Problem sa RAM-om

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Amer, Jan 17, 2011.

  1. Amer

    Amer Aktivista

    Pokusat cu najjednostavnije objasnit svoj problem.

    Prije par dana nije mi se mogao upalit racunar, ono ne pisne kad ga palim i samim tim ne pali se monitor, a maticna ploca mi je ASUS M2N, imam 2 GB rama koji su postavljeni jedan do drugog u dva utora, znaci 2x1 GB, Kingston DDR2 800 Mhz. KOntao sam da je do RAM-a, izvadim iz drugog utora ram, pali se racunar. Taj sto sam izvadio iz prvog zamijenim s ovim iz drugog utora - ne radi. Skontam da mi je crkla jedna plocica.

    Kupim danas drugu plocicu, takođe 1 GB DDR2 800 MHz ali od Gskill marke. Ubacim u taj drugi utor, isti belaj, ne pali se. Ubacim u treci utor Gskill, kad ono pali se racunar i cita 2 Gb. Ubacim plocicu od Rama (za koju sam mislio da ne radi) u treci utor i za divno cudo, racunar se pali i cita 2 GB RAM-a. Eh sad, bilo koje kombinacije s ove tri plocice, znaci da sve tri ubacim, bez obzira na poziciju rezultiraju NE PALJENJEM RACUNARA. A kombinacije sa dvije plocice rezultiraju paljenjem, sem da sam shvatio da mi drugi utor ne funkcionise.

    Ima li ko ideju sta da uradim da imam 3 GB RAM-a, jer ja stvarno nemam pojma sta je problem, sve tri plocice rade, 100%, izgleda da mi taj drugi utor ne radi, ali zasto onda u ona tri kad ubacim racunar se ne upali?
    Ako ima ko kakvih pitanja ili je sta nejasno nek me pita.

    HVALA UNAPRIJED, pozdrav
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    obrati pozornost na ploču kakve ti kombinacije podržava ploča double sided ram ili single sided. vrlo je moguće da ploča ne podržava 3x1gb, bar nije moja asus p5kpl.
     
  3. Amer

    Amer Aktivista

    Ne mogu da pronadjem taj podatak... :S
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  5. Amer

    Amer Aktivista

  6. Amer

    Amer Aktivista

    Moze li mi iko pomoci??
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Problem je sto ta ploca ima 4 memorijska utora, ali 6 "banki". Ti memorijski moduli koje imas su 99% double sided, a ploca ne moze da adresira tu memoriju jer ima ogranicen broj banki. Dakle moguce bi bilo staviti 8GB RAM-a na tu plocu, ali kada bi imao cetiri single-sided 2GB modula (ovo je jako tesko naci, mislim da i ne postoji). Mozda bi mogla i raditi sema 2x2 + 2x1 (6 banki, 4 utora, 2 single-sided, 2 double-sided modula), ali ionako imas problem jer ti je taj drugi slot pregorio.
    Drug ima plocu iz te serije (ne znam tacnu oznaku) i ima isti problem. Zadovolji se sa ta 2GB i to je to...

    Single-sided moduli imaju 8 memorijskih cipova, double-sided 16 (sa svake strane po 8).
    Single-sided modul:
    http://www.3dnews.ru/_imgdata/img/2008/05/28/83874.jpg