Problem u napajanju ili ?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Benq, Jul 9, 2013.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Ne znam ni kakav bi naslov postavio .. uglavnom instalirao sam NFS The RUN i sve je bilo super , sve postavke na ultra , medjutim bratu instaliram igru LA NOIRE , nakon nekih 10ak minuta igre racunar se ugasio , upalim ga odmah , sve ok , dize sistem , sve radi ali evo problema , odmah pokrenem NFS The Run , uvodna spica ide super , menu isto tako nikakve greske nema , ali cim pocnem da je igram to je nepodnosljivo , neigrivo .. ne znam dali bude ikako i 10fps-a , kasni slika za zvukom itd , znaci bilo to na ultra ili na high postavkama ista je stvar . Sta se tu moglo desiti , dali je napojna uzrok ili je neki drugi problem ?

    Napojna je 500W (graficka ima dodatno napajanje) , uglavnom neka ping pong nije brendirana.

    P.S. Konfiguracija je u potpisu...
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Temperature ? Stavi najniže detalje u NFS pa probaj mada moze biti do same igre ili GPU drivera. Da li mozes uraditi system restore na datum prije instalacije LA NOIRE ?
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Temperature su ok , procesor ne ide iznad 65-70 , a graficka oko 68 , juce citav dan igrao NFS dok je nisam prekucao i sve extra bilo sa postavkama sve na ultra sa v-sync ON , i rezom 1280x1024 , i instaliram sinoc LA NOIRE , igrao 10 minuta , ugasi se racunar i nakon toga cirkus , cak ni Battlefield 3 nece kako treba da radi , sve usporeno. Sad cu obrisati skroz driver od graficke pa ponovo instalirat i javim jel sta bolje...

    I da , radio sam i system restore ali nije pomoglo , vratilo mi je na datum kad sam samo NFS instalirao al dzaba...
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Neka me neko ispravi ako grijesim ali takvo ponasanje ne uzrokuje napajanje. Ono ili radi ili ne. Moze da se ugasi PC zbog njega ali ne i da dobijes FPS drop. Mozda je neki software instaliran kada i LE N. mada bi isti trebao biti povučen kada si vratio backup.

    Sta kaze FRAPS ? Da li je bas pad performansi ili je neko nasumično trzanje ?
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Evo obrisao drivere od graficke , ocistio ccleanerom sve , instalirao drivere opet , restart compa , problem ostao isti... Dobra ideja , odoh instalirati Fraps pa cemo vidjeti kako se ponasa , javim i to brzo ;)

    Da ti odgovorim i ovo , znaci pokrenem NFS , uvodna spica trka autima je odlicna kao film da gledas znaci nema ni najmanjeg trzaja , u menu kad udjes isto tako sve super , ali cim pocnes utrku gotovo je... odoh instalirati Fraps pa javim rezultate
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Drivere inače čisti iz safe moda. Prvo odradis uninstal iz device managera, pa onda skeniras i obrišeš sa driver sweeperom. Onda udjes u sistem normalno i instaliras druge drivere.
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Znam to drug al nikad nisam imao ovakvih problema , uvijek sam brisao i instalirao drivere iz windowsa i nikad nisam imao problema , cak odtkad se pojavila Win7 koristio sam jedan hdd na kojem je bio sistem a samo konfe mijenjao i pustim da se samo driveri automatski instaliraju pa nisam imao ovih problema...
    Uglavnom , evo instalirao sam FRAPS , od starta igre drzi na 30fps i onda kad krene utrka odmah padne na 9fps i tako varira 8-9 fps , pritisnem ESC da udjem u MENU , FPS skoci na 30 ..
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Cek.. koliko je star taj OS ?
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Koliko i konfa , 4 dana :?
     
  10. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Provjeri prvo koliko ti je zauzeće procesora i na kojim taktovima ti radi grafička kartica kada je u 3D tj igrama. Ako ta kartica ima power save moguće je da je stalno u nižem setu frekvencija i na taj način dobiješ manji FPS. GPUz možeš koristiti za provjeru grafičke kartice. LP
     
  11. Benq

    Benq Komšija

    Zauzece procesora bude oko 45% , na grafickoj nisam nasao power save opciju a pratio sam GPUz u toku igre i takt graficke se ne mijenja, gpucore clock je 575MHz , a gpu memory clock 900MHz... Ne znam vise sta da mu radim , sve to se pocelo desavati otkako sam instalirao onaj glupi LA NOIRE i kako se komp ugasio ovo se desava :roll:
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    PA ako je vec samo 4 dana u pitanju onda nije neka steta,reinstaliraj windows i cao.
     
  13. Benq

    Benq Komšija

    To sam ostavio kao zadnju opciju , jer mi je smijesno da se to odjednom tako desi i to nakon gasenja racunara zbog jedne igre. Instalirao sam i Game Booster da mi pogasi sve procese pri ulasku u igru i opet ista stvar.
     
  14. Waha102

    Waha102 Aktivista

    reinstaliraj načisto sistem. Ne radi nikakve update i sl. Probaj recimo i drugi OS tipa Win7/Win8. Ako situacija bude ista onda možeš zaključiti da je hardwerski problem.
     
  15. Benq

    Benq Komšija

    Instalirao sam Win7 x64 SP1 , nisam mu pustao nikakve apdejte i slicno. Evo probat cu jos zamijenit napojnu pa probat ako ni to ne upali onda reinstal sistema i provjerit onda sve. Ljudi hvala vam , jbg nervoza me hvata jer sam sastavio bas dobar racunar a da me sad to zajeb...
     
  16. Benq

    Benq Komšija

    Da javim rezultate , uzeo sam drugu Spire 500W napojnu koja mi je stajala po strani , stavim nju zbog testa , pokrenem igru , sve ide odlicno , nema pada FPS-a nema nikakvih problema , igram tako 15ak minuta i napojna mi puce ko petarda , evo vratio sam opet onu problematicnu napojnu s kojom ne mogu nista igrat dok se ne snadjem za bolju. Znaci da je citav problem bio u napojnoj koja je slaba za ovu konfiguraciju...
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Da procesor ne spušta klokove ? Pogledaj sa CPUZ. Ocito je do napajanja ali mi i dalje nije jasno zasto se tako manifestuje.
     
  18. Majesco

    Majesco Aktivista

    Ima sam slican problem tvom, racunar radio normalno, igrao igru i samo se resetovo, usao u sistem sve normalno, ali kad sam pokrenuo bilo koju igru FPS je bio prepolovljen, a u nekoj igri cak i manji.
    Kada sam provjerio CPU-z i Aida64, graficka nije radila u PCIe 16x nego 1x modu, postavio sam temu na ovom forumu i dobio savjet da izvadim bateriju sa ploce, da se resetuje BIOS, poslije toga se sve vratilo u normalu, grafa radi u 16x.
     
  19. Benq

    Benq Komšija

    Kod mene nije takva situacija , stavio sinoc Spire 500W napojnu i opet je sve radilo super ali je brzo crkla pregrijala se , dobio sam od druga 1kW napojnu , ima 10 grana u buzirima i koji mi trebaju i koji ne trebaju :) , racunar radi sad odlicno.
     
  20. Majesco

    Majesco Aktivista

    Provjeri uticnicu u zidu, produzni kabal ako ti ide preko njega, probaj zamjeniti kabal od napojne koji ide u zid.
    Ako imas UPS probaj bez njega, ne bi trebalo da radi i da opali tek tako napojna, a i ta stara da oslabi.
    Moguce da imas padove u mrezi.