Problem sa matincom...Ko pomogne castim !

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by emirsehic10, May 19, 2016.

  1. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Eh ovako, kupio ja jucer ASUS MAXIMUS IV EXTREME Z maticnu i donesem kuci sve priljucim i na taster upalise se ventilatori, graficka, lampice, led i ostala sranja.
    Ali cujte ovo, upalim je na taster i ploca radi sve radi ali sliku na monitor mi baci tek nakon minut.
    Prije toga kada je upalim gori VGA LED lampica na ploci a graficka radi mislim okrecu se ventilatori odmah prilikom paljenja.
    Zanimljivo je i to da ploca nema izlaze za integrisanu graficku iako ju processor posjeduje.
    To je manji problem s obzirom da ja ne mogu windowsa dignuti na nju.
    Inace koristim samo SSD i znam tako kada dobijem plocu pa nece ja odem u bios i stavim na AHCI opciju i problem rijesen.
    Kod ove je sve podeseno bilo, sata type je AHCI a Onboard konektori su svi ukljuceni u biosu.
    Ona ima neke Marvell sata konektora (2 komada) i JBL kako se vec zovu ne znam...Previse je komplicirano.
    Znaci ona prodje bios i ide Marvell prepoznavanje diska (pise ispod da je pronadjen moj ssd) i opet ide bios (valjda se restartuje, sliku odmah baci nakon Marvella) i nakon biosa izbacuje gresku "Error sending End Of Post to ME, System HALT! " i tu zakoci...Jucer sam cijeli dan pokusavao iskopcavati u ukopcavati u druge sata konektore, iskljucivao Marvell u biosu, iskljucivao JBL u biosu ali ne uspijeva.
    Gori mi i zuta lampica od biosa. Mislim da ga treba update-ovati ali ni to ne mogu.
    Skinuo sam i najstariji i najnoviji i preimenovao fajl sve kako pise u uputstvima i ustekam u poseban tzv ROG usb od pozada i probao sam direktno na taster da ne idem preko biosa ali nema efekta a kada idem preko biosa update-ovati idem tamo TOOL pa ima opcija da se update-uje, udarim enter na tu opciju i izbaci mi ovu gresku opet i to je to.
    Covjek ju je koristio sa i5 2500S i ssd-om 128 gb i kaze on ju je izvadio iz racunara sto se moglo i primijetiti da je koristena i ne sumnjam da nije ispravna jer hardverski sve funkcionise ali ima neka zackuljica koju ne mogu odgonetnuti.
    Eto, ako znate nesto o ovome napisite u cemu bi mogao biti problem, nemam hard diska da probam hdd prikljuciti umjesto ssd-a da je probam u raidu upaliti.
    Odnijecu je sutra kod kolega tu koji imaju servis da nesto oni pokusaju.
    Ko pomogne castim :D !
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Flashaj bios bez bilo cega, cpu, rama, graficke..
    Znaci moras imati ispravan bios i ispravno imenovan na fat32 formatiranom usbu
    Prikljucis usb i drzis rog connect dugme 5sec, trebalo bi da pocne blinkati lampica kraj bios chipa. Nakon sto prestane blinkati, sacekaj 10 sec pa ugasi napajanje, postavi komponente i vidi je li uradio update
     
  3. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Auu, valja izvaditi sad cpu ispod vodenog hladjenja ali nema veze, idem pokusaati bez komponenti (processora, rama, graficke, ssd-a)
    Stik formatiram na fat32 i prebacim bios na stik i preimenujem ga u M4EZ.ROM , to znam, to sam i ranije radio ali bez uspijeha.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nema veze, probaj samo sa procesorom
     
  5. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Opet isto, iskopcao sam SSD, znaci bez diska sam palio i prodje bios, ne nadje disk i baci me u bios samo i to je to, opet nakon restartovanja isti slucaj, samo me u bios baci
     
  6. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ona treba da blinka kada se flasha, probaj bios 2
     
  8. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Ovako samo pokusavao:
    Usao sam u bios, zatim na Tool / Bios Flashback / Copy Current BIOS zo Another Flash i nakon potvrde gasi se racunar ali ploca ostaje da radi tj lampice gore i ove dvije lampice zute od biosa blinkaju kao i rog ovaj taster od pozada. Onda sam stisnuo taster na nekih 5 sekundi (stik sa biosom je bio u tzv rog usb-u) i pustio sam da bi se nakon 15-ak sekundi racunar upalio ali problem opet isti, ne razumijem stvarno, da sam znao da je ovako komplikovana nebih je kupio nema sanse.
     
  9. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Postavio da boota bios 2 pa njega flashuj
    Meni se cini da ti nesto preskocis, mada je moguce da je cip 1 svirno
     
  11. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Isao sam switch na bios 2, ma isti djavo...nemam vise zivaca se zafrkavati ja ne znam koji joj je djavo...idem probati flashovati bios 2 mada sumnjam, jer cim se drugi puta restaruje nakon biosa izbaci onu gresku, ona mi je sumnjiva..bios ili boot su problem..ploca je uredna i koristena dok nije do mene dosla ali prije nego sto je dosla neko je bios vratio i tu nesto zafrkao
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa bios dva je fail safe bios, ne moze biti da on ne radi, osim ako je bios 1 vec bio sjeban pa bios 2 takodjer naknadno.
    Pobaj drugu grafu, ili drugi pciex slot, ostaje i mogucnost da na ploci nesto ne valja, recimo audio chip probaj disable sve dodatno sto imaa na ploci
     
  13. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Meni je isto na oba biosa, istu gresku pokaze i ista je verzija...stavljao sam ranije u drugi pci e slot nema razlike..izgubi 2 dana na njoj, kad joj treba minut da baci sliku ne mogu vise se zajebavati i nemam zivaca...idem sutra kod kolega neka oni nesti pokusaju, sve u svemu problem ima, graficku sam mijenjao, obje su mi nvidiine pa je mozda problem sto drajveri nisu instalirani to sto kasni slika...ubacivao sam i formatiran ssd umjesto svog i pokusao dignuti sistem win 7 preko stika al jok, prebacio sam da bude prvi boot stik umjesto ssd ali nema uopste opcije press any key....ili sam da krene dizati windows
     
  14. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Jel moze biti neki kondenzator problem ?
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Prije ce biti neki od onboard cipova, zato ti kazem da poiskljucujes sve dodatke, ukljuci i display post
     
  16. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Ma ima ona flashback mislim da bios ne moze riknuti a za cipove ne znam, ima ih bas dosta..na kakve dodatke mislis da poiskljucujem, ne razumijem ovo display post
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa i treba da gori ona pokazuje koji bios chip koristi ploca (imaju dva biosa, primarni i backup chip). Imam Asus Rampage IV Formula plocu pa znam da tako treba.
    Bios mozes flashovati i iz samog Biosa pomocu EZ Flash opcije, prije bootanja u BIOS ubaci USB flash sa snimljenim BIOS fileom i updajtuj. samo ne mozes flashovati stariji BIOS tj verzija koju zelis da flashas mora biti novija od trenutne koja je na ploci.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sve dodatke, audio, lan, dodatne kontrolere,
    Ai overclocker nemoj drzati na auto, CPU Clock Gen Filter takodjer nemoj na auto, samo jedan stick rama stavi, jedan usb uredjaj (tastaturu+mijenjaj portove)..
    Jos ti ostane da probas van kucista, u slucaju kratkog spoja, inace neispravna ploca, mada tovsto boota minut nije bas toliko strasno, ona se bori da detektuje neki hw ima problem, ali ga prevazidje.
    Fastboot enabled disabled isto probaj, pogledaj ima li opcija za display POST
     
  19. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Ok..inace nije u kucistu nego je na podu sve, nisam jod nabavio kuciste..Pokusat cu ovo sto ste napisali pa cu vidjeti hoce li imati efekta ikakog...
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Na podu, na kartonskoj kutiji koja je na drvetu, da ne bude na nekom sintetickom tepihu :D