilu stavio fan na 25% i nečujan je. sve ovo šaltam sa f9/f10. sada problemčić je sljedeći. kod fan opcije kada stavim na auto kad je temp 50 vent piči na nekih 30%, kada je temp 70 vent je na 50% itd. kako sada da naštimam niže temperature, tj. da kada je temp 50 da vent piči bar 40% itd.?

    btw klima ne diraj ništa ati cc. sa rivom lako overridaš sve postavke u aticc tako da te to ne buni.

    EDIT: ovo što Dino73 spominje o max spuštanju taktova je dobar fol, ja sam spustio ali to je sve na nekih 400mhz, pa ako ko naleti kako se to odrađuje nek javi mrsko mi googlat :D

    EDIT2: klima, uz novo kućište ili provjetravanje trenutnog, ako ne gubiš garanciju zamijeni pastu na grafi. kod mene ista grafa asus 4870 samo ne znam kakav ti je vent, kod mene asusov loš do bola, prebučan i ne hladi baš nešto. u početku sam imao ogromnih problema, grafa u furmarku išla i preko 95 stepeni. kada sam stavio novu kinesku pastu spire i očistio bazu venta temp je u loadu spala skoro za 20 stepeni, sad ne prelazi 76, ponekad 78. da sam stavio kakvu bolju pastu još bi koji stepen dobio. grafa je bila nova ali je pasta skorena nakon 2-3 dana korištena.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ma klima temperature su top, nediraj nista.
     
  9. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Samo jos da napomenem da za kontrolu ventilatora na grafickoj koristim MSI Afterburn (program je pravio tvorac Riva tunera) pomocu kojeg se jednostavno nastima kontrola ventilatora. Npr. do 50 C vent mi radi na 30%, a dalje ide krivom i otprilike na 70 C se ikljucuje na 70% i ne pravi mi previse buke. OSim kontrole ventilatora program koristim i za monitoring temperatura (smjeste se u tray).
     
  10. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ma u CCC to i ne postoji kao opcija, barem sa ovim sliderima za podesavanja :) jedino u rivi...ali tamo sada imam problem,,..nece da detektuje i omoguci mi setovanje uopste

    MA evo zeza me ovaj RT jer tamo gdje bi trebala biti podesavanja za clockanje, ventilator, profile itd, meni stoji catalist deteceted i ne mogu podesiti nista od onih profila itd...
    Pokusao sam i uninstaliranjem ccc-a i svih njegovih komponenti, ali ne pomaze...i dalje mi stoji isti ispis u RT-u...
    [​IMG]

    ne mogu vise kao prije, rahat pristaviti mlijeko da mi se ugrije na grafickoj :) heheh

    Zar nema ta ista mogucnost i u Riva Tuneru? cini mi se da je kod njega to u ovim vec automatskim modovima podeseno, mozda samo dodati one schleudere ili napraviti cak i sam tako neki profil cincilatora... :)
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    http://translate.google.com/translate?j ... 28358.html
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Sjetih se ovoga. Neki dan uzeo osmicu, stavio je nazad a sa te zadnje stranece 12-ku prebacio kao sto sam i rekao, napred gdje idu romovi. Ako se dobro sjecam, temp CPU-a je bila nekih 42, sada kako gledam vrti se oko 33 (obrtaji oko 900). Ostalih se ne sjecam dobro ali je ploca 30, HDD 30 (mislim da je hdd bio mnogo vise zagrijam) a GPU je skoro ista. Vrti se oko 49.

    Ipak se mogu napraviti znacajne promjene sa malim editom i malom osmico (ne potenciram na tebe nego generalno).
     
