Problem sa Panasonic Lumix-om

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by AhmeT, May 9, 2009.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Par dana me evo ganja tetka da joj, citiram, "aktiviram" fotoaparat. I danas mama bila kod nje, i donese mi, evo poslala ti tetka ovo. Ja kontam kakva je aktivacija sad. Al neise.

    Sa digitalcem nesto ne stima. Kad se upali, cuje se ono malo kao da se objektiv pomjera, al nit izadje skroz, nit se onaj shutter na lecama otvori do kraja. A ukupno ono izadje nekoliko milimetara, 4-5. Nekad se potrefi da se skroz ono otvori, al slika bude mutna, i cuje se kako on pokusava okretat ono, da izostri il sta ja znam, al to nakon 10ak sekundi zavrsi porukom:
    [​IMG]

    A evo i slike kako izgleda ono sto sam spomenuo za ne otvaranje do kraja...
    [​IMG]

    Sto se tice samog mehanizma, mislim da je on ispravan, jer sam jednom "uspio" da se ono otvori do kraja, al se povuklo opet nakon par sekundi. Mislim da sam upalio preko macro moda, pa je otislo tako, al vise mi ne polazi za rukom da se citav otvori.

    Kad ga startujem sa onim tockiem podesenim za pregled slika, mogu uci u opcije, al tamo nema nista "sumnjivo". Pokusao sam i reset na default postavke, al nista. Probo sam i malo punut u ono, al opet nista.

    Fotoaparat je nov, nekoristen.

    Guglo sam i za ovo, i vidim pocesto se javlja ova greska na ovim Panasonicima. I vidio sam da je uobicajeni savjet da se odnese na servis. A i u manualu pishe da u ovom slucaju nesto ne stima, te da se odnese u servis.

    Al reko da pitam, mozda ko zna kakvu caku il nesto sto bi moglo pomoc.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Meni lici na kvar mehanizma. JEl se desi da ono.. da se cuje kako mehanizam "radi" ali ne pokrece objektiv ? Ak oje tako sigurno preskace. Ili probaj kad dodje do pola.. tako na slici, da ga nekako rukom ako mozes uhvatit, izvuces, da negdje ne zapinje il sta vec.. al 99% je hardwerska greska.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Hmm.. Cudno... Post sam napravio nakon jedno pola sata igranja ukupno sa njim, i nije nista proradilo.

    Onda sam prije par min opet probo upalit ga, i malko stiskat i vuc onaj mehanizam i proradilo je. Mada sam to i prije radio i nije htio, al eto sad je proradio.

    Elem, sve je OK sad. Hvala nailse za odg