Problem sa instalacijom Windows-a neće da boot-a

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sumeir, Dec 23, 2015.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Ovaj problem možda spad u hardware-ski ali evo ja sam ga ovdje postavio

    Prvo ploča je Foxconn 945P7AA

    Procesor DualCore Intel Pentium D 940

    Znači ... kompjuter od poznanika kojem traba uraditi reinstalaciju. Instaliran mu je XP i normalno uđe u Windows,međuti nemogu pokrenuti instalaciju tj neće da boot-a sa CD-a/DVD-a/USB-a

    Imaju dva odvojena PATA konktora na matičnoj. Na jednom je priključen HDD na drugom DVD čitač. Provjerio sam jumper-e na HDD-u na master na optici slave.

    U bios opcijama je postavljeno da boot-a sa CD-a


    Pokušavao sam razne opcije

    Konektovati na kabal od HDD-a zajedno i DVD javlja mi disk error

    Konektujem HDD na konektor DVD-a neće tj samo uđe u Windows

    Probaoa drugi CD čitač, neće

    Drugi DVD čitač neće

    Nije do CD/DVD-ova na kojem je OS 100%

    Pokušaovao sa boot-abilnim USB-om ništa

    Dobijem ovu poruku i prikaže mi DVD čitač

    Please wait for IDE scan

    Mislim da je i baterija na matičnoj oslabila jer svaki put moram postavke spasiti u biosu i sat nije tačan.Nisam probavao sa drugom baterijom da li bi kakve razlike bilo.

    Jeli može biti da je do IDE drivera

    Šta bi mogla biti solucija. Da pokušam prikačiti HDD na svoj kompjuter i formatirati disk.

    Hvala
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Svakako promjeni bateriju. Ako gubi postavke svaki put kada podesiš raspored boot-a nakon restarta izgubi ga.
    Također provjeri jel CD/DVD medij bootabilan.
     
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    probaj disableat hdd u biosu da ga nema uopste u boot listi,ostavi samo cd drive.Barem je meni tako uspjelo,iako ga disableas tu u biosu,windows instalacija ce ga prepoznat tamo gdje budes birao na koji hdd da instaliras win,tako da mozes normalno zavrsit instalaciju i onda nakon restarta vratis hdd u prvu boot opciju i gg wp.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pozoves boot meni sa F8, pritisci stalno pri bootu, i onda odaberi cd ili usb.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Nisan ništa uspio ovome se žurilo pa sam mu vratilo kompjuter. Uglavnom šljaka na starom XP -u Pokušao sam formatirati HDD tako što sam ga priključio na svoju matičnu ali se HDD samo restartuje. Ubačeno 2 GB Ram-a i promjena baterija

    Kad ponovo donese računar probam kako ste savjetovali.

    Hvala