  13. klima

    klima Aktivista

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Svaki odušak dobro dodje :)
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    pisao sam vise puta o svom problemu sa zagrijavnjem CPUa, i veceras odlucih nesta poduzet po pitanju toga. Dakle, rjec je o Q9450 na stock frekvenciji (2.66 GHz). Kuciste je CoolerMaster CM690, u njemu su 2 intake fana (2x12 cm) i 3 exhaust fana (2x14cm i 1x12cm). Kablovi super poslozeni. Maticna ploca je ASUS P5Q (P45 chipset).
    U idleu su temperature jezgri 45-50 C, u loadu su 60-62 C. Cooler na procesoru je OCZ Vendetta 2.

    U drugom PCu imam Intel DP965LT maticnu, Intel Q6600 (stock, 2.4 GHz) i na njemu Zalman 9700 cini mi se). Q6600 je veci prozivodni proces od ovog Q9450, sto znaci da bi trebao vise trositi struje & vise se grijati. U idleu su temp jezgri oko 25 C, u loadu su 50 C (Zalmo se vrti na nekih 1500 RPM u loadu). A u tom kucistu imam svega jedan exhaust fan od 12 cm.

    Veceras, izvadim obje maticne ploce iz oba PCa, skinem tog Zalmana sa Q6600 i stavim ga na ovaj Q9450. Stavim novu Coolermaster pastu i nalegao je 1000% kako treba, jer on ima onaj back-plate, sto ga drzi. Evo temp u idleu:

    [​IMG]

    I evo u loadu:

    [​IMG]

    Zvizdi Zalman ko lud. I temp odose.. Na ovoj ASUS ploci je najnoviji BIOS (imao sam prije 2 stara BIOSa, ista stvar bila sa temperaturama).

    Zna li mi IKO reci do cega je i sta mi je ciniti. Juka npr ima Q9550 i takodjer OCZ Vendettu 2, i temp su mu jedno 15-20 C nize od mojih.. Jala ima Q9400 sa stock Intelom i takodjer mu je hladniji do mog sa Vendettom..

    Ovaj PC ima bas OC potencijal (P5Q ploca, Q9450 i OCZ Vendetta 2). Volio bi ovaj Q9450 dici na bar 3.2 GHz, al onda temp u loadu prve jezgre ode na 75 C,i to mi ne odgovara..
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Znaci bolje hladjenje sa zalmanom nego vendetom? Pregledaj povrsinu q9450 da nije udubljena ili izbocena pa ako jeste onda na brusenje/poliranje, pod uslovom da je i povsina vendete ravna. A ove temp su bas nerealne, je li topao kuler u loaduna dodir?
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    ma nije izgleda do vendete, kao sto napisah, stavio sam Zalmana na Q9450 umjesto Vendette i opet temp nenormalno visoke. Ev vratio Zalmana na Q6600 (ocistio ga, nova pasta itd), gledaj cuda:
    Idle:

    [​IMG]

    Load:

    [​IMG]

    Bem ti, Q9450 bi trebao bit hladniji + Vendetta bi trebala bit duplo bolja od ovog Zalmana a meni temp u idleu 50 C...
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Jesi li siguran u ispravnost senzora. Cini mi se da je neko imao uredjaj za precizno mjerenje temperature pa mozda ne bi bilo lose da izmjeris temperaturu sa nekim uredjajem cisto da vidis jesu li senzori ispravni.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Ako uzmemo da je temp senzor u socketu ispravan i koliko vidim pokazuje ti 26C dok su jezgre na 42-48C onda dfinitivno nije ispravno pokazivanje temp jezgri i imas 10C viska na jezgrama. Primjera radi meni je trenutni CPU temp 27 a jezgre na 34-37C

    EDIT: PReletih na brzinu po googlu i izgleda da taj q9450 ima nesto shebano kod prikazivanja/mjerenja temperatura.
    http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=188116
    http://forums.pcper.com/showthread.php?t=458020
    http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=157055
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Vedo zanemari to :)

    svejedno nisu velike temp :) (iako su lazne :p )
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Problem sa hlađenjem, odabir kućišta, hladnjak grafike..

    Evo ja cu ti Vedo rijesit problem, imam jedan vrlo hladan Q6700, ne ide ni 50C u loadu. :mrgreen: