Problem sa matincom...Ko pomogne castim !

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by emirsehic10, May 19, 2016.

  1. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Na onoj foliji zastitnoj sa baloncicima sto pucketaju, ne znam strucno kako se zove, dodje ploca zapakovana u njoj a i inace je ta folija na laminatu a na njoj je ploca i ostalo
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa super, elektriciteta ko u prici.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne pakuju se ploče i grafičke džabe u one čvrste, antistatičke vrećice.
     
  4. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

  5. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Pa sta sad, jel da sklonim sa nje ili ne ?
     
  6. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

  7. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

  8. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

  9. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Postoji opcija edit, i stavljanja sve u manji broj postova, nema smisla niti razloga za svaki link pisati novi post ako se sve moze svesti u jedan.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Iskopcaj taj Molex 4 pin iz maticne jer ti nije potreban, to je kao dodatno napajanje za sistem sa vise grafickih kartica (opet nepotreban i samo marketing).
     
  11. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Brate ili pomagaj ili suti.
     
  12. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Znam, ukljucih ga danas u pokusaju rjesavanja problema...
     
  13. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    evo par stvari što bi mogo pokušati:

    -izmjenjaj sve sata portove, u biosu probno svaki stavi na enable
    -pokušaj OS instalirati na IDE pa kasnije možeš vrlo lako prešaltati se sa gotovim sistemom na AHCI.
    -stavi bootable usb sa OS-om i bootaj ga preko boot override-a
    -full screen logo disabled,znači ako možeš sve na legacy tip post-a
    -nađi sa stare neke matične ili negdje motherboard speaker ili prati post kodove ako matična ima svoj post-code displej
    -stavi miš na ps2 (ako imaš ps2 miš ili adapter)
    -pokušaj promjeniti hdmi kablove, umjesto hdmi-a probaj koristiti DVI, izmjenjaj pci-e slotove.
    -ta matična mislim da ima q-code logger, ako ima probaj dobiti kroz to post kodove na usb uz pomoć te mogućnosti
     
  14. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Mijenjao sam sata utore, ponasali se se skoro isto.
    Ove ostale cu svakako probati, koristim dvi, ne hdmi a imam tastaturu ps2 nemam mis, pokusat cu i to...imam one kodove, mislim da se a2 kod pojavi kod one greske kada ju izbaci
     
  15. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    A2 znači "IDE detect", A1 znači "IDE reset", a "A3 je IDE Enable", kad je u BIOSU koji kod pokazuje?
     
  16. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    druga jako bitna stvar, chasis intrude support i anti surge support Pod monitoring tabom u Biosu stavi na disable, ako matična posjeduje iste opcije. te dvije stvari znaju nerijetko ljudima zadavati glavobolje.
     
  17. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    A2 pokazuje
     
  18. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    znači da postoji problem u čitanju ili detektovanju povezanih diskova, zna se dešavati pogotovo u hardverski obimnim kofiguracijama.
    jesi uradio čist CMOS reset? ugasi sve, ugasi switch na napojnoj izvadi bateriju na 5-6 minuta i više ili onaj jumper pomjeri. dok je baterija ugašena, i dok bilo šta radiš ne stavljaj u usb3 portove usb ili bilo šta već u usb2 portove. dok je tako sve ugašeno i baterija vani pritisni na matičnoj on/off dugme ili reset nekoliko puta. Pogledaj da uzmeš drugi sata kabal, pogledaj sata ulaze na disku i na matičnoj jesu li fizički ok, provjeri komplet matičnu dali ijedan kondenzator na njoj je nabubrio i dali se grije nenormalno.

    edit:
    pažljivo pogledaj svaki konketor sa napojne na matičnoj dali "dihtuje kako treba".
    provjeri CPU_FAN header, probaj konektor na druge headere staviti nebitno jeli PWM ili ne, privremeno isključi konektore ventilatora radijatora sa matične.
    probaj uraditi disable-enable opcije za CPU fan monitoring.
    BCLK manuelno unesi 100.00, jebem mu mater mora se nekako riješiti
    probaj svaki mogući BIOS ako nisi.
    provjeri 8 i 6 pinske kablove u grafičku što idu jesu li fino legli.
     
  19. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Hahaha ti meni bas svasta nabroja. Fizicki je sve ok, nisam gledao da li se kondenzatori griju...sutra cu opet detaljnk pokusati pa se javljam , za sada dosta savjeta
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Savjetuješ mu da isključi anti-surge protection? Ja znam da mi je ta opcija spasila jednu Asus ploču od crkavanja jer je USB uređaj bio defektan i pravio kratki spoj.