Procjena, savjet a mozda i prodaja Olympus SP-560UZ

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by apdejt, Jun 3, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma u redu je nuliranje softwersko preko racunara, vjerovatno to nije problem odraditi uz dovoljno citanja, ali nista sa tim ne postizem. Svaki DSLR ima "odredjen" broj koliko moze skljocnuti i prosjek se vrti negdje oko 50000, ali koliko sam sinoc uspjeo vidjeti neki skljocaju i poslje 100000 a neki stanu nakon 12000. Medjutim to svejedno nije bitno jer cu uzeti nov aparat, a imam ovaj na koristenju neko vrijeme i ne zelim da razmisljam o ovome, a u svakom slucaju hvala dmr, bio si mi od velike pomoci.
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Ako ces gledati kad ce sta stati neces nista kupiti u zivotu sve se kvari a i nemora, moj kolega kupio neki dan samsung tv i riknuo za dva dana dobije drugi i opet sta je sad peh ili.
    Dok mu stari riz na vikendici radi 25g. sve ti je to stvar srece i rukovanja.
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma znam i sve je to uredu ali sam siguran da je ovaj aparat vec ispucao zavidan broj, mada jucer vidje gotivan komentar sto se tice ovoga
    i bas sam se ismijao. Ipak mislim da mi je pametnije uzeti nova aparat. Prodat cu svoj za 300-400 KM vidjet cu vec koliko izvucem i onda cu da vidim Canon body D40 ili nesto slicno mozda cak i Nikon D40 koji nov sa 18-55 dodje 699 KM, mada bi opet radije Canon-a.
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    Tvoje pare tvoj problem, ali dali ti se isplati uvaljivati ako nemislis sta ozbiljno raditi, ja sam sebi ostavio d350 a prodao d450 jer me ovaj stariji potpuno zadovoljava kupio sam ga sa garancijom dok se ovaj novi lakse prodao.
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Nemoj tako ipak trebam savjet, koliko je stvarno cest slucaj da taj shuter zastopa, to je jedino cega me je strah da ne ostanem bez oba aparata, ak me kontas.
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Koliko je cest slucaj da padne avio, padaju ali ne precesto a to ti je isto tako.
    Pitat cu jarana on ima d300 jos od doba kad je tek izasao to ti je bio skoro 20 vijek, i ispucao je milijardu slika pa mu radi ali ti provjerim.
    Nekvari se to bas tako jeste bilo problema ali nije generalna greska na svakom aparatu.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    A cuj na slr aparatima jedino sto se moze pokvariti vremenom, ako ga bas ne trehnes od zemlju :), je shutter. Tako da itekako treba voditi racuna koliko je komada iskljoco. Vidjao sam polovnih nokona d80 sa 18-200mm objektivima za 550KM, jedino sto mi je prolazilo kroz glavu je, mogu misliti koliko ih je ovaj opuco :). Ja ne bih nikada uzeo polovan dslr sa preko 10.000 skljoceva osim ako nema neki dobar objektiv, pa radi objektiva :). I kako to mozes porediti sa padom aviona??? Puno je veci broj onih koji otkazu ispod 50.000 nego iznad!
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Pa puno aviona koji padnu su letili ispod 10 000m nego iznad. :D :D :D
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da, vidis, tu konekciju nisam primjetio :lol:
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ljudi u svakom slucaju cu malo da isprobam ovaj aparat mogu ga koristiti neko vrijeme, a olympus ce da obraduje moju djevojku na neko vrijeme, tako da za sada odlazem kupovinu, zamjenu ili bilo sta. Najvjerovatnije cu da cekam dok opet nesto ovako povoljno ne izleti. Ono sto mogu reci da je Canon stariji od mog Olympusa 20 puta, ali isto tako i 20 puta bolji. :)
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne zalijeci se bez obzira na ovu raspravu o broju klikova. Razmisli dobro da li ti treba veci zoom i da li ga cesto koristis sa tim kompaktom, jer su objektivi skupi dok sa 18-55mm prakticki i nemas nikakvog uvecanja (imas zoom koji ide u minus :)). Meni recimo na ovom nikonu d40 pravo fali jedan tele objektiv od makar 18-200mm, a pozeljno bi bilo do 300mm :D, koji kosta vise od ovog d40 i kit objektiva zajedno. Tako da ako mislis ici na nikona vodi racuna da su skuplji objektivi nego za canona, a pogotovo za ovog d40 jer nema motoric autofokusa integriran u tijelo pa moras kupovati skuplje objektive koji imaju taj motoric u sebi. Mada je cijena d40 stvarno privlacna i rekao bih pravi aparat za ulazak u svijet slr-a.
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Taj d300 jeste dosta star i samim time je vjerovatno uradio mnogo slika ali je barem bolji od olimpusa koji si imao, sto se objektiva tice ja pored standardnog 18-55mm sam nabavio jos jedan 55-200 tako da sam porijo cijelo potrebno podrucje, a 300mm mi nije potreban nego radije kakav wide ali su skupi ko sami vrag.