Procjena, savjet a mozda i prodaja Olympus SP-560UZ

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by apdejt, Jun 3, 2009.

  1. apdejt

    apdejt Overclocker

    Znaci imam Olympus SP-560UZ i jos 1,5 god. garancije

    http://www.olympus.hr/consumer/208_sp-560_uz.htm

    1. Koliko bi mogao dobiti za njega
    2. Posudio sam od kolege Canon DS6041 EOS 6.3MP Digital Rebel Camera sa 18-55 i pravo sam zadovoljan sa mogucnoscu manualno podesavanja
    Kolega mi nudi zamjenu 1:1 pa ce on ovaj moj prodati, ovo mi je ujedno i njbolja opcija jer ne bih bio bez fotoaparata ni dana ali ovo mi je jedan od prvih susreta sa DSLR pa ne znam ni sam sta da radim.

    Svaki savjet dobrodosao.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Pa u svakom slucaju ti je bolji SLR (kako kontam to je EOS 300D) od kompaktnog aparata pogotovo Canon je bolji od Olimpusa cak da nije SLR, naravno racunaj da ti treba jos neki objektiv i jos stosta zavisi cime se mislis baviti da nebude ko meni kupio aparat da se zezam a sad puna torba pribora i jos mi svasta fali.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma da... samo, ne znam za koliko mozes prodat taj Oly, odnosno mozes li uzet 300D za te pare. Ja bi svakako mjenjao 1:1 samo zaista nebi nikome preporucio dSLR za one koji hoce opucat koju sliku, zabiljezitz momenat i slicno.

    Ako se mislis s tim zezat onda svakako, odradi taj transfer ali polako uzmi neki zoom i neki wide objektiv, grip, par "gigabajta" i sretno ;)
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam mislio kupiti grip, ali uspio sam naci pravo jeftine zamjenske li-ion baterije za 350D koje su se pokazale jako dobre tako da mi grip vise nepada napamet, ali zato teleobjektiv 55-200mm me je kostao kao pola aparata i jos nije nov ali jako ocuvan, uglavnom za vikend korisnika skupa igranka pa je za njih bolji kakav kompaktni canon, ili sl.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Da.. zato kazem da nije za svakog SLR odnosno, po porebam je isplatbije nekad komapkt.
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Posto su te baterije, inace. Svjestan sam ja da cu ja ovdje jos para halaliti ali polako za sada i ovaj kit objekitv mi je dobar. Vec mi povelik aparat, i onaj moj mi bio povelik a ovaj duplo veci.
    Nego de vi meni recite koliko je realna cijena Olympusa od oka.

    EDIT: meni je dosta komapkt aparata, hocu full kontrolu fotografije :) , mada je i ovaj moj Olympus davao dobar nivo manualnog podesavanja.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

  8. JVC

    JVC Overclocker

    Probavao sam par olympusa i slike su mi bile skroz lose, neznam do cega je ali su skroz mutne cak i sa stativa slikano da se izbjegne tresnja.
     
  9. apdejt

    apdejt Overclocker

    Transakcija gotova kolega me bas ispostovao. Zamjena 1:1 i to imam pristup jos nekoliko objektiva, onih nekakvih UV-bla bla bla sto se montiraju na objektiv, 50 mm objektiv, daljinski za 10 KM i sta ja znam zadovoljan sam. Samo mi se ne svidja display jer je mali, ali on mi ionako treba samo za meni. Sve u svemu nadam se da se necu pokajati. Jos ak neko ima manual neki od nekog DSLR Canona na nasem jeziku, u nekom digitalnom formatu da mi baci na apdejt_MAJMUN_gmail_com bio bih beskrajno zahvalan mada ev i ja bingam za manualom.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Pusti displej on ti kod slr aparata nije toliko bitan kao na kompaktima jer ga ionako malo koristis, ja sam skinuo na netu uputstvo za 350d na hrvatskom jeziku ali da me ubijes neznam gdje je.
    Evo jedna slika kad je vec bilo o cvijecu, slikano kt objektivom brzinski iz ruke pa sa moze uporediti sa onim od ranije.

    http://img189.imageshack.us/my.php?imag ... een108.jpg
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma hajde.. neka si se rjesio olympusa. Ma nemam nista protiv Olympusa, imaju odlicne boje i R serija je fenomenalna, e410 je odlican ali ima ovih nekih kompakt modela.. pa bolje s mobitelom slikat.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    @apdejt, de ti vidi koliko okidanja ima taj canon. Skljocni jednu fotku pa je ucitaj sa "Opanda IExif". Pa vidi Total number of shutter releases. Poznato je da shutter na slr-ovima nije vjecan, trebao si o tome voditi racuna.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislim da je na 50 hiljada kao ostali EOS aparati (a mozda i grjesim) ali.. nece mu to puno pomoc posto se moze nulirat. Treba ga nekako nakacit na komp pa ima neka procedura al posto nemam iskustva s tim.. ne mogu detaljnije pojasnit.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mislim da ne igra ulogu nuliranje sa ovim Opanda IExif-om.
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    dmr, ovo ocitavanje vazi za Nikona a na Canonu ne prikazuje. Odo guglat ima li sta za Canon, da priikaze ili Canon uopse te podatke ne upissuje u exif
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa koji ti je broj slike ono.. ime slike bi trebao biti koja je po rediu ako nije nulirano.
     
  18. apdejt

    apdejt Overclocker

    Probao sam vec i to ali ne prikazuje, ali nema veze ionako mi je aparat na koristenju kod mene neko vrijeme, pa ima jos vremena za odluku, a i Olympus je jos kod mene. U svakom slucaju cu uzeti DSLR samo je pitanje oce li to biti ovaj ili nov. dmr, hvala puno na infu koji nisam znao.
    EDIT: broj slike oko 4000 folder 139, hmmmm evo jedan exif (neznam sto ali cini mi se da je ispcao oko 40000) jer znam kada je stara kupila novog Canona one prve slike su bile u folderu 100 ili 101 cini mi se, a mozda mi nevalja logika, a znam sigurno da je ovaj slikao 100% vise od 4000.
    [​IMG]
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa broj fotke nista ne govori jer se moze lako nulirati. Kod nikona je to zapisano u exifu, a mora se moci procitati i kod canona.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Da.. vec sam rekao da se moze i kod canona s nekom procedurom na racunaru. A to sto pitas za exif kontao sam da misli na taj broj koji je na canonu u imenu slike i da.. lako se nulira. U glavnom.. ztreba na drugi naci da vidi koliko je opucano s njim.. ako je 40 hiljada ..ne znam bil valjalo.