Problem sa klokanjem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by exchanged life, Feb 28, 2011.

  1. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Nisam znao u koju postojeću temu ovo pitanje da postavim pa sam zato otvorio temu. Eh znači kad gledam YouTube, a i ponekad kad ništa ne radim pojavi se BSD. Znači kad gledam YT prije rušenja OS-a pojavi se neki ružan zvuk i zaštopa sve. I bio je jednom slučaj da sam morao restartovati PC, a taj problem je i dalje ostao. Čak i nakon povratka na fabričke frekvencije i napone. E sad me zanima, zašto mi se ruši sistem iako sam prošao sat vremena sa Linx-om?

    Unaprijed sam zahvalan na bilo kakvom objašnjenju.
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Driveri ? Ako si sta mijenjao u postavkama zvucne sve vrati na default, graficke nanovo instaliraj, pa prati situaciju.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    To mi se cini kao problem sa grafickom kartom (driveri ili BIOS grafe) jer i na stock postavkama sistema dobijas BSOD..

    Napisi koja je konfoguracija u pitanju..

    Pozz..
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mislim kako ti ocekujes da ti neko pomogne a nisi nas upoznao sa glavnim podacima.
    Glavno i osnovno je navesti podatke o konfiguraciji.

    Npr.Gigabyte HD5870 u jednoj verziji biosa ima taj problem sa youtube i rijesava sa updateom biosa.
     
  5. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Matična je Gigabyte EP45C-DS3, CPU je E5200, 5GB DDR2 RAM-a i napojna jedinica je AXP 500W. Znači nisam dirao nikakve drivere ni od grafičke, a ni od zvučne kartice. Takav problem mi se javljao samo kada je nestabilan pc, a i sada kada je sve na fabričkom taktu opet se to dešava. Ali hajde možda je do BIOS-a grafičke, i zna li neko kako zamijeniti BIOS na grafičkoj?

    I da ne zaboravim grafička kartica je Ati Radeon HD4670 512MB GDDR4, i ona je na standardnom taktu.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prije bih rekao da je do rama, jesu li isti keksovi? Tih 5GB ti je losa ideja jer gubis dual channel, predpostavljam da je 2x2GB + 1GB. Moj savjet je da izvadis tu od 1GB, ostavi 2x2GB pa odvrti koji benchmark.
     
  7. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Probaću i to. Ali ja uopće nisam povećavao napon i frekvenciju memorije, i zašto bi to bio uzrok nestabilnosti?

    EDIT: Izvadio sam jednu pločicu RAM-a, ali u CPU-Z i dalje stoji da je single channel.
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Stavi RAM plocice u 1 slot (najblizi procesoru) i u 3 slot za dual chanell..

    Pozz..
     
  9. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    E hvala na savjetu. Uradio sam benchmark test propusnosti. I mnogo je veća propusnost sada u DC nego u SC, i stabilan je da ne može biti stabilniji.

    Još me zanima jedna stvar. Prije dok je memorija bila u SC, nije se mnogo mogao dizati takt memorije. Da li sada kad je u DC, moguće dići takt memorije za jedno stotinjak mhz bez rušenja OS-a? Radi se o memoriji PC2-6400 KINGSTON, standardno na 800Mhz.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nista dok ne probas..

    Na mojoj ploci RAM se isto kloka u SC i u DC modu..

    Mada nemas neke fajde na performanse sistema od klokanja RAM-a ako ne dizes FSB zajedno tj ako koristis memory multiplier..

    LGA 775 sistemi "obozavaju veci FSB"jer to je u biti "usko grlo" te platforme..

    Koji tacno RAM je u pitanju??
     
  11. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    U pitanju je PC2-6400 KINGSTON.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    To je 800MHz RAM bez hladnjaka (oklopa)..

    Taj RAM nije neki kloker a i cinjenica da nema hladnjaka otezava isti jer se uzasno grije cak i na stock frekvenciji i voltazi kada je sistem u full loadu..

    Ja sam sprzio 2 plocice 1GB 667MHz DDR2 value ram Kingstona (nisu mogli dalje od 800MHz) sa samo 2.0V voltazom a takodjer nisu imali nikakvo hladjenje na sebi..

    Pozz..
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hehe koja si ti legenda. Taj hladnjak ja vise gledam kao mazanje ociju ljudima kao tebi da bi mogli prodati "Gejmerski RAM" po vecoj cijeni, a da ima nekog efekta, pa i nema. I nijedan proizvodjac rama ti negarantuje da ce raditi stabilno pri OC, to je vise do maticne ploce koja voli ili ne odredjeni ram. Evo recimo moja ploca nemoze nikako stabilno raditi na 1066 MHz sa ramom koji je predvidjen da radi na toj brzini, dok je na drugoj ploci to moglo.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja samo govorim sta se desilo meni..

    Dok na primjer imam Apacer 2x1GB 800MHz RAM sa gold oklopima koji bez problema ide na 1066MHz sa 2.2V..

    Naravno da OC nije garantovan od strane nijednog proizvodjaca..

    I moj HyperX 2x2GB 1066MHz nemoze dalje od stabilnih 1020MHz na ovoj P5Q Pro ploci bez obzira na voltazu (kada nije 1:1 sa FSB,tj kada koristim strapove) a na Gigabyte EP45 UD3P ide na 1150 sa 2.25V (2.3V rating na stickeru)..

    Pozz..