1. antonio

    antonio Aktivista

    Imam problem, kompjuter mi se sam restartira i sumljam da je problem RAM memorija. Na My Computer desni klik Properties>Advanced>Startup and Recovery>Settings odstiklirao sam Automaticaly Restart on System Failure. Tako sam hteo vise saznati koji je konkretan problem. Nakon prvi System Failure pojavio se blue screen i dao sledecu error:
    IRQ_NOT_EQUAL_OR_LESS
    Nije mi bilo jasno sta ovo znaci (u system information za IRQ portovi pise Status: OK. Nije proslo dugacko vreme i system je jos jednom pao i dao ovaj novi error:
    Page fault in nonpaged area. (blue screen)
    Imam PQI 256 DDR PC 400, znam da nije kvalitetan ali nisam siguran jel bas on problem i moram li ga menjati.
    Mozda se neko sreo s ovim problemom ili zna sta u cemu je stvar?
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    i ja sam imao sličnih problema sa pqi 256/333, al može bit i da je do ploče... ak je nešto clockano vrati sve na staro, reinstaliraj windowse i stavi najnovije drivere... u krajnjem slučaju flashaj bios matične, možda to pomogne.


    ovaj page area me malo jebe... ne znam dal se tu misli na pagefile (virtualnu memoriju), kolko slobodnog mjesta imaš na disku? uglavnom stavi min i max na istu vrijednost, recimo nemoj ić ispod 400-500mb, a ak imaš mjesta na disku stavi 700-800.
     
  3. antonio

    antonio Aktivista

    Imam slobodno 18 GB
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    onda stavi min i max 700mb... onda komp ne mora cijelo vrijeme računat veličinu pagefile-a, a vjerovatno ti neće treba više od 700... jedino ako istovremeno ne pokrećeš 3dmax, photoshop, adobe premier i naravno winamp :)

    inače napravi ovo kaj sam ti pod prvo napisao, nisi rekao koju matičnu imaš?
     
  5. Esh

    Esh HWB

    ukratko:

    1. trazi novi bios
    2. default vrijednosti
    3. xp reinstall

    dakle, opcije se medjusobno iskljucuju ako se problem rijesi..
     
  6. antonio

    antonio Aktivista

    Čemu služi tih 700 Mb. Imam matičnu Matsonic 9127C
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    odi na stranicu proizvođača i potraži najnovije drivere... sad ne znam da li intel na svojim stranicama daje drivere tipa nforce i via hyperion, što je vjerovatno bolji odabir... uglavnom pogledaj malo.

    virtualna memorija je dio diska rezerviran za "nastavak" ram-a, uglavnom kad se popunjenost ram-a bliži kraju, komp počne pisati po virtualnoj memoriji (disku) i to je svojevrsno nužno zlo jer disk radi mnogostruko sporije nego komunikacija cpu-ram...