Procjena: Acer Predator XB241H gsync 144hz (160hz)

Discussion in 'Računari i komponente' started by bojler, Mar 6, 2018.

  1. bojler

    bojler Aktivista

    Može mi ko pomoć sa procjenom monitora Acer Predator XB241H gaming

    Specifikacije: TN+Film,Rezolucija 1920x1080,Dijagonala 24,Kontrast 100M,Svjetlina 350 cd/m2, Odziv 1 ms, Kut gledanja H170/V160, HDMI, DP,zvučnici 2x2W, 144Hz with G-Sync, Height adj.,Pivot,Overclock (160Hz)

    Kupio sam ga prije 2 tjedna u Hrvatskoj, platio 850 maraka. Problem je što mi ne paše ovo TN osvjetljenje, ali 1ms odziv + 144hz+gsync je strava dobro, al jednostavno ne mogu da se naviknem na TN.

    Monitor ima jednu sitnu greškicu a to je uspavani subpixel zato me i zanima koliko bi bila vrijednost ovog monitora ako ko zna?
     
    Last edited: Mar 6, 2018
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako si ga kupio novog i ako je mrtvi piksel negdje na periferiji, onda jedno 750-780KM.
     
  3. bojler

    bojler Aktivista

    O baš sam iznenađen da mogu odprilike toliko da ga prodam, pa super. Ma novo skroz, nisam ni folije skinuo, sve račune imam, garanciju sve full, ne fali mu ništa, haman baš ništa eto samo taj uspavani subpixel, znači nije pixel cijeli uspavan već subpixel. Primjeti se jedva samo na bijeloj površini, a u igrama nema šanse da se primjeti. Mislim nije to razlog zašto bi prodao, već stvarno ne mogu TN panel da se oči naviknu, pokušavam evo iz dana u dan al nema šanse. Fala drug na informaciji. Evo ostavit ću još otvorenu temu, možda još neko ima nekakvo mišljenje.
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Sto se tice procjene, manje vise je ok, ali ovo ni pod razno nije Asus monitor, Acer je :D
     
  5. bojler

    bojler Aktivista

    Oj kako sam se prevario, to ti je ono kad misliš Acer a napišeš nešto drugo. Izvinjavam se.
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Bilo je i gorih fula ne sekiraj se :D a ko god misli kupiti skontao bi odmah ;)
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Što ga ne vratiš ako imaš garanciju da ti zamjene to?
     
  8. bojler

    bojler Aktivista

    Acer kao i mnoge druge firme nemaju zero pixel toleranciju. Mislim da to dell samo ima nisam baš siguran. Sve u svemu meni nije problem taj subpixel već mi se teško naviknuti na TN panel osvjetljenje, bolje mi paše TFT. Sve u svemu zato sam ovdje i postavio procjenu.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa svi su tft i tn i va i ips. Mozda si mislio na ips?
     
  10. bojler

    bojler Aktivista

    Ne, prešao sam sa tft na tn. Tft ima predobre boje, tj. prešao sam sa benq gw2255 koji je bio odličan što se boja tiče. Ali jbg glavna mana tft panela je što ne može imati 1ms odziv već minimalno 4ms, dok svi tn paneli imaju 1ms odziv, u tome je caka. I fora je što tn panel nema ghosting a tft ima.
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    TN je tip TFT-a.

    Taj Benq sto si imao je VA, ali su i ovaj Acer i taj Benq TFT ekrani.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Postoji odredjena politika oko dead pixela. Ovo nece proci ni na jednoj reklamaciji, pogotovo jer je subpixel, vecinom je minimum tri ili pet.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 7, 2018
  13. bojler

    bojler Aktivista

    Da, to mi je sve jasno, nema reklamacije na 1 subpixelu, već tek kao što si rekao minimum 3 ili 5. Zato i jesam tu da procjenimo zajedno neku normalnu cijenu za monitor ovaj.
     
  14. Loki

    Loki Komšija

    Jel' ti problem uslikati to da se vidi gdje se pixel nalazi i na kojoj je boji zapeo?
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Probaj ga "oziviti" ako je stuck. Imas raznih metoda.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. bojler

    bojler Aktivista

    Evo slike. Piksel se nalazi na ljevoj strani monitora i zapeo je na zelenoj boji, tj. nema zelenog subpixela kao što možeš vidjeti na zelenoj površini je crna tačkica. Na bijeloj je crvena tačkica, a na crvenoj i plavoj se ne vidi nikako. Sve slikano Samsungom s8 tako da sam mogao i dobro zoomirati pixel.

    Bijela površna: https://i.imgur.com/LZeWO1n.jpg

    Zoom na bijeloj površini: https://i.imgur.com/KUMobuI.jpg

    Zelena površina: https://i.imgur.com/ny3HIal.jpg

    Zoom na zelenoj površini: https://i.imgur.com/6agu01k.jpg
     
    Last edited: Mar 10, 2018
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Mislim da bi ovo trebao biti problem samo ljudima sa OCD-om jer se ovako baš teško primjeti :)
     
    Sena likes this.
  18. bojler

    bojler Aktivista

    A nisam ja naveo da mi je problem pixel, već mi je problem TN osvjetljenje.
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Niam ni mislio na tebe nego na potencijalnu mušteriju :)
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ovo neka provokacija. Hahabba. Salim se

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    zoi likes this.