Problem sa ram-om

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by elvirbej, Feb 8, 2015.

  1. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Sta se moglo desiti da se pokvari jedna pločica rama bukvalno preko noći. Računar je ostao upaljen noćas i znam da je pokazivalo 12gb rama. Jutros 8gb. Kada ostavim samo nju računar neće da boota.
    Ubacim u drugu ploču i računar boot-a upalim memtest i izbaci oko 200 grešaka u startu.
    U pitanju je corsair vegeance 1600mhz.ostalee 3 plocice ne izbacuju greške u memtestu.
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Pregrijavanje vjerovatno.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Raja imam problem (tj jaran) sa RAM-om... kupio jedan keks od 4GB, stavio u racunar, nece da digne ni POST. Stavimo ga kod mene na posao, radi, kod mene kuci, isto, nece da cuje. Razlika je sto je kod mene i kod njega AMD (x4 kod njega, phenom 2 x6 kod mene) kuci, a na poslu mi je i5 intel.... ima li neko neku ideju ili savjet sta da radi, moze li u BIOS-u podesiti nesto prije nego stavi taj ram ili jednostavno nece da radi na AMD-u???
     
  4. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Nisam vidio da na oba AMD-a nece. Probati sa update biosa kao sto @stihoklepac rece.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Amd je poznat po muhanatosti vs no name ram proizvodjaci.
    Probat bios update ploce, ako ne ide, zamjeniti plocicu rama za neku drugu
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    To danas odoh da odradim, da vidim hoce li. Mislim da je kinston ram mijenjao je plocu, prvo je bila 1600 sad je 1333 MHz i na obje ista stvar...
     
  7. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Odvrtite vi ipak memtest.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Odraditi reset biosa obavezno, ostanu postavke predhodne memorije.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Update BIOS-a i default postavke su rijesili problem. Radi RAM bez problema kod jarana, a to je bitno.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ljudi jedno brzopotezno pitanje. Acer Aspire 5750G-2414G50Mnkk verzija sa i3, 4gb rama, gt520 itd. Često bsod dobijem testiram ram odmah errori na startu u memtestu. Dosad je ram bio kingston na 1333MHz:

    [​IMG]

    Sad bi uzeo Crucial 4GB DDR3 SO-Dimm 1600MHz jer je najjeftiniji kontam trebo bi radit 99% ali ne mogu naći vendor listu za ram na oficijelnoj stranici. Ne bi džaba da poručujem šta vi mislite?
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja bih opet ganjao tog kingstona da budem 100% siguran i pogotovo 1333 mhz ram, nećeš osjetiti razliku u brzini.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma jes u pravu si razlika 3 eur 133MHz kingston pločica od 4gb, to ću i naručiti thnx.